چگونه ترامپ می‌تواند حکومت ایران را فلج کند

روزنامه آمریکایی نیویورک پست در گزارشی به موضع جدید واشنگتن نسبت به ایران پرداخته و می‌نویسد: در واشنگتن نوعی اتفاق نظر در مورد به عقب راندن ایران حاصل شده است.
– توصیه نیویورک پست به دولت آمریکا: دولت ترامپ می‌تواند برای آزادی برخی از زندانیان عقیدتی در ایران پافشاری کند. سران جنبش سبز باید آزاد شوند. موضوع حقوق بشر ایران را در اولویت دیپلماسی خود قرار دهند.

روزنامه آمریکایی نیویورک پست در گزارشی به موضع جدید واشنگتن نسبت به ایران پرداخته و می‌نویسد: «در واشنگتن نوعی اتفاق نظر در مورد به عقب راندن ایران حاصل شده است. به طوری که دموکرات‌ها و جمهوری خواهان با استفاده از تجارب خوبی که از جنگ سرد آموخته‌اند، دریافته‌اند که نبرد زمینی را به منظور ایجاد واهمه برای کنترل تسلیحات جنگی به راه نیندازند.»

نیویورک‌پست در ادامه نوشته است: «اگر واشنگتن واقعا خواهان این است که همان کاری را که با اتحاد جماهیر شوروی سابق کرده با ایران نیز انجام دهد، باید اعمال فشار بر حکومت جمهوری اسلامی را افزایش دهد و قدرت آن را تضعیف کند. این اعمال فشار باید از تمامی جوانب صورت بگیرد به طوری که باید به دلیل نقض حقوق بشر و نقض تعهدات بین‌المللی، مجازات‌ها را علیه تهران افزایش داد و با این کار به مردم ایران نشان داد که آمریکا در کنار آنها ایستاده است.»

این روزنامه آمریکایی ضمن اشاره به اینکه دولت آمریکا می‌تواند برای آزادی برخی از زندانیان عقیدتی در ایران پافشاری کند، یاد‌آور شد، «سران جنبش سبز باید آزاد شوند. این در حالیست که باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا، هیچگاه درمورد سران جنبش سبز صحبتی نکرد؛ دونالد ترامپ نباید اشتباه وی را تکرار کند.»

نیویورک پست همچنین اشاره کرده: «چنانچه می‌خواهیم ایران را به عقب برانیم باید مانع گسترش گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت این کشور شد و برای ضربه زدن به حکومت دینی در این کشور سرمایه‌گذاری بیشتری انجام داد.»

همچنین نویسنده این نشریه در ادامه مطلب خود به مقامات آمریکایی توصیه کرد: «باید موضوع حقوق بشر ایران را در اولویت دیپلماسی خود قرار دهند. ممکن است ماجرای جنبش سبز در ایران که در اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ شکل گرفت خیلی در اذهان مقامات واشنگتن باقی نمانده باشد؛ اما این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در آن زمان اختلالات زیادی در ایران به وجود آورد. به طوری که در سال ۲۰۱۳ رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد که جنبش سبز رژیم ایران را به سمت لبه پرتگاه سوق داد.»

نیویورک پست با اشاره به اینکه یکی دیگر از راه‌های تضعیف ایران ضربه زدن به جایگاه نظامی این کشور در میان نیروهای نظامی منطقه است. خاطرنشان کرد: «باید به امپراتوری قدرت نظامی شیعه‌ی ایران خاتمه داده شود.»

بر اساس این گزارش، هفته گذشته نیز یکی از اعضای ارشد شورای روابط خارجی آمریکا درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران، خواستار ارتباط برقرار کردن دولت آمریکا با جنبش‌های مخالف در ایران شد و اعلام کرد: «فشار و تضعیف رژیم ایران باید از داخل خود ایران آغاز شود.»

Share