جورج بوش در واکنش به ترامپ از آزادی رسانه‌ها دفاع کرد

بی بی سی :  جورج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است آزادی رسانه‌ها “ضرورت دموکراسی” است.

او به شبکه ان‌بی‌سی گفته است برای پاسخگو کردن کسانی که در قدرت هستند به رسانه‌های آزاد نیاز است.

این سخنان آقای بوش واکنشی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست که از زمان به قدرت رسیدنش با برخی از رسانه‌ها سر ناسازگاری گذاشته است و اخبار منفی آنها را خبرهای “تقلبی” می‌خواند.

آقای بوش همچنین گفته است که باید به ابهام‌ها در مورد هر نوع ارتباطی میان وابستگان دونالد ترامپ و حکومت روسیه پاسخ داده شود.

آقای بوش در یک برنامه تلویزیونی که برای معرفی کتاب تازه‌اش که مجموعه پرتره‌های کهنه‌سربازان جنگی آمریکاست شرکت کرده بود به این موضوعات نیز واکنش نشان داده است.

جورج بوش گفته است که “قدرت می‌تواند اعتیادآور و فاسدکننده باشد و این‌که رسانه‌ها خواهان پاسخگویی افرادی شوند که در قدرت هستند اهمیت زیادی دارد.”

 

 

“دشمن آمریکا”

دونالد ترامپ اخیرا برخی از رسانه‌ها را “دشمن آمریکا” نامیده است.

اکنون آقای بوش در واکنش به سخنان رئیس جمهوری کنونی آمریکا گفته است در زمان ریاست جمهوری‌ خودش تلاش کرده است ولادیمیر پوتین را توجیه کند که او به رسانه‌های مستقل نیاز دارد.

او گفته است “سخت است که به دیگران بگوییم باید رسانه‌ آزاد و مستقل داشته باشید اما خودمان چنین رسانه‌هایی نداشته باشیم.”

آقای ترامپ اخیرا چنان با رسانه‌ها سر ناسازگاری گذاشته است که گفته در ضیافت گزارشگران کاخ سفید که قرار است ۲۹ آوریل برگزار شود شرکت نخواهد کرد.

سال‌هاست که رئیس جمهوری آمریکا از هر حزبی که بوده، در این ضیافت سالانه شرکت کرده است.

 

 

جمعه گذشته کاخ سفید ورود گزارشگران چندین رسانه از جمله بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، نیویورک‌تایمز و بازفید را به یک جلسه غیررسمی خبری سخنگوی کاخ سفید منع کرد.

آقای بوش در پاسخ به سوالی درباره موضوع ارتباط دستیاران دونالد ترامپ و مقام‌های روسیه گفت که “من فکر می‌کنم همه ما نیاز به جواب این سوال داریم. من مطمئن نیستم که چه راهی باید در پیش گرفته شود اما مطمئنم که باید به این سوال‌ها پاسخ داده شود.”

جورج بوش همچنین در مورد فرمان دونالد ترامپ درباره منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا گفته است که “من طرفدار سیاستی هستم که مهاجران را می‌پذیرد و حامی قانون است اما تاکید کرده است که “مردم باید بتوانند هر کسی را که مایلند عبادت کنند یا نکنند.” او این موضوع را رکن اساسی آزادی در آمریکا خوانده است.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا درباره مقایسه وضعیت کنونی آمریکا و شکاف میان آمریکایی‌ها با زمانی که خودش با پیروزی جنجالی مقابل ال‌گور به کاخ سفید وارد شد گفته است که “مقایسه کردن کار سختی است اما یک چیز روشن است و آن این‌که این کار، کار سختی است. همه فکر می‌کنند ریاست جمهوری صرفا ورود به کاخ سفید است اما در واقعیت متوجه می‌شوند آنجا واقعا باید سخت کار کرد.”

آقای بوش با این حال تاکید کرده که تنها یک ماه از ریاست جمهوری دونالد ترامپ می‌گذرد و حرف او هم این است که قصد دارد کشور را متحد کند.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا پس از ترک کاخ سفید کمتر درباره سیاست اظهارنظر کرده است و بیشتر وقت خود را صرف فعالیت در بنیاد بوش کرده است و نقاشی هم می‌کشد.

حضور آقای بوش در این برنامه تلویزیونی برای معرفی کتاب تازه او از مجموعه کارهای نقاشی‌اش بوده است.

کتاب “پرتره‌های شجاعت” مجموعه‌ای شامل تعدادی از نقاشی‌های او از چهره کهنه‌سربازان آمریکایی است.

Share