پلیس ترکیه تحقیقات درباره قتل سعید کریمیان مدیر شبکه‌های تلویزیونی جم را آغار کرد

پلیس ترکیه تحقیقات درباره قتل سعید کریمیان، مدیر گروه تلویزیونی جِم، را آغاز کرد.

به گزارش بی بی سی، خودروی حامل آقای کریمیان و یک تاجر کویتی همراهش دیشب در استانبول هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت. هردو سرنشین خودرو به ضرب گلوله مهاجمان نقاب‌پوش کشته شدند.

خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، گزارش داده است که مهاجمان، خودروی خود را در منطقه کمربورغاز استانبول آتش زده و گریخته‌اند. به گزارش این خبرگزاری آقای کریمیان در محل حادثه کشته شده و همراهش در بیمارستان درگذشته است.

حمله در منطقه “ساری‌یر” استانبول، در بخش اروپایی این شهر، رخ داد.

رسانه‌های ترکیه می‌گویند مهاجمان سوار بر یک خودروی شاسی بلند بوده‌اند و جلوی خودروی “لوکس” حامل آقای کریمیان پیچیده‌اند و بعد از تیراندازی فرار کرده‌اند.
سعید کریمیان، مدیر شبکه‌های تلویزیونی جم بود. این شبکه‌ها از حدود ۱۰ سال پیش پخش برنامه‌های سرگرم کننده را برای فارسی‌زبانان روی ماهواره آغاز کرد. در سال‌های بعد شمار شبکه‌های جم آن طور که در وب سایتش آمده به “۳۱ کانال به زبانهای فارسی ، عربی ، کردی و آذری” رسید.

سعید کریمیان، اسفند گذشته، به صورت غیابی در ایران به زندان محکوم شده بود. اتهام او “تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی” اعلام شد.

صدور حکم غیابی برای چند فعال رسانه‌ای و چهره‌های هنری ایرانی در خارج از کشور
خبرگزاری رسمی ترکیه، در گزارش خود از کشته شدن “دو تبعه ایرانی” خبر داده است اما رسانه‌های دیگر ترکیه، و همچنین رسانه‌های کویت می‌گویند، همراه آقای کریمیان یک بازرگان کویتی و “شریک تجاری” آقای کریمیان بوده است.

””همراه کویتی ”” که بود؟
در کویت، رسانه‌ها نام همراه سعید کریمیان را تاجر و مالکی مشهور به نام “محمد متعب شلاحی” معرفی کرده‌اند. به گفته رسانه‌های کویت او به عنوان فردی “خیر” شناخته می‌شده است. او همچنین یکی از رهبران کلیدی قبیله “مطیر” کویت بوده است.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید، سابقه سیاسی محمد متعب شلاحی، حمایت از بعضی نامزدها در انتخابات کویت، و نامزدی ناموفقش در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸ این کشور بوده است. او در همان سال در کویت یک شبکه تلویزیونی کوچک به نام “العرب” تاسیس کرد. دولت کویت تاکنون واکنشی به این خبرها نشان نداده است.

جم تی وی و حکومت ایران
شبکه جم‌تی وی، در سال‌های اخیر در ایران خبرساز شد. پیوستن گروهی از هنرپیشه‌ها و کارگردانان سینما و تلویزیون ایران به این شبکه بحث‌برانگیز شد. این شبکه چند سریال تلویزیونی به زبان فارسی تهیه کرد که در آن هنرپیشه‌های ایرانی بدون حجاب نقش بازی می‌کردند و محتوای این برنامه‌ها خارج از چارچوب‌های تلویزیون ایران بود.
همچنین پخش تیزرهای بعضی از فیلم‌های سینمایی ایران در این شبکه، در مواردی باعث توقیف اکران این فیلم‌ها شد. در تازه‌ترین مورد، زمستان پارسال فیلم “مشکل گیتی” به دستور قوه قضائیه و وزارت ارشاد به دلیل پخش تیزرش از شبکه جم توقیف شد.

پیش از آن هم تهیه‌کنندگان فیلم‌های “ابد و یک روز”، “کوچه بی‌نام” و فیلم طنز “۵۰ کیلو آلبالو” به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدند. فیلم سینمایی “آااادت نمی‌کنیم” هم به همین دلیل توقیف اما بعد رفع توقیف شد.

Share