قوه قضائیه از آزادی پنج زندانی زن جلوگیری می‌کند

پنج فعال مدنی و رسانه‌ای محبوس در بند زنان زندان اوین، در حالی همچنان دربازداشت موقت به‌سر می‌برند که پس از تامین چندباره وثیقه درخواستی از سوی خانواده‌ها، دادسرای فرهنگ و رسانه از آزادی موقت آنها امتناع می‌‌کند.

به‌گزارش «آمدنیوز» مهسا رجعتی، طاهره ریاحی، معصومه ضیاء، مونا مافی و مهرک کریم‌پور عندلیبی، پنج فعال مدنی و رسانه‌ای هستند که از نیمه دوم سال گذشته بازداشت و پس از تحمل حدود دو ماه انفرادی و پایان بازجویی‌ها با وعده آزادی موفت تا زمان برگزاری دادگاه از بند ۲۰۹ به بند نسوان زندان اوین منتقل شدند اما در طول چند ماه گذشته با وجود تودیع چندباره وثیقه درخواستی دادگاه، همچنان در بازداشت موقت به‌سر می‌برند.

تمدید چندباره بازداشت موقت درحالی به نگرانی خانواده این زندانیان نسبت به وضعیت بلاتکلیف عزیزان‌شان در زندان اوین دامن زده که اساسا قرار بود چند روز پس از تودیع وثیقه‌های درخواستی – که بین دویست تا پانصد میلیون تومان متغیر بوده-، هر پنج زندانی سال نو را در کناز خانواده خود باشد اما در پایان ساعت اداری، مسئولان دادسرای فرهنگ و رسانه از ارائه نامه ترخیص این زندانیان امتناع کرده، آزادی آنها را تا اطلاع ثانوی منتفی اعلام کرده‌اتد.

فعالین مذکور که اتهامات «تبلیغ علیه نظام و مشارکت در تبلیغ»، در مرحله بازپرسی توسط دادستان به آنان تفهیم شده و عمده زمان بازداشت خود را در بند ۲۰۹ زندان اوین و در سلول انفرادی گذرانده‌اند، پس از تلاش بسیارِ خانواده آنان برای ارائه وثیقه به دادگاه و اخذ نامه آزادی فرزندان‌شان، با ممانعت دادسرای فرهنگ و رسانه مواجه شده و به آنها اعلام شده است که دستور آزادی آنها تا اطلاع ثانوی منتفی است.

به گفته یکی از مسئولین ارشد سازمان زندان‌ها، این مسئله در حالی صورت گرفته که حتی رئیس زندان نیز با صراحت آزادی آن‌ها را اعلام داشته است.

این در حالی است که رئیس زندان اوین طی مذاکره با خانواده‌های این زندانیان، گفته است که «قرارهای وثیقه پذیرفته شده و طی تماس و مکاتباتی که صورت گرفته است، این چند تن روز سه‌شنبه آزاد می‌شوند».

براساس این گزارش، خانواده مهرک کریم‌پور عندلیبی وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی مقرر شده را به بازپرس نیابت قضایی ارائه کردند و رئیس شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به آنها گفته است که «مکاتبات لازم انجام خواهد شد و می‌توانند روز بعد، برای اخذ نامه آزادی فرزندشان به دادسرا مراجعه کنند».

در همین حال، خانواده چهار زندانی دیگر نیز پس از تامین وثیقه‌های درخواستی، به همراه خانواده کریم‌پور عندلیبی به دادسرا مراجعه کردند اما در جواب به آنها گفته شده است: «بازپرس به مرخصی رفته و همه آزادی‌ها منتفی شده است».

گفتنی است که خانواده‌های این زندانیان محبوس در اوین، تا آخرین روزهای سال در تلاش برای آزادی فرزندان‌شان بوده‌اند که بیژن قاسم زاده ربازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه مجدداً همان پاسخ را به آنها داده و اعلام داشته است که «بعد از پانزدهم فروردین‌ماه مراجعه کنند». مسئول این شعبه همچنین از شنیدنِ صحبت‌های آنها امتناع کرده و آنان را از دادسرا بیرون کرده است.

این در حالی است که روز گذشته اول فروردین‌ماه، زندانیان مذکور با خانواده‌های خود تماس گرفته و گفته‌اند که به آنها اعلام شده است که بنابر دستور قاضی کشیک آزاد خواهند شد و می‌بایست وسایل‌شان را برای خروج از زندان جمع کرده و خانواده‌شان جهت دریافت نامه آزادی آنان به دادسرا مراجعه کنند. پیرو این اعلام، خانواده پنج کنشگر مدنی به بازپرسی دادسرا مراجعه نمودند که مجدداً همان پاسخ را دریافت کرده و حتی این مرتبه از ورود آنها به دادسرا نیز ممانعت به عمل آمده است.

لازم به ذکر است که برای بار سوم نیز وعده آزادی این پنج کنشگر مدنی و فعال رسانه‌ای به آنها داده و اعلام شده است که روز اول و دوم فروردین ماه احتمال آزادی آنان وجود دارد. قاضی کشیک به عنوان قاضی علی‌البدل قرار است دستور آزادی بازداشتی‌هایی که به گفته خود بازپرسی «تحقیقات در موردشان تمام شده» و «در بند عمومی نسوان بلاتکلیف به سر می‌برند» را صادر کند، اما کماکان خانواده زندانیان که به‌شدت نگران حال فرزندانشان هستند در وضعیت بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

همچنین گفته می‌شود که این اقدامات تعمداً در جهت آزار زندانیان و خانواده‌های آنان صورت می‌گیرد و تاکنون در دستگاه قضایی، این موضوع بی‌سابقه بوده است.

شایان ذکر است که وضعیت جسمی و روحی این زندانیان نیز «نامناسب» گزارش شده است. مهرک کریم‌پور عندلیبی ناراحتی قلبی دارد، زینب کریمیان دچار عفونت کلیه شده، بیماری آسم و تشنج‌های عصبی طاهره ریاحی شدت گرفته و به دلیل نایاب بودن داروهای وی، حملات آسم و تشنج‌های عصبی این روزنامه‌نگار حامی دولت شدت یافته، مهسا رجعتی دچار ضعف و حملات عصبی شده و معصومه ضیاء نیز وضعیت جسمی و روحی مساعدی ندارد.

مهسا رجعتی ۳۶ ساله ۱۳ دی‌ماه سال گذشته بازداشت شد، وی پیش از بازداشت به علت پرونده‌ی مفتوح خود در این معاونت و ترس از زندان و محکومیت طویل‌المدت مدت زیادی با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات موسوم به «معاونت ضد» همکاری داشته است. او پس از مراجعه به مهدی خزعلی و اقرار به همکاری با وزارت اطلاعات بازداشت گردید. برای طاهره ریاحی ۳۵ ساله، روزنامه نگار و دبیر اجتماعی خبرگزاری برنا ۱۵ دی ماه، زینب کریمیان، خبرنگار سابق خبرگزاری‌های مهر و ایرنا که در دولت یازدهم، به حوزه اطلاع‌رسانی دولت نزدیک بود، ۵ بهمن‌ماه، معصومه (پگاه) ضیاء ۳۹ ساله ۱۵ دی‌ماه و مهرک کریم‌پور عندلیبی ۲۴ ساله ۷ دی‌ماه بازداشت شده است که درنهایت ۲۲ اسفندماه پس از پایان بازجویی‌ها با وعده آزادی تا زمان برگزاری دادگاه از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند نسوان این زندان منتقل شدند.

Share