تجمع راست‌گرایان افراطی در سانفرانسیسکو لغو شد

بی بی سی : در یک سال گذشته درگیری‌های فراوانی میان راست‌گرایان افراطی و چپ‌گرایان افراطی در شهر برکلی روی داده است
گروه‌های راست‌گرای افراطی که قرار بود راهپیمایی مشابهی نظیر آنچه هفته گذشته در بوستون تحت عنوان “آزادی بیان” برگزار کردند را در سانفرانسیسکو هم ترتیب دهند، در آخرین لحظات آن را لغو کردند.

هماهنگ‌کنندگان این تجمع علت لغو آن را “نگرانی‌های امنیتی و پیش‌گیری از بروز خشونت” اعلام کرده‌اند اما منابع دیگری از احتمال کم بودن تعداد داوطلبان برای شرکت در این تجمع گمانه‌زنی کرده‌اند.

گروه پتریوت پِره‌یر روز شنبه (۲۶ اوت – چهارم شهریور) ضمن اعلام لغو راهپیمایی “آزادی بیان” گفته در عوض تنها یک کنفرانس خبری آن هم در محلی خارج از محدوده معین شده توسط پلیس سانفراسیسکو، برگزار خواهد کرد.

لغو این تجمع در حالی صورت می‌گیرد که شهرداری سانفرانسیسکو مجوز برگزاری آن را هفته گذشته صادر کرده بود.

آن طور که گزارش شده با وجود لغو تجمع راست‌گرایان افراطی، راهپیمایی که در مخالفت با این گروه برنامه ریزی شده بود قرار است عصر شنبه در سانفرانسیسکو برگزار شود.

اد لی، شهردار سانفرانسیسکو که مخالفت خود را با برگزاری تجمع راست‌گرایان افراطی اعلام کرده بود با تاکید بر این که محل درخواست شده در مجوز این گروه‌ها واقع در زمین‌های فدرال شهر است، تصریح کرده بود که شهرداری سانفرانسیسکو قدرت قانونی برای تصمیم‌گیری در مورد مکان برگزاری این تجمع ندارد.

راهپیمایی مشابهی که شنبه گذشته در شهر بوستون ایالت ماساچوست و با همین عنوان “آزادی بیان” از سوی گروه های راست افراطی برگزار شده بود تنها حدود یک دو جین شرکت کننده داشت. این در حالی بود که تظاهرات مخالفان نژادپرستی در همان روز بیش از ۳۰ هزار نفر را به خیابان‌های مرکزی بوستون آورده بود.

با وجود این، تظاهرات بزرگ دو هفته پیش گروه‌های راست‌افراطی و حامیان برتری نژادسفید در شارلوتزویل ویرجینیا که با درگیری گسترده و کشته شدن یک مخالف نژادپرستی همراه شد، همچنان هرگونه تحرک و تحولی از سوی این گروه‌ها را با حساسیت رسانه‌ها و نهادهای حقوق‌بشری روبرو کرده است.

 

 

شهرداری سانفرانسیسکو با هدف فاصله‌گذاری میان تجمع کنندگان راست‌گرا و مخالفان آنها موانع سیمانی و تدابیر ویژه‌ای اندیشیده بودند
گروه پتریوت پِره‌یر که به لحاظ ایدئولوژیک نزدیک به گروه‌های موسوم به راست آلترناتیو افراطی طبقه بندی می‌شود تاکید کرده با هدف پیشگیری از بروز خشونت و همچنین اذیت و آزار سخنرانان و گروه های موسیقی که قرار بود در این تجمع شرکت کنند، از تصمیم خود منصرف شده است.

این گروه تاکید کرده “پیامش وحدت و آزادی بیان” است.

هم‌زمان گزارش شده با وجود لغو تظاهرات عصر شنبه در سانفرانسیسکو، تجمع دیگری که قرار است با عنوان “مارکسیسم در آمریکا جایی ندارد” فردا (یکشنبه ۲۷ اوت – ۵ شهریور) در شهر دانشجویی برکلی برگزار شود.

برکلی که میزبان دانشگاه مشهور برکلی است و یکی از خاستگاه‌های جنبش‌های مدنی در آمریکاست. این شهر به ویژگی‌های لیبرال و خانه حامیان تفکرات دست چپی شهرت دارد.

به همین علت، پیش‌بینی می‌شود در صورت برگزاری تجمع راست‌گرایان در این شهر، صدها و شاید هزاران مخالف چپ‌گرا، برای جلوگیری از برگزاری این تجمع به خیابان‌های برکلی بروند.

فوریه گذشته اعتراض گسترده دانشجویان دانشگاه برکلی به سخنرانی مایلو یناپولس روزنامه نگار بریتانیایی و از سردبیران سابق نشریه راست‌گرای برایتبارت که استیو بنن استراتژیست اخراجی دونالد ترامپ آن را تاسیس کرده است، به خشونت کشیده شد و در نهایت به لغو سخنرانی این چهره جنجالی راست آلترناتیو انجامید.

 

مخالفان برگزاری تجمع راست‌گرایان گفته‌اند بنا دارند مدفوع سگ‌هایشان را در محل برگزاری این تجمع بریزند

 

 

 

Share