هشتمین قاره جهان در اقیانوس آرام کشف شد

به گزارش تی آر تی :   محققان مي گويند تکه اي از يک قاره را پيدا کرده اند که پيش از جدا شدن قاره هاي آمريکا، آفريقا، اروپا و ديگر قاره ها از هم وجود داشته است

هشتمین قاره جهان در اقیانوس آرام کشف شد.

محققان مي گويند تکه اي از يک قاره را پيدا کرده اند که پيش از جدا شدن قاره هاي آمريکا، آفريقا، اروپا و ديگر قاره ها از هم وجود داشته است.

دانشمندان می‌گویند دو دهه تحقیق و گردآوری اطلاعات وجود قاره‌ای جدید را مشخص کرده، قطعه زمین پهناوری که تمام ویژگی‌های یک قاره دارد و تقریبا تمام آن زیر آب است، در اقیانوس آرام جنوبی، فقط قله کوه‌ها و چند جزیره کوچک از آب بیرون هستند، آن قله‌ها را ما به نام نیوزیلند می‌شناسیم و آن جزایر را به نام مجمع‌الجزایر کالدونیای نو.

هيروشي کيتازاتو از گروه علمي که معتقد است اين قاره تازه را يافته مي گويد گرانيت، ترکيب تشکيل دهنده قاره هاست و اين گرانيت نيز در اعماق اين محيط آبي يافت شده است. معمولا، اعماق دريا را سنگ هاي بازالتي تشکيل مي دهند که نوعي سنگ آتشفشاني است. پيشتر شاهد وجود سنگ هاي گرانيتي در اعماق دريا نبوده ايم.

قاره هشتم زیلندیا نام گرفته است و دانشمندان برای به رسمیت شناختن آن تلاش خود را آغاز کرده‌اند.

بر اساس این تحقیق که در نشریه انجمن جغرافی آمریکا منتشر شده قاره زیلندیا قریبا دو سوم مساحت قاره اقیانوسیه یعنی پنج میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد.

کشف اين قاره مي تواند بخشي از معماي قاره پانگه آ باشد، تنها قاره اي باشد که به باور دانشمندان پيش از وجود قاره هاي فعلي وجود داشت و بعد به قطعات ديگر تبديل شد.

فرضيه فعلي دانشمندان اين است که اين قاره، بخشي شکسته شده از قاره گوندوانا است که شامل عمده قاره هاي نيمکره جنوبي است که در زير آب هاي اقيانوس اطلس قرار گرفت.

 

Share