تایید نکردن پایبندی ایران به معنی خروج ما از برجام نیست

بی بی سی : نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل می‌گوید اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، به معنای خروج آمریکا از برجام نیست.
خانم هیلی در یک سخنرانی در واشنگتن درباره توافق هسته‌ای ایران، این توافق را “بسیار ناقص و بسیار محدود” خواند.
خانم هیلی گفت اگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد که در ماه اکتبر (ماه آینده میلادی) پایبندی ایران به برجام را تایید نکند این به معنای خروج از توافق هسته‌ای نیست بلکه موضوع به کنگره آمریکا ارجاع می‌شود.
او گفت در آن صورت کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا درباره اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.
خانم هیلی همچنین رهبران ایران را متهم کرد که می خواهند با برجام “دنیا را گروگان رفتار نامناسب خود کنند”.
خانم هیلی در سخنرانی امروز خود تاکید کرد که او نمی‌خواهد از الان درباره تصمیم رئیس جمهور آمریکا در قبال پایبندی ایران به برجام پیش‌داوری کند.
اما خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید به نظر مى‌رسد سخنرانى نيكى هيلى نوعی زمينه‌‎سازى براى تاييد نکردن پايبندى ايران به برجام از سوی دونالد ترامپ در ماه اكتبر است.
براساس قوانین آمریکا وزارت خارجه این کشور باید هر ۹۰ روز یک بار کنگره را از پایبندی ایران به برجام مطلع کند.

 

دولت آقای ترامپ از زمان به قدرت رسیدن تا کنون دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و اواسط ماه اکتبر باید بار دیگر درباره این مسئله تصمیم بگیرد.
آخرین بار وزارت خارجه آمریکا در ماه ژوئیه پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد، هر چند که این کار در لحظه آخر مهلت تعیین شده انجام شد و آمریکا هم‌زمان گفت که برای اجرای سفت و سخت‌تر این توافق فشار می‌آورد و در آن زمان وعده داد تحریم‌های تازه‌ای را در ارتباط با “حمایت از تروریسم” علیه ایران اعمال ‌کند.
منتقدان آقای ترامپ می‌گویند او با وجود تایید پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به دنبال بهانه‌ای است که نشان دهد ایران این توافق را نقض کرده است.
از گفته‌های خانم هیلی و دیگر مقام‌های آمریکا به نظر می‌آید برنامه موشکی ایران در مرکز توجه دولت آمریکا برای رسیدن به این هدف است.
توافق جامع هسته‌ای ایران درباره برنامه موشکی ایران سکوت کرده، اما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته از ساخت و آزمایش موشک‌هایی که “برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده” خودداری کند. ایران این بند از قطعنامه را الزام‌آور نمی‌داند.

Share