ایران در پی بر هم زدن امکان تشکیل یک کردستان مستقل در همسایگی است.

صدای آمریکا :  ریچل آوراهام در واشنگتن تایمز نوشت: آیا ایران در تلاش برای ایجاد یک هلال شیعی از خلیج فارس تا دریای مدیترانه سعی در تخریب امکان تاسیس یک کردستان مستقل در منطقه دارد؟ آیا ایران برای پیشبرد این هدف استراتژیک با سوریه همکاری می کند؟ یک منبع عراقی می گوید ایران با دامن زدن به یک جنگ داخلی میان گروه های کرد مخالف مسعود بارزانی در پی بر هم زدن امکان تشکیل یک کردستان مستقل در همسایگی است.

ایران برای این مهم از گروه هایی چون جنبش گوران و پ ک ک یا حزب کارگران کردستان استفاده می کند. این گروه ها مخالف برگزاری یک همه پرسی اعلام استقلال در اقلیم کردستان عراق هستند.

کارشناسان می گویند جمهوری اسلامی می کوشد در سوریه طوری عمل کند که اپوزیسیون بشار اسد چون تروریست ها جلوه کنند. حکومت های ایران، سوریه و عراق خواهان شکل گیری کردستان مستقل نیستند.

ایران از هر امکانی برای از بین بردن این هدف استفاده می کند، اما یک کردستان خود مختار می تواند به عنوان حائلی در برابر تخاصم ایران به کار گرفته شود.

یک کردستان مستقل همچنین می تواند حافظ هویت چند فرهنگی عراق باشد همانطور که آن ها آن را در نجات یزیدی ها یا مسیحیان از دست داعش نشان دادند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

Share