مهمترین کرسی حقوق بشری در آمریکا به یک بانوی ایرانی تبار رسید

سایت ایرانشهر :  با اعلام رسمی اتحادیه ضد افترا (ADL) کرسی مهم سرپرستی واحد تحقیق و تلاش برای مقابله با یهود ستیزی به شارون نظریان بانوی ایرانی آمریکایی رسید. خانم نظریان از استادان شناخته شده ایرانی آمریکایی است که پیش از این عضو هیئت روابط خارجی دانشگاه UCLA در کالیفرنیا بوده است.

 

بر اساس اطلاعیه ای که وب سایتAnti Defamation League منتشر کرده است خانم نظریان سرپرستی کارگروه بزرگی را از این پس به عهده می گیرد که پا به پای مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان با یهود ستیزی و انواع دیگر نفرت پراکنی علیه اقوام، نژادها و مذاهب گوناگون فعالیت خواهند کرد. همچنین قرار است دفتر اتحادیه ضد افترا در اورشلیم نیز زیر نظر خانم نظریان اداره شود.
جاناتان گرین بلت (Jonathan Greenblatt) مدیر عامل ADL در بیانیه ابلاغ حکم خانم نظریان با اشاره به گستردگی تلاش‌های آکادمیک و عملی او در زمینه‌های بشر دوستانه و سیاست‌گذاری‌های بین المللی گفت: «او شایسته هدایت تلاش‌های جهانی ما برای رفع یهود ستیزی و اقسام دیگر نفرت است.»
خانم نظریان فرزند ثریا و یونس نظریان و متولد تهران است به دلیل انقلاب مجبور به جلای وطن شده است. او دانش‌آموخته علوم سیاسی است و از پر سابقه ترین اعضای دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه UCLA محسوب می شود.
خانم نظریان همچنین عضویت در هیئت مدیره دانشگاه هیفا و مرکز غیرانتفاعی جامعه امداد مهاجرین عبری (HIAS) را در پرونده کاری خود دارد.
اتحادیه ضد افترا (ADL) سازمان غیردولتی بین‌المللی است که مرکز آن در شهر نیویورک قرار دارد. این سازمان که مهمترین سازمان حمایت از حقوق بشر در آمریکا قلمداد می‌‌شود مهم‌ترین وظیفه خود را «مقابله با یهودستیزی و حمایت از حقوق مدنی شهروندان و هر نوع نژادپرستی و مقابله با هر نوع نفرت‌پراکنی» معرفی کرده است.

Share