بنیامین نتانیاهو : توافق برجام باید لغو یا اصلاح شود

رادیو فردا :  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه در سخنرانیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سخت به جمهوری اسلامی ایران حمله کرد و برجام را توافقی خواند که نه تنها مانع فعالیت های هسته ای ایران نمی شود بلکه با پایان یافتتنش، دست ایران برای غنی سازی اورانیوم به هر میزان و ساختن بمب اتمی باز می شود. نخست وزیر اسرائیل گفت این توافق باید اصلاح یا لغو شود.

آقای نتانیاهو، با اشاره به گفتمان همیشگی جمهوری اسلامی دائر بر نابودی اسرائیل ،گفت: اسرائیل برای جلوگیری از استقرار دائمی نظامی ایران در سوریه و در مجاورت مرز اسرائیل اقدام خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو در بخش دیگری از سخنرانیش، مردم ایران را دوست اسرائیل خواند و به فارسی گفت:«شما دوست ما هستید». او گفت وقتی روز آزادی مردم ایران فرا رسد دوستی بین دو این دو ملت باستانی دوباره برقرار خواهد شد.

 

 

مکرون بر خلاف ترامپ از برجام حمایت کرد

دویچه وله :  رئیس‌جمهوری فرانسه بر خلاف همتای آمریکاییش برجام را توافقی “مطمئن و مستحکم” خواند. او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل همچنین گفت که حاضر است، میان ایران و ایالات متحده برای رسیدن به صلح در سوریه میانجی‌گری کند.

روز سه‌شنبه (۱۹ سپتامبر / ۲۸ شهریور) امانوئل مکرون در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد. او به موضوعات گوناگونی از جمله توافق هسته‌ای با ایران و جنگ سوریه پرداخت.

رئیس جمهوری فرانسه ضمن بیان اینکه توافق هسته‌ای با ایران «مطمئن ، مستحکم و قابل راستی‌آزمایی است و باعث می‌شود که ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای دست نیابد» تاکید نمود که رد برجام اقدامی “غیرمسئولانه” و “اشتباه بزرگی” خواهد بود.

 

مکرون همچنین گفت: «امیدوارم که بتوانیم در رابطه با محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم کار کنیم.»

 

پیش از مکرون، رئیس جمهور ایالات متحده سخنرانی کرده و به ایران به‌شدت حمله کرده بود. ترامپ توافق هسته‌ای را “بدترین توافقنامه در تاریخ” آمریکا دانست که به گفته او “مایه سرشکستگی” آمریکا است.

ایران و حل بحران سوریه

رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل همچنین آمادگی خود را برای میانجی‌گری میان ایران و ایالات متحده برای رسیدن به حل صلح‌آمیز بحران سوریه اعلام کرد. به گفته او، ایران یکی از قدرت‌های کلیدی منطقه‌ای برای پایان‌دادن به خونریزی در سوریه است.

مکرون اظهار داشت که دولت فرانسه برای حل سیاسی بحران سوریه طرحی را ارائه خواهد کرد.

 

 

Share