دروغی دیگر از سردار نجات جانشین اطلاعات سپاه / حسین باستانی

سرتیپ احمدرضا پوردستان جانشین فرمانده ارتش امروز در ارتباط با دستگیری عبدالمالک ریگی به ایسنا گفت: “ریگی با همکاری نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی با وزارت اطلاعات دستگیر شد.”

حسین نجات جانشین سازمان اطلاعات سپاه، در اسفند ۱۳۹۵، در سخنرانی خبرسازی در بوشهر تاکید کرده بود که بازداشت عبدالمالک ریگی کار سازمان اطلاعات سپاه بوده است.

یک روز بعد از انتشار این سخنان، یک مقام مسئول در وزارت اطلاعات – بدون ذکر نام- با تکذیب ادعای حسین نجات گفت در دستگیری عبدالمالک ریگی “فقط وزارت اطلاعات” مسئول و دخیل بوده و هیچ نهاد دیگر اطلاعاتی دخالت نداشته است.

ظاهرا صحبت های امروز جانشین فرمانده ارتش هم تایید کننده این روایت است که اظهارات سردار نجات در مورد نقش اطلاعات سپاه در دستگیری ریگی، صحت نداشته.

قابل توجه است که در خرداد ۱۳۹۲، سعید جلیلی نامزد وقت انتخابات ریاست جمهوری در برنامه ای تلویزیونی مدعی شد دستگیری عبدالمالک ریگی نتیجه تصمیم او بوده. آقای جلیلی گفت: “برادری زنگ زد و گفت که این‌گونه است و هواپیمای آن فرد (ریگی) قرار است از (آسمان) ایران رد شود…همان موقع به جناب آقای فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح زنگ زدم و به ایشان اسم را هم نگفتم و فقط گفتم یک هواپیمایی است که لطفا دستور دهید آن را بنشانند.”

این در حالی است که وزیر سابق اطلاعات در اردیبهشت ۹۳ به خبرگزاری فارس گفت نشاندن هواپیمای حامل ریگی، از طریق هماهنگی وزارت اطلاعات با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته، هرچند یکی از معاونان وزارتخانه، سعید جلیلی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی را هم در جريان گذاشته است.

عبالمالک ریگی فرمانده گروه موسوم به “جندالله” بود که در اسفند ۱۳۸۸ اعلام شد جنگنده های ایرانی هواپیمای حامل او را در آسمان ایران وادار به فرود کرده اند. در پی دستگیریش، سفیر پاکستان در ایران گفت ریگی با همکاری پاکستان بازداشت شده اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

Share