روزنامه چینی: فدراسیون فقیر فوتبال ایران، پول انجام یک بازی دوستانه را ندارد

 

یک روزنامه چینی در گزارشی به موضوع بی پولی فدراسیون فوتبال ایران و نقش کارلوس کی روش در راهیابی ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ پرداخته است.

به گزارش  اسپورت ورلد نیوزچین، تیم ملی فوتبال ایران در حالی در آستانه صعود به جام جهانی قرار دارد که رسانه های چینی در این بین توجه بیشتری به تیم ملی ایران و مشکلات موجود در فدراسیون فوتبال کرده‌اند. در گزارشی که اخیرا در رسانه‌های چینی بازتاب داشته آمده است: مشکلات در فوتبال ایران از قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل وجود داشت جایی که کارلوس کی‌روش نیز به وجود چنین مشکلاتی در تیم خود اعتراف کرد و گفت: ما تیمی هستیم که امکانات درجه یک نداریم و از شرایط مالی و رفاهی خوبی نیز برخوردار نیستیم و با این شرایط مردم ایران باید به تیم ملی خود افتخارکنند وقتی برابر تیم های قدرتمندی چون نیجریه قرار می‌گیرند.

کارلوس کی‌روش توانسته است این تیم را به جام جهانی برساند و اکنون نیز امیدوار به صعود برای یک جام جهانی دیگر باشد.

به نظر می رسد در طول این سال‌ها تحریم‌های اقتصادی تاثیر خود را در تیم ملی ایران نشان داده است. علاوه بر آن دوری ایران از فرهنگ غرب در طول این سال‌ها باعث شده تا راه‌های فوتبالی مورد توجه سران فوتبال در ایران قرار گیرد تا فرهنگ ایرانی را به جهان نشان دهند.

 

 

علاوه بر شهرت سینمای ایران در طول ساله‌ای اخیر، فوتبال تبدیل به یک راه جایگزین برای ایران شده است تا تفاوت های ایدئولوژیکی و فرهنگ خود را به جهان نشان دهد. به همین خاطر بود که می‌توانیم ببینیم قبل از بازی ایران و نیجریه در جام جهانی یک تابلو فرش زیبا از فرهنگ ایرانی به تیم مقابل داده می‌شود تا فرهنگ ایرانی بیشتر به رخ جهانیان کشیده شود. همانطور که رئیس جمهور ایران گفت: فوتبال ابزاری برای ایران است که می‌تواند روابط نزدیک و فرهنگی با جهان برای ایران ایفا کند.

در طول این سالها و بعد از انقلاب اسلامی در ایران، غرب همواره تلاش کرد تا ایران را تحت فشار قرار دهد و به همین خاطر تحریم هایی برای ایران وضع کرد ولی ایران همواره توانست تحریم ها را کنار بزند و حتی در خیلی از عرصه ها به موفقیت برسد. دیدار ایران و آمریکا قبل از جام جهانی ۹۸ فرانسه از یاد کسی نمی‌رود جایی که ایرانی ها قبل از بازی با دسته گل از آمریکا استقبال کردند و توانستند آن بازی بزرگ را با برتری ۲ بر یک به پایان برسانند.

البته بعد از سال ۱۹۹۸ و بازنشستگی نسل برتر فوتبال ایران، شرایط تا سال‌ها برای ایران بد پیش رفت و ایران در عرصه فوتبالی نتوانست حرفی برای گفتن داشته باشد.

در جام جهانی ۲۰۰۶ بحث های زیادی درباره تیم ملی ایران شنیده شد. به دلیل بودجه محدود و فقر فدراسیون فوتبال عنوان شد که لباس بازیکنان ایران که کیفیت نامطلوبی داشت، آب رفته و کوچک شده است و به ههین خاطر آنها نمی توانند پیراهن خود را با بازیکنان حریف تعویض کنند. همچنین موضوع دیگری نیز نشان دهند این موضوع است. برای مثال در سال ۲۰۱۲ کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا یک میلیون دلار به فدراسیون فوتبال ایران کمک کند ولی موفق به این کار نشد چرا که به دلیل تحریم های بانکی این پول نتوانست به ایران انتقال داده شود.

لغو اردوهای تمرینی قبل از جام جهانی و بعد از آن و پیدا نشدن تیم ها برای بازی دوستانه با ایران از مشکلات جانبی بوده است که فدراسیون فوتبال با آن روبرو شده است و نتوانسته این مشکلات را حل کند.

هر چند مشکلات مالی زیادی در دستگاه فدراسیون فوتبال ایران دیده می‌شود با این حال پرداخت سالیانه ۲ میلیون دلار به کارلوس کی روش برای هدایت ایران و برقراری پرواز چارتر برای جام جهانی برای جلوگیری از خستگی، نشان از توانایی مالی ایران‌ها دارد.

با وجود تمام مشکلات ساختاری و مالی در فدراسیون فوتبال ایران، سرعت فوتبال در این کشور فوتبال دوست پیش می رود و ایران به دنبال صعود پی در پی به جام جهانی است و در این راه توانسته در صدر جدول گروه خود قبل از ۳ دیدار نهایی قرار گیرد.

Share