اعتراض میلیونی در شبکه های اجتماعی نسبت به حذف مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران

مسئولین ورزشی جمهوری اسلامی و در ادامه سر مربی تیم ملی ایران، مسعود شجاعی کاپیتان خوش نام و مردمی تیم ملی فوتبال ایران را از حضور در تیم ملی کشورمان حذف کردند. مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی و احسان حاج‌ صفی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران هر دو عضو باشگاه تیم فوتبال پانیونیوس یونان هستند. این دو بازیکن در دیدار برگشت مرحله حذفی لیگ اروپا مقابل تیم “مکابی” اسرائیل حضور یافتند. مقامات مسئول ورزشی جمهوری اسلامی اعلام کردند که آنها ” خط قرمز نظام” را زیر پا گذاشته اند. در واقع جرم دو ورزشکار ملی پوش کشورمان این بود که طبق تعهدی که بعنوان بازیکنان حرفه ای در برابر تیم باشگاهی خود در یونان داشتند، عمل کردند. چنین کاری در جمهوری اسلامی جرم است و به حذف منجر می شود و می تواند حتی با عکس العمل مقامات قضایی مواجه شود.

بحث محرومیت شجاعی و حاج‌ صفی در شبکه های اجتماعی
بحث مربوط به محرومیت دو ملی پوش فوتبال کشورمان در محافل اجتماعی، ورزشی، هنری و نیز در شبکه های مجازی و حمایت گسترده کاربران توییتر فارسی همراه با انتقادهای جدی و حمایت‌های متقابل از این دو، با واکنش‌های گسترده ‌ای در داخل و خارج ایران روبرو شده است. انتقادها در شبکه های اجتماعی متوجه تصمیم وزارت ورزش دولت آقای روحانی است.
در حال حاضر حمایت از مسعود شجاعی در شبکه های اجتماعی، میلیونی شده است و همچنان این موضوع در میان جوانان، ورزش دوستان و ورزشکاران و شخصیتهای سیاسی و هنری داغ است و حمایت ها از کاپیتان تیم ملی ایران گسترده و گسترده تر می شود و چنین به نظر می آید که جمهوری اسلامی با ایجاد و گسترش بحران جدیدی می رود تا موجب نارضایتی و اعتراضاتی در سطح عمومی و بویژه با آغاز مسابقات جهانی فوتبال در جامعه شود.

عکس العمل ملی پوشان فوتبال کشورمان در حمایت از شجاعی و حاج صفی
علی کریمی، از چهره‌های برجسته فوتبال، بازیکن پیشین پرسپولیس و تیم ملی در اینستاگرام خود خطاب بدو ملی پوش کشورمان نوشت: «شما فقط تعهد به باشگاهتون رو انجام دادین، مهم نظر مردم نسبت به شماست، مرسی بابت زحمتهایی که سالها برای تیم ملی کشیدین.» بیش از صد هزار نفر این پیام علی کریمی را لایک کرده‌اند. کریم انصاری ‌فر، مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان و فرهاد مجیدی ملی پوش سابق و کاپیتان پیشین باشگاه استقلال نیز حمایت خود را از مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی اعلام کردند.
مهدی مهدوی کیا، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، در صفحه اینستاگرام خود با حمایت از این دو بازیکن تیم ملی گفته است: ” لحظاتی که باعث خوشحالی مردم ایران شدید هیچ‌ وقت از یاد نخواهد رفت. به امید روزی که سیاست دست از سر ورزش بردارد و عمل جای شعار را بگیرد.‌ ایکاش به فکر زیرساخت‌های ورزش، ساختن چند ورزشگاه آبرومند و توجه به ورزش‌های پایه این مملکت، از بین بردن فقر، اعتیاد، بیکاری و… بودیم نه اتفاقات لبنان و سوریه و عراق و… پاینده باد ایران و ایرانی”.

موضع هنرمندان و بازیکنان سینما
ترانه علیدوستی، بازیگر سینما و مترجم، هم در صفحه توئیتر خود نوشته است: ” کاش اهالی فوتبال پشت م. شجاعی و ا. حاج صفی رو خالی نکنن. قدر قهرمانای ملی‌مون رو بدونیم، این ما هستیم که به اونا نیاز داریم.”

