سهمیه مازاد بر ظرفیت سپاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی

org-z1471267916a8c0f06fc17d85b5124a885e3c6e248d70e74294

دفترچه انتخاب رشته تحصیلی امسال خبر از تصویب سهمیه‌ای برای سپاه پاسداران در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور می‌داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید بررسی دفترچه انتخاب رشته تجربی سال ۹۵ نشان‌دهنده سهمیه ۴۰۸ نفری سپاه پاسداران در رشته پزشکی۲۱ دانشگاه کشور است. همچنین این سهمیه در رشته پرستاری برابر با ۶۷ نفر شده‌است.

دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز دارای بیشترین سهمیه سپاه در مقایسه با کل دانشگاه‌های کشور بوده‌است. اگرچه به گفته دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت «این افراد مازاد بر ظرفیت دانشگا‌ه‌ها پذیرفته می‌شوند» اما این درحالی است که وزارت بهداشت در سال جدید بارها اعلام کرده‌بود که قصدی برای افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها ندارد.

به گفته احمد خالق‌نژاد طبری، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سپاه پاسداران سال گذشته هم درخواست مشابهی را مطرح کرده بوده «اما چون دیر مطرح شد، امکان اعمال ظرفیت محقق نبود. اگرچه معاون آموزشی وزارت بهداشت، باقر لاریجانی حاضر به مصاحبه درباره این موضوع نشد اما طبری توضیح می‌دهد: «طی جلساتی که در سال جاری با حمید اکبری، قائم مقام معاونت آموزشی، بنده و سایر کارشناسان مربوطه برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای امضا و شیوه انتخاب دانشجو تعیین شد.

سپاه پاسداران اعلام کرد که ما خودمان همینطور یک تعدادی را به شما معرفی می‌کنیم اما ما گفتیم که قبول نمی‌کنیم و این افراد حتما باید در کنکور شرکت کنند و اگر شما می‌خواهید ازبین رتبه های برتر انتخاب کنید، اگر نه هم که خودتان می‌دانید.»

طبری در گفتگویی با خبرنگار سپید ‌که فایل صوتی آن در روزنامه موجود است می‌گوید: «سازمان سپاه پاسداران تعدادی نیرو را در سراسر کشور درخواست کرد. ماهم براساس این درخواست مازاد بر ظرفیت دانشگاه‌ها به آنها ظرفیت دادیم. این ظرفیت مازاد بر ظرفیت خودگردان و روزانه و شبانه است.»

Share