صدا و سیما تصویر محمد خاتمی را پخش کرد

در حالی که اصلاح‌طلبان خواهان رفع محدودیت ممنوع‌التصویری از محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران شده‌اند صدا و سیما این ممنوعیت را شکست و تصویر خاتمی را پخش کرد.

به‌گزارش روزنامه «همدلی»، شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۳ فروردین در برنامه‌ای که به بررسی دوره‌های فعالیت رؤسای جمهور ایران می‌پرداخت هم تصویر محمد خاتمی را پخش کرد و هم بخشی از تبلیغات ریاست جمهوری او برای انتخابات دوم خرداد ۷۶ را.

پیش از این، تصویر خاتمی در برخی برنامه‌های صدا و سیما به صورت شطرنجی یا با پوشاندن صورت روی آنتن می‌رفت اما این بار واضح پخش شد.

در این برنامه تصویر میرحسین موسوی، نخست‌وزیر پیشین ایران و کاندیدای اصلاح‌طلبان در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که هم‌اکنون به‌همراه همسر خود زهرا رهنورد در حصر خانگی به‌سر می‌برد هم پخش شد.

این اولین بار نیست که تصویر خاتمی و میرحسین موسوی از صدا و سیما پخش می‌شود. بعد از اعتراضات خیابانی سال ۸۸ چند بار به مناسبت‌های مختلف تصاویری از خاتمی و اصلاح‌طلبان دیگری که معمولاً تصویرشان از صدا و سیما پخش نمی‌شود، پخش شده است.

نخستین بار عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران سال ۱۳۹۳ در جلسه‌ای با مدیران مسئول شماری از روزنامه‌ها اعلام کرده بود که رسانه‌ها حق ندارند خبر و تصویر محمد خاتمی را منتشر کنند.

در بهمن‌ماه همان سال غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که انتشار خبر و عکس محمد خاتمی در رسانه‌ها بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با ممنوع‌التصویری خاتمی مخالفت کرده اما اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

محمد خاتمی در واکنش به ممنوع‌التصویر شدنش گفته بود: «خودشان هم می‌دانند که این حرف پایه و اساسی ندارد.»

 

Share