جامعه شناس نروژی: قدرت آمریکا در دوران ترامپ رو به زوال می رود

یک جامعه شناس نروژی که تاکنون چند رخداد مهم جهانی را پیشگویی کرده است، گفت: قدرت آمریکا در دوران دونالد ترامپ رو به افول می رود.

 
به گزارش  ایندیپندنت، پروفسور «یوهان گالتونگ» جامعه شناس نروژی که رخدادهای مهمی چون سقوط شوروی، حادثه میدان «تیانانمن» و حملات ۱۱ سپتامبر را پیش بینی کرده بود در اظهار نظری جدید گفت: قدرت جهانی آمریکا در دوران رئیس جمهوری جدید رو به زوال خواهد رفت.

این دانشمند نروژی که در سال ۲۰۰۰ پیش بینی کرده بود قدرت جهانی آمریکا تا سال ۲۰۲۵ سقوط خواهد کرد، در دوران «جرج دبلیو بوش» ۵ سال از این تاریخ کم کرد و اعلام کرد میزان قدرت آمریکا تا سال ۲۰۲۰ شدیدا رو به کاهش خواهد رفت.

وی در سال ۲۰۰۹ در کتاب «سقوط امپراطوری آمریکا و پس از آن چه؟» پیش بینی کرده بود آمریکا قبل از افول قدرت جهانی خود شاهد ظهور فاشیسم خواهد بود. وی اخیرا به نشریه «مادربورد» گفت: انتخاب دونالد ترامپ، روند کاهش قدرت آمریکا را تسریع خواهد کرد.

دکتر گالتونگ افزود: دیدگاه انتقادی ترامپ به ناتو باعث می شود آمریکا از جایگاه ابرقدرتی خارج شود. سقوط دو وجه دارد؛ یکی اینکه کشورهای متحد آمریکا دیگر دوستان خوبی برای آمریکا نباشند، و دیگر اینکه آمریکا مجبور شود خودش به تنهایی جنگهایش را پیش ببرد و کشتارهایش را انجام دهد. در حال حاضر، هر ۲ اتفاق در حال وقوع است. اکنون فقط کشورهای اروپای شمالی از جنگهای آمریکا دفاع می کنند که این امر احتمالا تا پس از سال ۲۰۲۰ منتفی می شود.

Share