مهناز افشار، دیگر بازیگر سینما، هم توئیت کرده که ” فوتبال بازی کردن حق شماست. درخشش هر دوی شما رو در جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه خواهیم دید.”

مصطفی تاج‌زاده و عبدالله رمضا‌ن‌زاده، نیز به خیل منتقدان وزارت ورزش پیوسته‌اند
تاج‌زاده، معاون سیاسی وزارت کشور در دولت ششم در توئیتی نوشت: “محرومیت شجاعی و حاج صفی از تیم ملی یادآور روش احمدی‌نژاد است؛ ” به ‌نام مبارزه با اسرائیل به ایران زیان زدن و به اسرائیل سود رساندن.”

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت خاتمی نیز در اینستاگرام خود نوشت: “شجاعی و حاج صفی به دلیل بازی در یک باشگاه خارجی مقابل تیم اسرائیلی محروم شدند اما زاهدی وزیر علوم احمدی نژاد که با وزیر اسرائیلی دیدار کرده، رئیس کمیسیونی در مجلس شورای اسلامی است”.

قوانین فیقا چه می گویند؟
بر اساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال “فیفا”، کشورهای عضو می بایست طبق ماده ۲٣ اساسنامه و بندهای آن در امور سیاسی و مذهبی بی ‌طرف باشند. در ضمن هر گونه دخالت سیاسی در فوتبال ممنوع است. بر این اساس، کشورهای متخلفی که اساسنامه “فیفا” را نقض کنند در قبال “فیفا” مسئول می باشند و می تواند به تعلیق فدراسیون یک کشور منجر شود. اگر فدراسیون فوتبال کشوری محروم شود، بدین معناست که هم تیم ملی آن کشور و هم تیم‌های باشگاهی ‌اش از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم خواهند شد. مقامات ورزشی جمهوری اسلامی با وجود محکومیت بازی شحاعی و حاج صفی با تیم فوتبال “مکابی” اسرائیل، اما کنار گذاشتن آنها را از تیم ملی کشور تکذیب می کنند. در حال حاضر در این زمینه “فیفا” در نامه ‌ای رسمی از مسئولان فوتبال ایران خواسته است تا در خصوص این تصمیم خود توضیح دهند.

مسابقات دوستانه و قهرمانی در سطح منطقه ای و جهانی
در مسابقات دوستانه و قهرمانی باشگاهی، منطقه ای و جهانی تیم های ملی به رقابت ورزشی با هم می پردازند تا دوستی و همبستگی میان ملت ها و قومیت ها را تقویت کنند. و از این طریق لحظات شیرین، تصاویر خاطره انگیز و فراموش نشدنی را برای همگان فراهم کنند. در واقع مسابقات و بازی های ورزشی موجب شادی، نشاط، صمیمیت، تقویت عرق ملی و حس تعلق اجتماعی در میان جامعه می شود. در هنگام بازی های ورزشی در سطح ملی، منطقه ای و جهانی، مردم با دیدن ورزشکاران و بازیکنان مورد علاقه خود در هنگام پیروزی ها اشک شوق می ریزند و خوشحال می شوند. انرژی این پیروزی ها در جامعه تزریق می شود و موجب همبستگی، شور و شوق و نشاط در میان مردم می شود. بنابراین در مسابقات ورزشی در سطح منطقه ای و جهانی مسائل سیاسی و مذهبی می بایست از ورزش تفکیک شوند.

ورزشکاران تیم های ملی صلح و دوستی میان کشورها را به ارمغان می آورند
ورزشکاران تیم های ملی در واقع می بایست پیام آوران صلح، دوستی و همبستگی میان کشورها باشند. مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره مانع حضور ورزشکاران ایرانی در رقابت با تیم های ورزشی اسرائیلی می شوند. تاکنون ده ها ورزشکار سرشناس کشورمان در رقابت های معتبر منطقه ای و جهانی از جمله کشتی، تکواندو، جودو، شنا، شمشیر بازی، فوتبال به خاطر تصمیمات به اصطلاح سیاسی مدیران ورزشی جمهوری اسلامی، در مواجه با ورزشکار رقیب اسرائیلی شرکت نکرده و بدین ترتیب از صحنه مسابقات منطقه ای و جهانی حذف شده اند. در واقع بطور رسمی و طبق قوانین جهانی، ورزشکاران ایرانی نمی ‌توانند از حضور در برابر حریفان اسرائیلی طفره بروند. اما با انواع فشارها و تهدیدات طوری مسئولین ورزشی در جدول مسابقات عمل می کنند که یا در دورهای بالاتر ورزشکاران ایرانی به حریفان اسرائیلی نخورند، و یا به بهانه مصدومیت و مریضی از مسابقه کنار می کشند.

