علی‌رغم بدعت جنتی؛ صلاحیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد مجددا تایید شد

کلمه – گروه خبر: روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر رد صلاحیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد. به گزارش خبرگزاری‌ها علی اصغر باقری از اصولگرایان شکست خورده در شوراهای یزد از سپنتا نیکنام عضو زرتشتی این شورا شکایت کرده و خواستار رد صلاحیت او شده بود.

این شکایت به نتیجه نمی‌رسد و امروز افخمی، دبیر هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد اعلام کرد که صلاحیت نیکنام مجددا بررسی و تایید شده است. او در گفت و گو با اعتماد خبر داد: با توجه به حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف فعالیت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یز کمیته سه نفره حقوقی هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد تشکیل جلسه داد و ضمن تایید صلاحیت مجدد آقای نیکنام اعلام کرد که روند کاندیداتوری، تایید صلاحیت و انتخاب ایشان قانونی بوده و با توجه به تایید هیات اجرایی و نظارت مشکل قانونی نداشته است.

بدعت احمد جنتی

در ایام برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا، همزمان با تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها احمد جنتی در ابلاغیه‌ای غیر متعارف خواستار جلوگیری از تایید صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراها شد.

در این ابلاغیه‌ای که در سربرگ شورای نگهبان و با امضای جنتی منتشر شد آمده بود: با عنایت به اطلاعات واصله از برخی مناطق کشور که اکثریت مردم آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند و افراد غیرمسلمان در این مناطق خود را داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا نموده‌اند و با توجه به اینکه تصمیمات شوراها درخصوص مسلمین بدون لزوم رسیدگی آن در شورای نگهبان لازم‌الاتباع خواهد بود، تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ نسبت به چنین مناطقی با نص فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی علیه‌الرحمه در تاریخ ۱۳۵۸/۷/۱۲ مذکور در صحیفه نور (جلد ۶، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) مغایر است و لذا خلاف موازین شرع شناخته شد.”

ابلاغیه احمد جنتی در آن زمان با واکنش های متعددی رو به رو شد به طوریکه، قاسم میرزایی نکو در نشست علنی مجلس گفت: متأسفانه نظارت استصوابی از میزان احوالات افراد در حال تسری یافتن به قوانین است که این امر بدعتی است که اگر ایجاد شود هر روز ممکن است قوانینی که خود نمایندگان تصویب کرده‌اند ملغی شود از این جهت باید این موضوع را مد نظر قرار داد و از شما به عنوان هیأت رئیسه مجلس می‌خواهم که به این موضوع رسیدگی کنید.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: زمانی که مصوبه‌ای از مجلس می‌گذرد و شورای نگهبان نیز درباره آن اظهارنظر می‌کند بعد از آن دیگر نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره آن داشته باشد و به نظر می‌رسد استناد به اصل ۴ قانون اساسی نیز در این مورد پس از آنکه شورای نگهبان نظر خود را اعلام کرده نافذ نیست.

همچنین حزب عدالت و توسعه نیز در آن زمان با صدور بیانیه‌ای نسبت به ابلاغیه دبیر شورای نگهبان با پاسخ های حقوقی اعتراض کرد.

نمایندگان یزد و زرتشتیان در مقابل این بدعت می ایستند

در این رابطه سیدابوالفضل موسوی بیوکی نماینده یزد در گفت و گو با امتداد اظهار کرد: من هم شنیده ام که شورای نگهبان در خصوص یکی از اعضای شورای شهر معنقد است چون ایشان از اقلیت های دینی هستند اجازه حضور در شورا را ندارد. هنوز در این خصوص هیچ مستندی ارائه نشده اما شخصا به دنبال روشن شدن این مساله هستم و تا حصول نتیجه ادامه می دهم. تا زمانی که مستندات به دست ما نرسد نمی توانیم بگوییم اقدامی قانونی و یا غیرقانونی در حال انجام است

در همین رابطه یکی از مسوولان شورای شهر یزد به امتداد گفت: در زمان تایید صلاحیت نامزدهای شورای شهر، شورای نگهبان نامه‌ای منتشر کرد که اقلیت‌های دینی در مناطقی که مسلمانان حضور دارند، نباید در انتخابات شرکت کنند و این نامه را به یزد ارجاع دادند. اما انتخابات برگزار شد و آقای سپنتا نیکنام که عضو شورای شهر یزد بود دوباره وارد شورای شهر شد.این داستان ادامه پیدا کرد تا اینکه یک فردی از آقای سپنتا نیکنام به دیوان عدالت اداری شکایت کرد که باعث شد دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود کند. دیوان عدالت اداری نیز حکم داده تا وضعیت آقای سپنتا نیکنام معلق بماند تا وضعیت ایشان تعیین تکلیف شود. وزیر کشور و استانداری به دنبال آن هستند که این مسئله قبل از اینکه حکم ابلاغ شود تعیین تکلیف شود.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی حکم صادره از سوی دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف موقت فعالیت سپنتا نیکنام عضو شورای شهر یزد را یک بدعت دانست و گفت که برای لغو این حکم در حال پیگیری است. وی در گفت و گو با ایسنا تاکید کرد: حضور سپنتا نیکنام در انتخابات شورای شهر یزد بر اساس قانون صورت گرفته و انتخاب ایشان نیز با رای مردم شریف یزد انجام شده و کاملا قانونی است.

Share