رژیم ایران تامین منابع مالی حماس را از سر خواهد گرفت

به گزارش پایگاه خبری نیوزویک ایران و حماس به دنبال امتناع رهبران این تشکیلات برای حمایت از رژیم بشار اسد که متحد تهران است و بی‌میلی این گروه به پشتیبانی از رژیم ایران در رقابت منطقه‌ای با عربستان سعودی دچار اختلاف شدند.

اینک به نظر می‌رسد ایران از این مطالبات عقب‌نشینی کرده است. در هفته‌های اخیر و پس از انتخاب اسماعیل هنیه که در رقابت با موسی ابومرزوق در روز ششم ماه مه جای وی را گرفت، تهران در حال گرم کردن روابط خود با این گروه فلسطینی است. پیش از این، ایران حاضر به همکاری با موسی ابومرزوق معاون سابق دفتر سیاسی حماس نبود.

همین هفته منابع فلسطینی به روزنامه‌ی عربی شرق الاوسط که در لندن مستقر است، گفته‌اند که در دو هفته‌ی گذشته، چهره‌های ارشد حماس با مقامات بازوی نظامی ایران، یعنی سپاه پاسداران و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان دیدار داشته‌اند.

دولت اسراییل، حماس و حزب‌الله و رژیم ایران را دشمن درجه یک خود می‌داند. حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ با اسراییل وارد جنگ شد، حماس از سال ۲۰۰۸ در نوار غزه، سه درگیری با اسراییل داشته و حاکمان مذهبی ایران به طور مداوم خواستار نابودی اسراییل شده‌اند.

نیوزویک نوشت، جنگ‌ و درگیری در سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است. در آن زمان حماس حاضر به پشتیبانی از رژیم اسد که اغلب اعضایش از اقلیت شیعه‌ی علوی هستند، نشد. حماس در عوض از شورشیان سنّی مورد حمایت عربستان پشتیبانی کرد که در حال مبارزه با اسد هستند. ایران و حزب‌الله هر دو به فرقه تشیع متعهدند، اما حماس یک گروه اسلام‌گرای سنّی است.

اسراییل مدعی است که ایران با تامین مالی حماس به این گروه اجازه می‌دهد شبکه تونلی و زرّادخانه‌ی موشکی خود را که از سال ۲۰۰۸ علیه اسراییل استفاده شده، بازسازی کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که هنیه به عنوان بخشی از قراردادِ تجدید روابط خود، به زودی برای دیداری با مقامات ایران و برای ترمیم روابط آسیب‌دیده‌ی حماس با این کشور، به تهران سفر خواهد کرد.

تجدید روابط حسنه‌ی این دو در حالی اتفاق می‌افتد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در اوایل ماه مه در یک سخنرانی‌ در حضور رهبران سنّی در ریاض عربستان، ایران را صادرکننده‌ی اصلی تروریسم در خاورمیانه دانسته بود. ایران به حزب‌الله و شورشیان شیعه‌ی حوثی در یمن کمک مالی می‌کند؛ حوثی‌های یمن با نیروهای طرفدار دولت درگیرند که از سوی ائتلاف عربستان حمایت می‌شوند.

ترامپ گفت: «ایران دهه‌هاست که به آتش درگیری‌های فرقه‌ای در منطقه دامن زده است» و «حکومتی است که آشکارا از قتل‌عام و نابودی اسراییل و آمریکا و نابودی بسیاری از رهبران و ملت‌ها حرف می‌زند».

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این اتهامات در توییتی واکنش نشان داده و به کنایه گفته است که ترامپ این حملات علیه جمهوری اسلامی را «در سنگر دموکراسی و اعتدال» عربستان سعودی ایراد کرده! او گفت که ترامپ دولت عربستان را میلیون‌ها دلار «دوشیده» تا از نقض حقوق بشر و فقدان دموکراسی در عربستان چشم‌پوشی کند.

Share