چرا در مورد بازگشت کیانوش سنجری کسی حرف نمی زند ؟

امرور نما (وفا آذربهاری) ـ تقرییا یک ماه و نیم می شود که بویش در آمده است ، بازگشت کیانوش(مهدی) سنجری به ایران را می گوییم .

در ویکی پدیا کیانوش سنجری« فعال دانشجویی، وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار مستقل ایرانی مقیم آمریکا» معرفی شده ،« که بارها بازداشت و زندانی شده‌ است»

به نوشته ویکی پدیا « کیانوش سنجری به طور غیرقانونی از راه مرز غربی از ایران گریخت و خود را به کردستان عراق رساند. محقق امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل در لندن از محل پنهان شدن سنجری آگاه شد و شرایط او را خطرناک ارزیابی کرد و نامه‌ای برای کمیسر پناهندگان سازمان ملل نوشت. وی توضیح داد که خطر ربوده و یا کشته شدن او به دست ماموران امنیتی ایران وجود دارد. با کمک سازمان عفو بین‌الملل و UNHCR، کیانوش سنجری پناهنده سیاسی شد و در روز ۳۱ اکتبر ۲۰۰۷ به نروژ سفر کرد …کیانوش سنجری در مدت کوتاه اقامتش در نروژ با پشتیبانی سازمان عفو بین‌الملل تظاهراتی را علیه مجازات اعدام و شکنجه دانشجویان در ایران در مقابل پارلمان آن کشور برگزار کرد…او یکی از سخنرانان تظاهراتی بود که ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۸ همزمان با سفر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک (۲۰۰۸) سفر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک و در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران در برابر سازمان ملل متحد برگزار شد…»

از فرهنگ در گوشی که بگذریم ،« بازگشت کیانوش سنجری به ایران» نخست در خبری کوتاه با همین عنوان در ماه گذشته میلادی ، در۱۶ اکتبر در وب سایت بالاترین رسانه ای شد. در خبر بالاترین ، سنجری « از فعالان جنبش دانشجویی و فعالان ضد شکنجه» معرفی شده است، « که به عنوان پناهنده سیاسی در نروژ و آمریکا اقامت داشت -( و) – در پاییز ۱۳۹۵ به ایران بازگشت»

منبع بالاترین برای اعلام این موضوع ، صفحه رسمی اینستاگرام کیانوش سنجری
است، به نوشته بالاترین، کیانوش سنجری « در صفحه شخصی خود در اینستاگرام عکسهایی از سفرش در مناطق جنوبی ایران و تهران به اشتراک گذاشت»

https://www.balatarin.com/permlink/2016/10/16/4320159

فردی که در خبر بالاترین از آن به عنوان«فعال دانشجویی و پناهنده سیاسی» یاد شده است ، بازگشت اش به ایران تنها با یک واکنش در بالاترین همراه بود ، کاربری با اعلام نشانی کیانوش(مهدی) سنجری بر روی اینستاگرام خبر داد: « حساب اینستاگرامش رو خصوصی کرده ولی قبلا باز بوده »

با این همه، یک هفته بعد از آن که بازگشت کیانوش(مهدی) سنجری به ایران از سوی بالاترین رسانه ای شد، و خود سنجری هم چپ و راست تصاویری از خود، در کنار دختری دم بخت تا سنگک در بغل را ، در صفحه اینستاگرام خود منتشر می کرد، ما در واکنش به کنارگیری نگار محمدی از صدای آمریکا ، یادداشتی بر روی صفحه امروز نما منتشر کردیم ، که در بخشی از آن « با نگاهی به گوشه ای از افتخارات رهبری صدای آمریکا در دهه اخیر»
آمده است :

« …هورا ! موفقیت بزرگ در انحلال مثلث ۱۸ تیری …
احمد باطبی ، کورش صحتی و مهدی ( کیانوش) سنجری. لازم به یاد آوری است که سنجری آن قدر از فضای صدای آمریکا حال کرد که چند سال بعد از ترک صدای آمریکا ، به آغوش میهن اسلامی برگشت…»

https://www.facebook.com/emrooznama/posts/1843164009246038:0

چند ساعتی بعد از انتشار این مطلب ، یکی از دوستان مهدی ( کیانوش) سنجری از منطقه واشنگتن دی سی چنین پیامی را برای ما ارسال کرد

« کیانوش به من گفت که به شما بگم که شرایط خوبی نداره و این‌که آیا امکانش هست در اون مطلب این که برگشته ایران رو بردارید» !