نقش محوری ورزش و مسابقات جهانی در تقویت ارتباط و همبستگی میان کشورها
دهه های بسیاریست که جنبه های اجتماعی ورزش گسترش یافته است. انرژی و پتانسیل قدرتی که در ورزش وجود دارد می تواند نقش ورزش را در تحکیم و گسترش ارزش‌های انسانی افزایش دهد. معمولا ورزش در تقویت هویت و همبستگی ملی در یک کشور نقش موثری را بازی می کند. در ضمن ورزش از جمله موضوعاتی است که در زمینه تعامل و ارتباطات بین کشورها و فرهنگ های مختلف نقش مفید و سازنده ای دارد. در اصل می توان تاکید داشت که ورزش نقش کلیدی در تقویت مناسبات میان کشورها و برقراری ارتباط و همبستگی میان ملت ها و قومیت ها دارد. در واقع مسابقات ورزشی منطقه ای و جهانی فرصت دوستی میان کشورهای نزدیک و دور را تقویت می کند.

مسعود شجاعی کاپیتان محبوب و پر طرفدار جوانان و مردم ایران
مسعود شجاعی یکی از بازیکنان موفق فوتبال ایران است که سابقه‌ ده ساله بازی در خارج از کشور را باخ ود به همراه دارد و در حال حاضر نیز در باشگاه یونانی “پانیونیوس آتن” توپ می‌زند. او که در “تیم سایپا” به شهرت رسید، تاکنون به همراه تیم ملی فوتبال ایران در سه دوره‌ جام جهانی حضور داشته است. مسعود شجاعی از چهره های مطرح و مورد علاقه جوانان و مردم کشورمان می باشد.
علاوه بر فعالیت های ورزشی، مسعود شجاعی در امور مدنی و خیریه نیز فعالیت و حضور مفید و موثری دارد. او نسبت به معضلات اجتماعی ایران مانند دفاع از حقوق کودکان کار، فقرا و حمایت از حضور زنان در ورزشگاه ها بسیار حساس است و سعی می کند در این عرصه ها بیاری و کمک مردم آسیب دیده بپردازد.
در سالهای گذشته علاوه بر موارد گفته شده او بارها به بیان مشکلات، کمبودات و نواقص فوتبال کشورمان و بحرانی که این رشته ورزشی تاکنون با آن مواجه بوده پرداخته است. مسعود شجاعی در گفتگویی با مهدی رستم ‌پور، خبرنگار ورزشی رادیو فردا، از برخی فسادها در جامعه‌ ایران و ورزش کشور سخن گفته است. شجاعی در این مصاحبه از منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها انتقاد کرده و گفته است که در فضای ورزش ایران “فساد گسترده‌ رسانه‌ای و باجگیری” وجود دارد. به گفته‌ی شجاعی کسانی که با فضای فاسد حاکم بر بدنه‌ فوتبال ایران همراه نشوند و به آن باج ندهند، نادیده گرفته می‌شوند. شجاعی تاکید کرده است که اگر بخواهد به تنهایی به طرح این مباحث ادامه دهد، او نیز حذف خواهد شد، زیرا “سیستم فاسد” فرد منتقد را کنار می‌زند. مسعود شجاعی در این مصاحبه پیگیری مجلس در قبال پرونده‌های فساد فوتبالی را بی ‌نتیجه خوانده است “زیرا باید افرادی افشا شوند که خود صاحب قدرت هستند و تعدادشان هم زیاد است.

