پلیس کانادا یک پناهجوی سومالیایی را به حملات با چاقو و خودرو در ادمونتون متهم کرد

رادیو فردا :  پلیس کانادا یک پناهجوی سومالیایی را به حمله با چاقو به یک مامور پلیس و راندن خودرو به سوی عابران در ادمونتون متهم کرده‌است. مقام‌های رسمی می‌گویند این وقایع «حمله تروریستی» بوده‌است.

فرد بازداشت‌شده ۳۰ سال دارد و به تلاش برای انجام پنج مورد قتل متهم شده‌است.

نام متهم به انجام این حملات فاش نشده‌است. رسانه‌های کانادایی می‌گویند او عبداللهی حسن شریف نام دارد. این گزارش‌ها تائید یا تکذیب نشده‌است.

این فرد دو سال پیش هدف تحقیقاتی در پیوند با تبلیغ برای عقاید افراطی قرار گرفته بود، هرچند در نهایت به عنوان یک تهدید جدی در فهرست افراد تحت نظر قرار نداشت.

مارلین دگراند، از مقام‌های پلیس کانادا گفته است که تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۵ در مورد متهم به حملات نهم مهر ماه نتیجه‌ای که بتوان بر اساس آن‌ها اتهاماتی را وارد کرد در بر نداشت.

وقایع شب شنبه در ادمونتون با حمله با خودرو به یک مامور پلیس که در برابر ورزشگاهی ایستاده بود آغاز شد. راننده سپس از خودرو پیاده شده و با چاقو به مامور پلیس حمله‌ور شده‌است.

بنا بر گزارش‌ها و تصاویر ویدئویی او سپس از محل گریخته‌است.

ماموران پلیس مظنون به حملات را در یک ایست بازرسی شناسایی کرده‌اند؛ اما او از محل گریخت. پلیس سپس او را در منطقه مرکزی شهر تعقیب کرد. در جریان این تعقیب و گریز مظنون به حملات خودروی خود را به چهار عابر پیاده زده است.

پلیس در خودروی متهم پرچم گروه موسوم به حکومت اسلامی را یافته‌است. با این همه مقام‌های امنیتی احتمال اینکه او هم‌دستی داشته و این حمله به‌صورت مشخصی برنامه‌ریزی شده را بسیار ضعیف توصیف کرده و می‌گویند متهم به احتمال زیاد تنهایی دست به انجام اقدامات خود زده‌است.

بنا بر گزارش‌ها مامور پلیس که چاقو به صورت و سر او خورده بود روز یک‌شنبه از بیمارستان مرخص شد. دو تن از عابران نیز پس از یک روز از بیمارستان مرخص شده‌اند. وضعیت یکی از عابران زخمی از «وخیم» به «باثبات» رسیده و عابر چهارم دچار شکستگی جمجمه شده اما در حال حاضر هوشیاری خود را به دست آورده‌است.

نخست‌وزیر کانادا و شورای مسلمانان آلبرتا، این واقعه را محکوم کرده‌اند. ادمونتون، مرکز استان غربی آلبرتا است. کانادا اعلام کرده تهدید‌های ناشی از حملات بالقوه تروریستی را در همان سطح تعیین شده از سال ۲۰۱۴ به این‌سو، یعنی «متوسط» نگه می‌دارد.

Share