عجیب است نه ؟

ایام گذشت …

خبری نبود تا تقرییا یک هفته پیش، که وب سایت«انجمن حمایت از حقوق دمکراتیک زندانیان سیاسی» ، در یادداشتی با عنوان« … بازگشت بی‌ سر و صدای یک کارمند صدای آمریکا به ایران» ، با تاکید بر این که « وی در سال ۱۳۷۸ از طریق عراق به عنوان پناهنده سیاسی به کشور نروژ منتقل شد. سپس با کمک یک بنیاد حقوق بشری توانست با اخذ ویزای کاری وارد ایالت متحده آمریکا شود و در صدای آمریکا بدون داشتن کوچکترین سابقه کاری به کار مشغول گشت. اقامت او در آمریکا چندان بی‌ سر و صدا نبود.آقای سنجری در زمان اقامت خود در آمریکا از خانم لیلا مظاهری که وکیل پرونده مهاجرت او بود به اتهام تعرض جنسی‌ شکایت کرد و مدعی شد که خانم مظاهری او را مجبور به همخابگی کرده است…»

وب سایت«انجمن حمایت از حقوق دمکراتیک زندانیان سیاسی» ، این پرسش را مطرح کرده است که « … اکنون که خبر بازگشت بی‌ سر و صدای سنجری در روز آن‌ لاین فاش شده است، این سوال بنیادین در اذهان عمومی‌ بی‌ پاسخ مانده است: چگونه کسی‌ که ادعای مبارزه با نظام جمهوری اسلامی ستمگر را داشت و خود را قربانی شکنجه معرفی‌ می کرد، دوباره به آغوش همان رژیم ستمگر و شکنجه گری برگشته است که از آن به ظاهر گریخته بود؟! »

http://azizanpress.com/…/kinaooosh-sanjari-went-back-to-ir…/

هفته پیش هم یکی از کاربران فیس بوک به امروز نما پیام داد :

« … یک سوالی ذهنم رو مشغول کرده، ممنون می شم اگر پاسخ بدید:
به نظر شما کیانوش سنجری چطور تونسته به ایران برگرده و بدون هیچ مشکلی زندگی کنه؟
من امروز ایشون رو همراه یک خانم جوان در منطقه تجریش دیدم.»

راستش به آن‌ کاربر دلواپس فیسبوکی پاسخ دادیم :
« … نمی دانیم ، البته پرسش خوبی است
ما اشاره کوچکی کردیم ، اما خواهیم پرداخت …»

و اما نظر ما در باب هجرت کیانوش(مهدی) سنجری از ناف صدای آمریکا به «میهن اسلامی»

کیانوش(مهدی) سنجری و چند فلاش بک

الف ـ نام سنجری در خارج از کشور، نخست از ناحیه لس آنجلس و برنامه حسین مهری در رادیو صدای ایران ( برنامه چهره ها و گفته ها ) ، که بر روی ایران نیز پخش می شد، شنیده شد.امروز نما با حسین آقای مهری تماس گرفت، و از ایشان پرسید که چگونه کیانوش(مهدی) سنجری خود را به امواج آن رادیو رساند ؟ آقای مهری جزئیات را به خاطر نداشتند ، که البته با در نظر گرفتن به این موضوع که بیش از یک دهه از ظهور سنجری بر روی امواج می گذرد، و همچنین حجم مصاحبه های حسین خان مهری، امری طبیعی است که جزئیاتی که ما دنبال اش بودیم ، به خاطر استاد مهری نیاد. هر چند تصور ما بر این است، که کیانوش(مهدی) سنجری ، از طریق منوچهر محمدی، روی امواج رادیو صدای ایران در لس آنجلس رفته است ، بگذریم !

