بنیاد باغ‌های تهران را حراج زد

اعتماد :   اعتراضات چند هفته اخیر در مورد استخدام‌های گسترده و بی‌حساب و کتاب در روزهای پایانی فعالیت تیم شهرداری فعلی پایتخت باعث شد تا دیروز معاون منابع انسانی شهرداری تهران برای ادای توضیحات به صحن شورا بیاید. تشکری‌هاشمی در ابتدا در مورد شائبات، سوالات و شایعات پیرامون استخدام‌های انجام شده در شهرداری تهران و استخدام‌های سال ٩٢ شرکت بهره‌برداری مترو پاسخ داد و با بیان اینکه همزمان با توسعه مترو نیازمند افزایش تعداد پرسنل و نیروها بودیم، گفت: در سال ٨۶ تعداد ایستگاه‌ها ۵٠ تا بوده است و حالا تعداد ایستگاه‌ها به بیش از دو برابر رسیده است و نمی‌توانستیم با نیروی انسانی محدود کار را پیش ببریم.
وی با بیان اینکه بیان برخی موضوعات مبنی بر اینکه ۵٠ درصد نیروهای مترو بی‌سواد و مابقی نیز زیر دیپلم هستند توهین به پرسنل آموزش دیده و تخصصی است، افزود: کار مترو از هواپیما حساس‌تر است چرا که در یک سانحه هوایی ممکن است نهایتا ۵٠٠ نفر دچار حادثه شوند اما در مترو با هر اشتباهی جان هزاران نفر به خطر می‌افتد. وی با اشاره به گزارش سازمان بازرسی کل کشور از وضعیت مترو و استخدام‌هایش با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور سوالات خود را برای شرکت مترو ارسال کرده اما بنا به دلایلی همچون زیاد بودن حجم سوالات و تنوع سوالات، کارشناسان نتوانستند در زمان مقرر پاسخ‌ها را ارسال کنند، اظهار کرد: زمانی همه پاسخ‌ها ارسال شد که گزارش سازمان بازرسی منتشر شده بود و پس از آن نیز ما توضیحاتی را به سازمان دادیم و ابهامات‌شان مرتفع شد.
وی درخصوص به کارگیری نیروی انسانی ظرف ١٢ سال دوره مدیریتی شهرداری فعلی تهران گفت: ۵۴ هزار و ۴٣٠ نفر پرسنل شهرداری تهران در سال ١٣٨۴ و همزمانن با آغاز دوره مدیریت آقای قالیباف در شهرداری تهران بود که پس از گذشت ١٢ سال، تعداد نیروهای شهرداری تهران به ۵۵ هزار و ۵٩۴ نفر رسیده است یعنی در تمام طول ١٢ سال گذشته با وجود تعریف ماموریت‌های جدید اجرای پروژه‌های بزرگ تنها دو درصد افزایش نیروی قراردادی و استخدامی در شهرداری تهران داشته‌ایم. معاون منابع انسانی شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود و در تشریح فرآیند تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی به ثابت و آزمایشی گفت: در سال ١٣٩۴ مکاتبات زیادی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شد که نهایتا مجوزی از این سازمان اخذ شد که براساس آن اجازه تبدیل وضعیت ۵ هزار نفر از نیروهای قراردادی به ثابت و آزمایشی داده شد البته در ذیل صدور این مجوز شروطی از جمله تصویب اعتبار لازم برای تبدیل وضعیت این افراد در شورای اسلامی شهر تهران و برگزاری آزمون در فضای رقابتی و حدود پست‌های بلاتصدی در شهرداری تهران اعلام شد. تشکری‌هاشمی درخصوص پست‌های بلاتصدی در شهرداری تهران گفت: این موضوع که به عنوان یکی از شروط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اعلام شده است، مورد توجه قرار گرفت به شکلی که تعداد پست‌های شهرداری تهران براساس چارت تعیین شده ١۵ هزار و ۵٠٠ پست بوده که از این میان ١۴ هزار پست دارای تصدی است و ١۵٠٠ پست بلاتصدی بود. این پست‌ها براساس ساختار دهه ۶٠ تعیین شده است و هیچ تغییری در طول سال‌های گذشته نداشته است. اعتبار لازم برای تغییر وضعیت نیروها نیز در بودجه سال ١٣٩۶ در نظر گرفته شد و مقدمات برگزاری آزمون در فضای رقابتی مهیا شد بنابراین هر سه شرط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور محقق شد.
تشکری‌هاشمی ادامه داد: در فرآیند تبدیل وضعیت آزمون استخدامی پرسنل مراحلی از جمله بررسی وضعیت موجود و نیازمندی، مکاتبه با سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت،، اخذ مجوز ۵ هزار نفر، تایید شورای اداری- استخدامی، عقد قرارداد با سازمان سنجش، موقوف‌الاجرا شدن آن، برگزاری جلسات کارشناسی، تایید مجدد مجوز تبدیل وضعیت، ابلاغ دستورالعمل تبدیل وضعیت و برگزاری آزمون در دو مرحله سپری شد.
