سرو مشروب در سواحل جنوب کشور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛در آیین اسلام پرهیز از مصرف حرام و زیان آور تاکیدات فراوان شده از این رو در بسیاری از جوامع غیر اسلامی نیز محدودیت ها و ممنوعیت های خاصی در زمینه استفاده از مواد زیان آور وجود دارد که با مجازات های بازدارنده نیز همراه است.

مصرف مشروبات الکلی از جمله خط قرمزهای دین مبین اسلام است از این رو در سال ۵۷ و سال های ابتدایی انقلاب ایران مصرف این نوشیدنی مسکر ممنوع شد و قانون و جرایم بازدارنده نیز تا به امروز به قوت خود باقی است.

با گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب در ایران و تلاش حکومت اسلامی برای عدم مصرف این ماده الکی همچنان ادامه دارد و گزارشات نیروی انتظامی و سایر ارگان های نظامی بیانگر مبارزه جدی با متخلفین است که سالانه صدها هزار لیتر انواع مشروبات الکی کشف و معدوم می شود.

با وجود موانع مذهبی و قانونی فراوان، در سال های اخیر گرایش به مصرف الکل در جامعه افزایش یافته و شاهد کاهش سن مصرف مشروبات الکلی هستیم که این موضوع زنگ خطری برای امنیت جامعه محسوب می شود.

استان جنوبی هرمزگان با کیلومترها مرز آبی همواره شاهد کشفیات گسترده ومصرف جوانان به مشروبات الکی است که وجود قوطی های خالی انواع مشروبات در گوشه و کنار شهر سندی بر این ادعاست.

شهرستان های بستک، بندرلنگه،بندرخمیر، بندرعباس،میناب،جاسک و سیریک بیشترین آمار کشفیات مشروبات الکی را در ماههای اخیر داراست که نشان از سونامی قاچاق مشروبات و هوشیاری ماموران انتظامی و امنیتی استان در برخورد با سوداگران دارد.

از سوی دیگر در ۲۱فروردین ماه سال جاری محموله کانتینری انواع مشروبات الکی در گمرک شهید رجایی کشف و ضبط شد که علاوه بر ورود سازمان یافته کالای قاچاق ،ابعاد گسترده فاجعه مصرف الکل را نشان می دهد.

 

گرایش به مصرف مشروبات الکلی ریشه در فرهنگ دارد
در کنار مجازات های سنگین قضایی در برخورد با قاچاقچیان مشروبات الکی در کشور،فضای مجازی فرصتی برای سودجویان شده تا در محیطی غیر واقعی در زمینه خرید و فروش انواع مشروبات الکی بازار داغی داشته باشد و این داد و ستد حرام بدون هیچ نظارتی در حال انجام است.

تنور داغ سلفی ها و انتشار عکس های شخصی در فضای مجازی علاوه بر آثار سوء اجتماعی موجب شده تا مد مصرف مشروبات الکلی نیز در جامعه جابازکنید و تصاویرجوانان با پیک های مشروب و قوطی های آبجو صفحات اشخاص شبکه های اجتماعی را به میکده مجازی تبدیل کند.

مصرف مشروبات الکلی به حدی آسان شده که ساقی ها در فضای مجازی و صفحات اینستاگرامیشان به تبلیغ مشروباتشان می پردازند و داد و ستد الکل در شبکه های مجازی داغ تر و بی دغدغه تر از سایر خریدهای اینترنتی است.

 

گرایش به مصرف مشروبات الکلی در بین جوانان علاوه بر آثار سوء شخصی ابعاد اجتماعی زیانباری را نیز به همراه دارد که بر اساس اطلاعات کاشناسان شرب خمر، بیشترین دلیل وقوع قتل در استان هرمزگان بوسیله سلاح های سرد است که مهم ترین دغدغه مردم و شهروندان در مراسمات و جشن ها بشمار می رود.

برخی از جوانان در میهمانی‌ها و گردش‌های گروهی از مشروبات الکلی به عنوان یک تفریح و سرگرمی استفاده می‌کنند از این رو حالت مستی منجر به نزاع و درگیری جوانان می شود که قتل و جرح را بهمراه دارد.

محمد رضا جمال زاده کارشناس انتظامی در این خصوص گفت:گرایش به مصرف مشروبات الکلی یکی از معضلاتی که جوانان مارا تهدید می کند که ریشه در کمرنگ شدن اعتقادات مذهبی و تبلغیات دشمنان دارد.

وی با بیان اینکه عدم انسجام خانواده ها در تقویت این معضل را نمی توان نادیده گرفت،افزود:گرایش مصرف جوانان به الکل ریشه فرهنگی دارد لذا باید بر روی مسایل فرهنگی سرمایه گذاری های بیشتری صورت گیرد تا جلوی اینگونه آسیب های اجتماعی گرفته شود.

براین اساس می توان با تبلیغ و ترویج دین ،فرهنگ و بهره گیری صحیح از آموزه های دینی از گرایش کودکان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر و الکی پیشگیری کرد تا از جامعه ای سالم و خالی از هنجارهای اجتماعی برخوردار باشیم.

 

 

کمبود محیط های مفرح و سرگرمی برای جوانان از جمله دلایل بارز گرایش جوانان به شرب خمر به شمار می رود از این رو کاهش سن مصرف مشروبات الکی هشداری برای مسئولان و نقدی بر عملکرد نامناسب متولیان امر فرهنگ است که اهمال کاری های فرهنگی موجب جایگزینی مصرف سوء الکل به جای تفریحات سالم شده است.

محمد اسدی یکی از کارگران شهرداری با اشاره به سرو انواع مشوربات الکی در ساحل بندرعباس  اظهار داشت:شب های پنجشنبه و جمعه مصرف نوشیدنی های الکلی از نوشیدنی های مجاز هم فراتر می رود و ساحل به پاتوقی برای نوشیدن مشروبات الکلی تبدیل می شود.

وی افزود: پارک های ساحلی شهر میزبان شهروندانی است که بهرماه خانواده برای گذراندن ساعتی از فراغت خود به این مکان  تعطیلات آخر هفته به سواحل و را برای تفریحات آخر هفته خود پنجشنبه و جمعه کنار ساحل  اسلام فراموش می شود

کیانوش جهانبخش عضو شورای شهر بندرعباس گفت: مصرف مشروبات الکلی عملی غیر شرعی و حرام است و رها سازی قوطی آن در محیط شهری نیز کاری غیر اخلاقی است که با دین و مذهب ما اصلا سازگاری ندارد.

در کشورهایی که نوشیدن مشروبات الکلی حرام شمرده نمی شود قوانین سخت گیرانه ای برای محدود کردن مصرف آن در سطح جوامع وجود دارد لذا انتظار می رود دستگاههای اجرایی و بخصوص وزارت بهداشت تمهیدات ویژه ای در این زمینه بیندیشند.

 

Share