در همین راستای ظهور کیانوش مهدی سنجری بر روی امواج بودیم ، که به فواد پاشایی، رایزن حزب مشروطه ایران زنگ زدیم ، و کمی درباره ظهور کیانوش مهدی سنجری از او پرسیدیم ، رایزن حزب مشروطه ایران ، با تاکید بر این که سنجری با کمک فعالین سیاسی در خارج از کشور از جمله « هوادارن نظام پادشاهی و جبهه ملی» ، از ایران خارج شد ، به امروز نما گفت : « هزینه اولیه ای که برای خروج سنجری از ایران فرستاد شد ، از سوی او ، برای عمل بینی هزینه شد ! »

راستش ما ترجیح دادیم بیش تر از این به دنبال پیشینه کیانوش(مهدی) سنجری نرویم !
و کمی در مورد مشاهدات خودمان درباره کیانوش(مهدی) سنجری در واشنگتن و حکایت صدای آمریکا بگویم .

صاحب این قلم ، کیانوش(مهدی) سنجری را در واشینگتن دی.سی و در صدای آمریکا دیدم . به باورم در قیاس با احمد باطبی و کوروش صحتی ، ذوق بیش تری نسبت به کار رسانه ای داشت ، و رسانه ای تر بود، که البته این موضوع را به خود وی هم در ساختمان صدای آمریکا گفتم ، هر چند بر این باور بوده و هستم ، که حضور افرادی مانند کیانوش(مهدی) سنجری ، که مهر فعالیت دانشجویی بر پیشانی داشتند و به اصطلاح همشهری های شما برای بسیاری Activist شناخته می شدند در ساختار صدای آمریکا ، نه برای آن ها خوب بود و خوب شد ، و نه مسلما برای صدای آمریکا .

بر خلاف آن چه عنوان می شود، کیانوش(مهدی) سنجری هیچ گاه کارمند صدای آمریکا نبوده است ، وی سه چهار سالی به صورت قراردادی در صدای آمریکا کار می کرد. خودش هم آن جا را ترک کرد ، چون انتظار افزایش حقوق داشت که البته چون برآورده نشد، رفت. زمانی هم که رفت مستقیم به ایران بازنگشت. چند سال مشغول کار دربنیاد عبدالرحمن برومند بود . https://www.iranrights.org/fa/foundation

در اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی در حومه واشنگتن دی سی سنجری را برای آخرین بار، به طور اتفاقی به همراه یکی از حامیان حشمت الله طبرزدی دیدم، در گفتاری کوتاه زمانی که متوجه شد که می دانم در بنیاد عبدالرحمن برومند کار می کند بسیار برآشفته شد و اصرار داشت که بداند از کجا این موضوع را می دانم ! آن زمان از برخودش تعجب کردم ، اما الان فکر می کنم ، شاید جرقه بازگشت در ذهن سنجری کلید خورده بود … نمی دانم.

حکایت کیانوش(مهدی) سنجری، حکایتی نسل سردرگمی است که یا این ور گود می افتد و یا آن ور گود می ایستد … نسلی که یکهو، یک شبه سیاسی دو آتشه می شود، یا در اقیانوس بی تفاوتی ها دست و پا می زند … نسلی که گویا نه می داند چه می خواهد ، و نه مسلما می داند که چه ها نمی خواهد … نسلی که خیلی دیر آمده و عجب شتابی دارد که زودتر از همه برود … سنجری ها زاده جامعه بیمار و انقلاب زده ای هستند وگرنه چرا باید تا قبل رسیدن به ۲۵ سالگی زندان و غربت را تجربه کنند ؟

شواهد نشان می دهد ۱۸ تیر ۱۳۷۸ بر کیانوش مهدی سنجری تاثیر گذار بوده است ، تا آن جا که « برای نخستین بار در سن ۱۷ سالگی در جریان تظاهرات دانشجویی در سالگرد واقعه تیر ۱۳۷۸ در اعتراض به تعطیلی روزنامه سلام (حادثه کوی دانشگاه تهران) بازداشت شد و چندین ماه در بازداشت انفرادی به سر برد» وی در ینگه دنیا هم در حد توان با جنبش سبز همراه بود … شاید نوعی ناامیدی او را بازگرداند… نمی دانم.

حکایت کیانوش(مهدی) سنجری، بار دیگرثابت کرد،که مبارزه و زندگی در خارج از کشور کار همه کس نیست، از قدیم هم گفته اند … « کار هر بز نیست خرمن کوفتن ، گاو نر می خواهد و مرد کهن »

Share