اما این گزارش ٢ ساعته واکنش‌هایی را نیز از سوی برخی اعضا به دنبال داشت که شاید یکی از مهم‌ترین آنها انتقاد رحمت‌الله حافظی بود. وی در واکنش به گزارشش منابع انسانی شهرداری با لحنی تند خطاب به تشکری گفت: آدرس غلط به مردم ندهید؛ صحبت‌های شما با گزارشات سازمان بازرسی تناقض دارد آمارهای اعلام شده نیاز به راستی‌آزمایی دارد و سازمان بازرسی اعلام کرده پاسخ‌ها قابل قبول نیست. براساس گزارش سازمان بازرسی ۹ هزار نفر اختلاف بین آمار نیروی انسانی در گزارش شهرداری و سازمان بازرسی وجود دارد. او همچنین با اشاره به کمبود واگن‌های مترو تصریح کرد: شهرداری ۶۰۰ واگن از برنامه عقب است و این مساله ارتباطی با بحث بودجه ندارد.
محمد سالاری نیز یکی دیگر از اعضایی بود که نسبت به گزارش معاون منابع مالی شهرداری واکنش نشان داد. وی درعین حال که این گزارش را گزارشی کارشناسیی می‌خواند تاکید کرد: براساس گزارش شهرداری فقط ۲ درصد افزایش در تعداد پرسنل شهرداری صورت گرفته است. این افزایش ۲درصدی با واقعیت‌های موجود تطابق ندارد. چه خوب بود این گزارش را دراختیار اعضای شورا نیز قرار می‌دادند. همچنین برای رفع هرگونه ابهامی بهتر است اسامی پرسنل شهرداری که تغییر وضعیت داده شده‌اند و ۵۰ هزار نفری که استخدام شده‌اند اعلام شوند. علیرضا دبیر، رییس کمیسیون برنامه و بودجه نیز گفت: به نظر می‌رسد در بحث استخدام‌ها باید کمیته‌ای تشکیل شود تا صحت و سقم آن مشخص شود و مشخص شود چه کسانی استخدام شده‌اند و در چه شرکت و سازمان‌هایی به کار گرفته شده‌اند؟
دبیر افزود: من نمی‌دانم دوستان چطور الان و در این روزهای پایانی وارد این موضوع شده‌اند درحالی که دو – سه سال قبل ما به این موضوع ورود کردیم و از شهرداریی جواب خواستیم ولی افرادی، آمدند و شروع کردند به پرونده‌سازی علیه من. برای خانه ما بپا گذاشتند… از خانواده و همسرم فیلم و عکس گرفتند و شایعات زیادی را منتشر کردند… ولی ما باز هم کار خودمان را کردیم.
باغ فروشی در پایتخت
همچنین دیروز موضوع باغ‌های تهران باز هم سوژه شورا بود. در این جلسه محمد حقانی، رییس کمیته محیط زیست شورا دراعتراضی در مورد فروش بی‌رویه و بی‌حسابب و کتاب باغ‌های تهران گفت: از بنیاد مستضعفان می‌خواهیم که باغات را نگهداری کنند و در تعاملاتی که با شهرداری دارند این باغات به شهرداری واگذار و برای ایجاد فضای سبز استفاده شود. محمد حقانی با اشاره به مزایده برخی باغات تهران توسط بنیادها اظهار داشت: سرنوشت باغ‌های تهران سرنوشت عجیبی است. از ابتدای انقلاب با وجود اینکه قانون حفظ و گسترش باغات اجرایی نشده است، این باغات بیشتر برای افراد ثروتمندی بوده که از کشور فرار کرده‌اند و امروز در اختیار بنیادها قرار گرفته است. حقانی افزود: بنیادهای مختلف نسبت به نگهداری باغات در شهر تهران همتی نداشته‌اند ودر حال حاضر نیز تعداد زیادی از باغات را یکی از بنیادها برای فروش به مزایده گذاشته است.
حقانی با اشاره به مزایده برخی از این باغات به دست بنیاد مستضعفان گفت: با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان تعداد زیادی از باغات را در شهر تهران به مزایده برایی فروش گذاشته است، حداقل ترتیبی اتخاذ شود تا شهرداری تهران این باغات را خریداری و در اختیار مردم قرار دهد. حقانی گفت: قطعا شورای بعدی با ساخت ‌وسازها در باغات مخالفت می‌کند و نخواهد گذاشت باغات تخریب شود. وی همچنین درخصوص تذکر هفته گذشته خود در صحن علنی شورای شهر تهران مبنی بر خرید یک ساختمان برای اداره کل حراست شهرداری تهران گفت: با توجه به بررسی مجدد بنده ظاهرا این کار در حال انجام است لذا از رییس شورای اسلامی شهر تهران درخواست می‌کنم که مانع انجام این کار شوند چرا که در شرایط مالی امروز شهرداری تهران، نباید این اتفاق بیفتد. در ادامه تذکر این عضو شورای شهر تهران، مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز درخصوص فروش برخی باغات توسط بنیادها گفت: بی‌تردید این زمین‌ها باغ خواهند ماند و کسی فکر نکند بتواند این باغات را با قیمت پایین خریداری کند و بعد در آنها برج بسازد. اینها فضای سبز و باغ هستند که طبق پهنه خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Share