واکنش‌ها به درگذشت ابراهیم یزدی

بی بی سی :   درگذشت ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران واکنش‌های مختلفی را برانگیخته است. رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران و گروهی از احزاب و چهره‌های سیاسی این کشور درگذشت او را تسلیت گفته‌اند، اما شماری از فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و گروهی از هواداران این حکومت، به دلایل کاملا متفاوت از زندگی سیاسی او انتقاد کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در پیامی یزدی را “از پیشگامان مبارزه در محافل دانشگاهی” پیش از انقلاب دانسته و نوشته: “وی در ایام هجرت امام راحل به فرانسه در کنار آن حضرت بود و بعد از پیروزی انقلاب نیز در دستگاه اجرایی و مجلس شورای اسلامی انجام وظیفه نمود”.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در گذشت یزدی را تسلیت گفته است. یزدی پس از انقلاب مدتی وزیر امور خارجه ایران بود.

آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید منتقد حکومت ایران در قم از درگذشت یزدی اظهار تأسف کرده و در پیامی نوشته: “اینجانب با وجود برخی اختلاف نظرهای طبیعی، ایشان را شخصیتی متدین و وفادار به آرمان‌های مردم ایران و همگام با انقلاب اسلامی مردم می دانستم”.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم هم پیام تسلیتی منتشر کرده و در آن نوشته که یزدی “با وجود اختلاف سلیقه ای که با مسئولین نظام داشت، هیچگاه خود را از اصل نظام جمهوری اسلامی و انقلاب جدا نکرد”. این مجمع از برخوردهایی انتقاد کرده که در سال های اخیر از سوی حکومت با یزدی صورت گرفته بود.

روابط عمومی حزب اعتماد ملی با انتشار پیامی درگذشت یزدی را تسلیت گفته و غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی آقای یزدی را “یکی از ملی ترین سیاستمداران مسلمان تاریخ ایران” خوانده است.

اما گروهی از منتقدان عملکرد سیاسی یزدی واکنش متفاوتی به خبر درگذشت او نشان داده اند.

گروهی از هواداران حکومت اسلامی با اشاره به عملکرد یزدی و نهضت آزادی در انتقاد از حکومت و رهبران آن، یزدی و همفکرانش را به انحراف از انقلاب اسلامی و “همکاری با بیگانگان” متهم کرده اند.

از سوی دیگر گروهی از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی، از جمله هواداران سلطنت او را به دلیل همراهی با روح الله خمینی سرزنش کرده اند. منتقدان یزدی او را متهم می‌کنند که با دادن مشاوره به خمینی به او کمک کرده که عقاید و اهداف واقعی خود را در جریان انقلاب پنهان کند و افکار عمومی جهان و ایران را فریب دهد.

—————————————————————————–

ابراهیم یزدی درگذشت

ایسنا نوشت: ابراهیم یزدی سیاستمدار وزیر خارجه دولت موقت و سیاستمدار باسابقه کشورمان شامگاه یکشنبه در سن ۸۶ سالگی پس از دوره‌ای بیماری در شهر ازمیر ترکیه درگذشت.

یک عضو خانواده ابراهیم یزدی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: پیکر آقای یزدی برای تشییع و خاکسپاری در روزهای آینده به کشور منتقل خواهد شد.

یزدی یکی از مشاوران امام خمینی در دوران تبعید در نوفل‌شاتوی فرانسه بود. او دارای مدرک داروسازی از دانشگاه تهران بود.

وی پس از انقلاب اسلامی در ابتدا به عضویت شورای انقلاب درآمد و سپس با شروع دولت موقت به عنوان معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب و بعد از استعفای وزیر امور خارجه در سمت وزارت امور خارجه فعالیت کرد.

ابراهیم یزدی یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایرانی با آمریکایی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. او دبیرکلی نهضت آزادی را هم بر عهده داشت.

 

Share