“جاسوس جمهوری اسلامی” در آلمان به ۴ سال زندان محکوم شد

 

خبرگزاری  ایرانشهر : دادگاهی در برلین یک فرد پاکستانی‌تبار را به ۴ سال و سه ماه حبس محکوم کرد. به گفته منابع امنیتی آلمان او برای “نیروی قدس سپاه پاسداران” با هدف انجام عملیات تروریستی در آلمان و فرانسه دست به جمع‌آوری اطلاعات زده است.

فردی که به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی دستگیر شده بود در دادگاهی در برلین در روز دوشنبه۲۷ مارچ ۲۰۱۷ به ۴ سال و سه ماه حبس محکوم شد. این فرد که پاکستانی‌تبار است به گفته مقامات قضایی آلمان در پی انجام عملیات تروریستی در آلمان و فرانسه بوده است.

سخنگوی دادگاه برلین این فرد را با نام “مصطفی حیدری” معرفی و تاکید کرد که جرم وی برای قاضی اثبات شده است. وکیل “مصطفی حیدری” گفت که موکلش این رای را نپذیرفته و درخواست رسیدگی به پرونده‌اش در دادگاه تجدید‌نظر را داده است.

“مصطفی حیدری” که ۳۱ سال دارد در ژوئیه ۲۰۱۶ در آلمان دستگیر شد. به گفته منابع قضایی آلمان این فرد پیش از دستگیری‌اش به مدت دست‌کم یک سال در خدمت “نیروی قدس سپاه پاسدران” بوده و برای ایران جاسوسی می‌کرده است.

سخنگوی دادگاه برلین افزود که وی به طور دائم حقوقی معادل ۲۰۵۲ یورو در ماه برای جاسوسی از ایران دریافت می‌کرده است.

یکی از ماموران سازمان امنیت داخلی آلمان (اداره حافظ قانون اساسی آلمان) در دادگاه به عنوان شاهد گفت که مقامات ایرانی با جمع‌آوری اطلاعات می‌خواستند که در صورت بروز جنگ میان جمهوری اسلامی و امریکا یا دیگر کشورهای غربی فهرستی از “اهداف آسان تروریستی” در اختیار داشته باشد.

این مامور آلمانی افزوده است که این فهرست می‌توانسته به عنوان اهداف در یک “جنگ نامتقارن” مورد استفاده ایران قرار گیرد. سازمان امنیت داخلی ‌آلمان از طریق منبعی که نام آن در دادگاه فاش نشد از فعالیت‌های “مصطفی حیدری” مطلع شده است.

سفارت جمهوری اسلامی در برلین در خلال سال‌های میانی دهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ مرکز عملیات نهادهای امنیتی حکومت ایران در قتل و ترور مخالفان ایرانی در اروپا بود. مجموعه این تروها به قتل‌های زنجیره‌ای شهرت یافت.

 

Share