مسعود سفیری و کوروش صحتی در «ایران اینترنشنال»

به گزارش پایگاه خبری امروز نما ـ مسعود سفیری و کوروش صحتی به کادر تلویزیون تازه تاسیس ایران اینترنشنال در لندن می پیوندند.

 

مسعود سفیری هفته پیش،و کوروش صحتی که تا سال پیش در صدای آمریکا بودند، دست همکاری به تلویزیونی دادند که زمزمه ظهورش از بهار امسال شنیده شد.

 

حسن داعی: «ایران اینترنشنال» با بودجه شهروند عربستان سعودی کار می کند

حسن داعی (فعال سیاسی)، در ۱۴ مه ۲۰۱۷ / ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، در واکنش به «ایران اینترنشنال»، بر روی صفحه فیس بوک خود نوشت:
«تلویزیون ایران اینترنشنال با بودجه عادل عبدالکریم، شهروند عربستان سعودی بزودی شروع بکار می کند. بنا به گزارشات خبری، شرکت گلوبال میدیا سیرکولیتینگ که صاحب آن عبدالکریم است، امتیاز تلویزیون جدید را در اختیار دارد … علی رضا نوری زاده، تعدادی از کارمندان سابق بی بی سی, محمد منظرپور سردبیر سابق صدای آمریکا و تعدادی از اصلاح طلبان حکومتی از کارمندان شناخته شده این شبکه هستند.»

 

 

خبرنامه گویا:علی‌ رضا نوری‌ زاده یکی از مشاوران این شبکه خبری می باشد

یک روز بعد در ۱۵ مه ۲۰۱۷ / ۲۵ اردیبهشت۱۳۹۶، خبرنامه گویا در گزارشی با عنوان «شبکه خبری اینترنشنال “سی‌ان‌ان فارسی” در راه است»،ضمن تاکید بر این که «دفتر اصلی این شبکه در لندن می باشد و با بودجه گسترده فعالیتش را آغاز خواهد کرد. پیش بینی شده شبکه ایران اینترنشنال به سی‌ان‌ان فارسی زبانان تبدیل شود» نوشت: «از اعضای برجسته و شناخته شده‌ی تیم شبکه ایران اینترنشنال می توان به علی اصغر رمضانپور ( کارمند سابق بخش فارسی بی‌بی‌سی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در دوره وزارت احمد مسجد جامعی و رییس سابق نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران)، محمد منظرپور (سردبیر سابق صدای آمریکا و کارمند سابق بخش فارسی بی‌بی‌سی)، حسین رسام (تحلیل‌گر مسائل ایران و مشاور ارشد پیشین سفارت بریتانیا در تهران) اشاره کرد. حسین رسام مجری یکی از برنامه های تحلیلی شبکه ایران اینترنشنال خواهد بود و همین طور علی‌رضا نوری‌ زاده یکی از مشاوران این شبکه خبری می باشد.»

 

بحث CNN شدن «ایران اینترنشنال»

 

 

شایان ذکر است که با نیمچه نگاهی به تاریخچه تلویزیون های ماهواره ای در ۲ دهه اخیر در خارج کشور،در می یابیم که این نخستین بار نیست که بحث سی ان ان CNN شدن و یا موارد مشابه به بیان می شود.
برای نمونه فرامرز فروزنده نخستین مدیر تلویزیون اندیشه در گفتگو با نشریه ایرانیان واشنگتن در سال ۲۰۰۷ / ۱۳۸۶، از «لوموند تصویری» در مورد تلویزیون اندیشه صحبت می کرد؛ با گذشت ۱ دهه دیگر همگان می دانند که تلویزیون اندیشه تا چه انداره «لوموند تصویری» شده است. بگذریم!

 

این را هم باید اضافه کرد، کسانی که تا این لحظه از سوی این تلویزیون استخدام شده اند، قابلیت های آنان به گروه خونی CNN نمی خورد.

 

نقش صحتی و سفیری در CNN شدن «ایران اینترنشنال» چیست؟

 

 

آقایان سفیری بعد از ۸ سال، و صحتی بعد از ۹ سال، این تدبیر را داشتند که تا قبل از آن که عذرشان را صدای آمریکا بخواهند کنارگیری کنند، اما پرسش این جاست که این آقایان چه کاری می خواهند در «ایران اینترنشنال» انجام دهند که در «صدای آمریکا» انجام نداده اند؟
کوروش صحتی در ۲ اوت ۲۰۱۶ / ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ در قسمتی از یادداشت خود در دوران پساصدای آمریکا نوشته است:

 

 

«…برای فعالان مدنی، دانشجویی،حقوق بشر و خانواده های مظلوم زندانیان سیاسی که در طول این مدت بخش عمده گزارشهایم در ارتباط با انعکاس فعالیتهای آنها بود بهترین آرزوها را دارم .اگر در مواردی نتوانستم آن طور که شایسته است صدای بی صدایان و ستم دیدگان میهن باشم از عزیزان عذرخواهی می کنم…»

 

مسعود سفیری نیز روز سه شنبه ۵ سپتامبر / ۱۴ شهریور ۱۳۹۶، در پساصدای آمریکا نوشته است:
«…پس از هشت سال از خانه اى كه مى خواستم بسازم و نشد خداحافظى كردم …»

 

 

بعد از التحریر:
از آن جا که بر اساس گزارش امروز نما، مسعود سفیری روز پنج شنبه ۳۱ اوت ۲۰۱۷ / ۹ شهریور ۱۳۹۶، با ارسال ای میلی به دو زبان انگلیسی و فارسی، خطاب به آنان که «همکاران و دوستان عزیز» نامیده بود، ضمن آرزوی موفقیت برای همکاران خود،«صمیمانه از دولت و ملت آمریکا» نیز که برای او «فرصت کاری» ایجاد کردند، سپاسگزاری کرده است.حالا به جاست صمیمانه از پادشاهی و ملت سعودی نیز سپاسگزاری کند.

 

این را هم باید اضافه کرد،که جالب است که آقایان صحتی و سفیری، که در پساصدای آمریکا، برای نبود در آمد آن دستگاه، مرثیه برای خلق الله سر دادند، حالا یافتن کارفرمای جدید را با همین امت مجازی SHARE نمی کنند … چرا؟

Share