تشکیل «سپاه جولان» توسط سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان، در مرزهای شمالی اسرائیل

به گزارش تایمز اسرائیل : گفتنی ست که نیروهای اسرائیلی تشکیل چنین سپاهی را به ‌مثابه «تهدیدی حیاتی» برای کشور خود ارزیابی کرده ‌اند که با انتشار مصاحبه معاون نظامی جنبش مقاومت اسلامی «النجباء» عراق، بیان شده است که «هدف این گروه نابودی اسرائیل به جای مبارزه با گروه‌ های تکفیری است».

بنابر گزارش مهر، نصر الشمری معاون نظامی «النجباء» عراق، خبر تشکیل «سپاه آزادسازی جولان» را با حمایت و پشتیبانی حزب ‌الله لبنان و جمهوری اسلامی رسما اعلام کرده و نیروهای تندرو ایرانی نیز برای آنکه خبر تشکیل این سپاه به گوش همگان برسد، نسخه انگلیسی این گفت ‌و گو را در خبرگزاری تسنیم منتشر کرده اند.
نصر الشمری، درخصوص تشکیل این گروه و با ابراز دشمنی علیه دولت اسرائیل، گفته است: «تشکیل این سپاه با اطلاع دولت سوریه بوده و از این رو استقرار این نیرو در بلندی‌ های جولان نیز وابسته به موافقت دولت سوریه است و مهم‌ تر اینکه دشمن اصلی ارتش‌ های اسلامی و عربی، گروه‌ های تکفیری نیستند، بلکه دولت اسرائیل است».

براساس گفته های نصر الشمری، ایران نه تنها از جنبش مقاومت اسلامی «النجباء» در عراق دفاع می ‌کند، بلکه آشکارا در تشکیل سپاه جولان نیز نقش دارد.

براساس این گزارش، نیروهای تندرو ایران بر آنند تا با مشارکت در تشکیل سپاه آزادسازی جولان، نسبت به طرح حذف ایران از معادلات سوریه واکنش نشان دهند تا با همکاری بیشتر با شیعیان عراق، سوریه و لبنان، هزینه‌ های سیاسی حذف ایران از تحولات سوریه را برای ائتلاف ضد داعش افزون کنند.

شایان ذکر است که جمهوری اسلامی حمایت و پشتیبانی خود را از حزب ‌الله، شیعیان بحرین و عراق، حوثی‌ های یمن و گروه‌ های متشکل در حشد الشعبی پنهان نمی ‌کند، اما تشکیل سپاه آزادسازی جولان و تلاش برای استقرار این گروه در جنوب سوریه با شعارهای ضداسرائیلیِ مسئولانِ این رژیم، تفاوتی جدی دارد که اقدامی تحریک ‌آمیز با پیامدهای بسیار می باشد.

Share