طرح پیشنهادی چهار محوری «جان بولتون» به ترامپ برای خروج آمریکا از برجام

به گزارش نشنال ریور :  «جان بولتون»، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد طرح خروج از برجام که به گفته او برای ارائه به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا تهیه شده بود را منتشر کرده است.

او در بخش مقدمه طرح که روز دوشنبه در پایگاه «نشنال‌ریویو» منتشر شده از آنچه به ادعای وی چرخش سیاست ترامپ به سمت پذیرش برجام، بر خلاف وعده‌های رقابت‌های انتخاباتی را نشان می‌دهد گلایه کرده است.

بولتون نوشته است: «با آنکه ترامپ در زمانی که کاندید انتخابات ریاست‌جمهوری بود از توافق هسته‌ای باراک اوباما انتقاد کرد، دولت او دو بار تصمیم به ماندن در توافق گرفته است.»

اشاره دیپلمات اسبق آمریکایی به دو گزارش وزارت خارجه آمریکا به کنگره این کشور در تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است. «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا، آخرین بار ماه گذشته این گزارش را به کنگره ارائه کرد.

گزارش‌های متعدد حاکی است ترامپ نزدیک به یک ساعت به مجادله با تیلرسون پرداخت و تلاش کرد او را از تأیید پایبندی ایران منصرف کند.

جان بولتون، در یادداشت خود نوشته «استیو بنون»، استراتژیست ارشد اخراج‌شده کاخ سفید، اواخر ماه جولای از وی خواسته طرحی برای خارج کردن آمریکا از برجام تقدیم وی کند.

بولتون نوشته طرحی که تهیه کرده تنها پنج صفحه است اما چنانچه دولت ترامپ قصد خروج از توافق هسته‌ای داشته باشد، می‌تواند آن را گسترش داده و به طرحی در یکصد صفحه تبدیل کند.

دیپلمات سابق آمریکایی با اشاره به موعد بعدی‌ای که گزارش سه ماهه دولت ترامپ درباره برجام باید تقدیم کنگره شود نوشته است: «نیازی نیست تا موعد بعدی تأیید پایبندی در ماه اکتبر صبر کنیم. ترامپ می‌تواند و باید در اولین فرصت آمریکا را از شر این توافق نامطبوع خلاص کند.»

او همچنین با اشاره به اخراج‌های اخیر مشاوران مخالف برجام در کاخ سفید نوشته که تغییرات در پرسنل کاخ سفید اکنون رساندن طرح به دست ترامپ را برای وی غیرممکن کرده‌اند.

بولتون نوشته است: «اکنون که تغییرات در کارکنان کاخ سفید رساندن این مقاله به رئیس‌جمهور ترامپ را غیرممکن کرده‌اند، من آن را برای استفاده عمومی ارائه می‌کنم. با آنکه او (ترامپ) زمانی از سر لطف به من می‌گفت ‘هر زمان خواستی بیا و من را ببین’، آن روزها اکنون به پایان رسیده‌اند.»

منظور بولتون گزارش‌هایی در رسانه‌های آمریکایی است که نوشته‌اند «هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی آمریکا در حال پاکسازی کاخ سفید از افرادی است مخالف توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) هستند.

دیپلمات سابق آمریکایی، در ادامه به تشریح طرحی با چهار محور برای خارج کردن آمریکا از برجام پرداخته است.

محورهایی که بولتون به آنها اشاره کرده عبارتند از: «۱- رایزنی‌های زودهنگام و بی‌سر و صدا با بازیگران کلیدی نظیر انگلیس، فرانسه، آلمان، اسرائیل و عربستان سعودی؛ ۲- تدوین دلایل راهبردی برای خارج کردن آمریکا از برجام بر اساس اسناد، از جمله اطلاعات محرمانه و توضیح درباره مضرات این توافق برای منافع ملی آمریکا ۳- راه‌اندازی یک کارزار [کمپین] دیپلماتیک گسترده با تأکید بر تهدیدهای ایران و ۴- راه‌اندازی عملیات دیپلماسی عمومی برای جلب حمایت داخلی و خارجی درباره خروج آمریکا از برجام.»

Share