چه مرجعی در ایران حکم محرومیت مسعود شجاعی از تیم ملی را داده است؟
محمد رضا داور زنی، معاون وزیر ورزش ایران گفته است مراجع تصمیم‌گیری در این باره “نظام جمهوری اسلامی ایران، وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون فوتبال هستند، نه آقای کارلوس کی‌روش”. وی در ادامه افزود:” “طبیعی است که فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی آن تصمیم جدی درباره آینده این دو بازیکن فوتبال بگیرد اما در حال حاضر به طور قطع مسعود شجاعی به تیم ملی فوتبال ایران دعوت نخواهد شد زیرا آنها خط قرمزها را زیر پا گذاشتند.” روشن است که مقامات دولتی و ورزشی ایران در داخل کشور محروم کردن این دو بازیکن را از تیم ملی به اشکال گوناگون اعلام کردند اما در برابر مقامات “فیفا” آنرا تکذیب کرده اند.

 

انتشار فهرست جدید کارلوس “کی روش” و کنار گذاشتن مسعود شجاعی
با انتشار فهرست جدید کارلوس “کی روش” برای بازی با کره جنوبی در ورزشگاه جام جهانی سئول چنین به نظر می‌رسد نام احسان حاج‌ صفی در لیست ۲٣ نفره تیم ملی ایران دیده می‌شود. اما نام مسعود شجاعی حذف شده است. هنوز نمی توان بطور رسمی مشخص کرد که چه مرجعی در ایران حکم به محرومیت موقت یا همشیگی مسعود شجاعی داده است و اینکه محرومیت وی از بازی در تیم ملی فوتبال ایران تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟.
حاج‌ صفی بازیکن تیم ملی ایران در روزهای اخیر در برابر فشارهای مقامات ورزشی و تهدیدات احتمالی وزارت ورزش مجبور شده است با ابراز ندامت از بازی با باشگاه اسراییلی، در صفحه اینستگرام خود بنویسد که “در راه انقلاب و رهبری حرکت خواهد کرد”. مشخص است که در یک شرایط عادی چهره های ورزشی کشورمان برای نوشتن چنین ندامت نامه هایی تحت فشار قرار نمی گیرند و آزادانه و مستقل برای خود تصمیم می گیرند. اما تجربه جمهوری اسلامی نشان می دهد که توسل به زور، تهدید و انواع آزار و اذیت دیگر می تواند شخصیت های ورزشی کشورمان را مجبور کند تا دست به اعلام و انتشار مواضعی کنند که در شرایط عادی و آزاد هیچگاه چنین مواضعی اتخاذ نخواهند کرد.
در این زمینه مسعود شجاعی روز جمعه ۲۷ مرداد در اینستا گرام خود در متنی می نویسد:” ایران برای او در اولویت است و قدر پوشیدن پیراهن تیم ملی را می‌داند. وی با یاد آوری اینکه خودش «بچه جنگ» است، تاکید کرد قدر افرادی را که در راه دفاع از وطن کشته شدند را می‌داند اما هیچ گاه از عکس و تصویر آنان سواستفاده نمی‌کند”.
این واقعیتی است که تن ندادن مسعود شجاعی به فشارهای وارد شده از سوی فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش، در نهایت به حذف موقت یا دائمی او از تیم ملی فوتبال ایران منجر شده است. هر چند که سرمربی تیم ملی ایران “کی ‌روش” می‌گوید عدم دعوت از مسعود شجاعی به دلایل کاملاً ورزشی بوده است. امیدواریم در مسابقات بعدی دلایل کاملا ورزشی برطرف شوند و کاپیتان تیم ملی کشورمان بتواند در بازی های تیم ملی شرکت کند و دلایل عدم دعوت از وی جنبه موقتی داشته باشد. و مسعود شجاعی بتواند با شرکت در بازی های تیم ملی با آمادگی و روحیه هر چه بهتر در مسابقات پیش رو جهانی شرکت کند و با یارانش موفقیت های بیشتری را برای کشورمان به همراه بیاورند.

علی صمد
سه شنبه ۷ شهریور ۱٣۹۶- – ۲۹ آگوست ۲۰۱۷

منابع:
یک- اساسنامه فیفا
– سایت خبر آنلاین
– اخبار سایت های داخل کشور

Share