اظهارات حمید بقایی در مورد فاجعه ی کهریزک

حمید بقایی کاندایدای احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ که این روزها همراه با رئیس جمهور سابق فعالیت های انتخاباتی چشمگیری را انجام می دهد، در گفتگویی در مورد «کهریزک و آقای مرتضوی» چنین گفته است:
۱- ماجرای موسوم به کهریزک، اقدامی ضد انسانی، خلاف شرع و قانون بوده و نه تنها این ماجرا، بلکه هر ماجرائی از این دست به شدت محکوم بوده و خواهد بود. این فقط موضع امروز ما نیست، چنانکه آقای احمدی نژاد در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه تهران در سال ۱٣٨٨، ماجرای کهریزک را بشدت محکوم کرده و ضد انقلابی دانست و عاملین آن را دشمن معرفی کرده اند. (این سخنان قابل رجوع و رصد است)
۲- تلاش برخی از شکست خوردگان در انتخابات این است که در ادامه دروغ بزرگ انتخاباتی یعنی تقلب، با نسبت دادن ماجرای کهریزک به دولت سابق، با توسل به جنگ روانی و تبلیغات کذب فضا را گل آلود کرده و ذهن جوانان ما را منحرف نمایند. این در حالی است که این ماجرا اساساً و مطلقاً ربطی به دولت دهم نداشت، و در پیگیریهای قضائی بعمل آمده نیز هیچ اتهامی متوجه دولت نبوده است، و اتهامات صرفاً در محدوده حوزه قضائی و ضابطین مطرح شده است ولاغیر.
٣- برخی امر را مشتبه کرده و با توجه به متهم بودن آقای مرتضوی (که در دوره دولت دهم مدتی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بوده اند) چنان تبلیغ می کنند که یکی از مسئولان دولتی در ماجرای کهریزک نقش داشته است. درحالیکه این دروغی بیش نیست، زیرا آقای مرتضوی از آن جهت متهم شده که در زمان وقوع ماجرای کهریزک دادستان انقلاب تهران بوده اند و نکته مهم این است که وی مدتها بعد به عنوان مدیرعامل تامین اجتماعی انتخاب شده است. در این رابطه توجه به دو نکته لازم است:
اولاً سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی است مثل شهرداری تهران و انتصاب مسئولان این سازمان روال خاص خودش را دارد. ثانیاً نکته ای که دانستن و تاکید آن ضرورت دارد، این است که در زمان انتخاب آقای مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی هیچ اتهامی متوجه وی نبوده و بنابراین نمی توان بر این انتخاب خرده گرفت، و برخلاف تبلیغات دروغ اینطور نیست که فردی در رابطه با چنین اقدام شنیعی محکوم شده باشد و بعد به عنوان مسئول انتخاب شود.
به عنوان یک تجربه شخصی عرض کنم که آقای مرتضوی بعدها (یعنی زمانی که چنین پرونده ای مطرح بود و ایشان هیچ مسئولیتی در سازمان تامین اجتماعی نداشت) مکرر به بنده گفت که در زمان وقوع ماجرای کهریزک در مرخصی بوده و در آن نقش نداشته اند. حتی پس از عذرخواهی آقای مرتضوی از این ماجرا، از او پرسیدم که شما که می گفتید در ماجرای کهریزک نقشی نداشته اید، پس چرا عذرخواهی کردید؟ ایشان در جواب گفت: که من از سویی تحت فشار زیاد بودم و از طرف دیگر احساس کردم که این مسئله در ایجاد التیام در روح خانواده شاکیان می تواند موثر باشد و من عملاً خواستم یک کار اخلاقی انجام داده باشم ولو بر علیه من مورد استفاده قرار گیرد. به هرحال آنچه که می بایست مورد تاکید قرار گیرد این است که ماجرای کهریزک را باید یک فاجعه ملی دانست و چنین حوادث تلخ و ناگواری حتی در سطوح خیلی پایین تر، ظلمی آشکار به انقلاب، امام راحل، مقام معظم رهبری و جمهوری اسلامی ایران است!

Share