حملۀ سایبری تُرکی به توئیتر، هم‌زمان با دعوای اردوغان با اروپاییان

رادیو فرانسه :  در ادامۀ اختلافات میان دولت ترکیه و کشورهای اروپایی، تعدادی از حساب‌های توئیتر افراد و سازمان‌های اروپایی با یک پیام تُرکی هک شد. این پیام که کشورهای آلمان و هلند را “نازی” خطاب کرده به وضوح از رئیس جمهوری ترکیه حمایت می‌کند. هک شدن حساب‌های توئیتر درست هم زمان با برگزاری انتخابات پارلمانی هلند صورت گرفت.

 

روز چهارشنبه ١۵ مارس/٢۵ اسفند، شبکۀ اجتماعی توئیتر هک شدن بسیاری از حساب‌های متعلق به افراد، نهادها و رسانه‌های اروپایی را تأیید کرد. همۀ این حساب‌ها با پیامی به زبان ترکی هک شده‌اند.

این پیام، بامداد چهارشنبه از جمله روی صفحات توئیتر سازمان عفو بین‌المللی، بی.بی.سی. آمریکای شمالی و وزارت اقتصاد فرانسه دیده شد که در آن به زبان ترکی نوشته شده بود: “آلمان نازی است، هلند نازی است… این‌هم یک سیلی تُرک… ١۶ آوریل همدیگر را خواهیم دید… زبان ترکی یاد بگیر”…
با اینکه این پیام کشورهای هلند و آلمان را به “نازی” بودن متهم می‌کند اما خود با یک علامت صلیب شکسته شروع شده است.
پیام همچنین به ویدئویی که در ستایش رجب طیب اردوغان ساخته شده “لینک” می‌دهد.

شعبۀ آمریکایی سازمان یونیسف، وزارت بهداشت بریتانیا و روزنامۀ آلمانی «دی ولت» که یکی از گزارش‌گرانش در ترکیه زندانی است از دیگر هک‌شدگان این حملۀ سایبری بودند.

همه‌پرسی ترکیه، دلیل اصلی دعوا
 
متن پیام ترکی صریحاً از تاریخ ١۶ آوریل یاد می‌کند که قرار است روز برگزاری همه‌پرسی ترکیه باشد. دعوای اخیر آنکارا با کشورهای اروپای غربی از همین رفراندم شروع شد. اردوغان می‌خواهد با اتکا به همه‌پرسی، قانون اساسی ترکیه را به نحوی تغییر دهد که اختیاراتش در مقام رئیس جمهور باز هم افزایش یابد. وی برای جلب آراء ترک‌های مقیم اروپا تلاش کرد تبلیغات گسترده‌ای در برخی کشورها – به ویژه آلمان – ترتیب دهد اما دولت‌های اروپایی به شدت با این اقدامات مخالفت کردند. دولت‌های آلمان و هلند حتی میتینگ‌های هواداری از اردوغان را ممنوع کردند.
در پی بروز این اختلافات بود که اردوغان کشورهای اروپایی را با “نازی”‌ها مقایسه کرد.

روز چهارشنبه، ژان کلود یونکر رئیس کمیسون اروپا به تندی از سخنان اخیر اردوغان انتقاد کرد و گفت که کاربرد واژه‌های “نازیسم” و “فاشیسم” در مورد آلمان و هلند با خواستۀ آنکارا مبنی بر پیوستن به اتحادیۀ اروپا جور در نمی‌آید. دونالد توسک رئیس شورای اروپا نیز اظهارات اردوغان را “بریده از واقعیات” توصیف کرد.
یک روز قبل، یکی از نزدیکان صدراعظم آلمان “رهبران ترک” را به ممنوع‌الورود شدن به آلمان تهدید کرده بود. تقریباً هم‌زمان، رجب طیب اردوغان گفته بود که رای “آری” در همه‌پرسیِ ١۶ آوریل، بهترین پاسخ به “دشمنان” خواهد بود.
 

Share