مرگ خاموش یک روزنامه‌ دیگر

ایران وایر : «و خیلی تلخ، بعد از حدود پنج سال، فعلا نمی تونیم این بچه دوست‌داشتنی را منتشر کنیم؛ روزنامه‌ای که برای من دنیا بود.»

این را «فرهاد عشوندی»، خبر‌نگار شاغل در روزنامه «تماشاگران امروز» درباره‌ تعطیلی این روزنامه‌ چاپ تهران نوشته است. علت توقف انتشار این روزنامه، مشکلات مالی عنوان شده است.

انتشار اولین شماره‌ تماشاگران امروز به سال ۹۱ باز می‌گردد؛ روزنامه‌ای «فرهنگی، اجتماعی و ورزشی» به سردبیری «سیامک رحمانی» و مدیرمسوولی «ناصر رحمانی» که محتوای ورزشی آن اغلب به سایر بخش‌ها می‌چربید.

تماشاگران امروز تنها روزنامه‌ای نیست که در روزهای اخیر کارش به تعطیلی کشیده است، هفته‌ گذشته هم «صادق خرازی»،‌ مدیرمسوول روزنامه «وقایع اتفاقیه» در جلسه‌ای به کارکنان روزنامه‌ گفت روز چهارشنبه‌ ۲۹ شهریورماه آخرین شماره‌ این نشریه منتشر خواهد شد و پس از آن تعطیل می‌شود. او علت تعطیلی این روزنامه را «بحران مالی» عنوان کرد.

مدیری که در یکی از این روزنامه‌ها شاغل است، به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید: «واقعیت این است که روزنامه ضررده بود و ما بیش تر از این نمی‌توانستیم ادامه بدهیم. هم مدیون هم‌کاران می‌شدیم، هم بدهی حامیان مالی روزنامه که فقط برای حمایت از کار فرهنگی آستین بالا زده بودند، بیش تر می‌شد.»

این روزنامه‌نگار با انتقاد از وضع مطبوعات در ایران می‌گوید: «الان همه روزنامه‌ها ضررده هستند و من نمی‌دانم چه طور منتشر می‌شوند.»

او البته حساب پنج تا شش روزنامه‌ دولتی را جدا می‌کند: «وضع رسانه‌های دولتی‌ و رسانه‌های وابسته به ارگان‌‌ها فرق می‌کند. خصوصی‌ها یا باید به جایی وصل باشند یا باید از آگهی خاصی بهره‌مند بشوند که ما هیچ‌کدام را نداشتیم.»

این روزنامه‌نگار از حمایت‌های تبعیض‌آمیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رسانه‌ها می‌گوید: «حمایت‌های وزارت ارشاد شامل خودی‌ها است که ما نبودیم! اغلب روزنامه‌ها با دو سه نفر نیرو، بدون دادن حقوق و با کم‌ترین تلاش و تولید چشم به آگهی دولتی و یارانه دارند و کاسبی می‌کنند. ما نمی‌توانستیم این کار را بکنیم.»

او تنها کسی نیست که منتقد سیاست‌های تبعیض آمیز وزارت ارشاد است، پیش‌تر هم روزنامه‌نگاران دیگری از محدود شدن حمایت‌‌‌ها به روزنامه‌های نزدیک به دولت گفته بودند. رسانه‌های اصول گرا نیز بارها به همین دلیل به وزارت ارشاد تاخته‌ و گفته‌اند با وجود وعده‌های مکرر مسوولان، از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پرداخت یارانه بیمه خبرنگاران تمامی رسانه‌ها، برخی رسانه‌های منتقد دولت از دریافت این یارانه محروم و برخی دیگر سریع‌تر و حتی بیش‌تر از میزان دریافت کرده‌اند:«یا باید به جایی وابسته و مجیز بگویید، یا ثروت زیاد داشته باشید. این تعداد نشریه که همه هم می‌خواهند از امکانات استفاده کنند و اغلب کار روزنامه‌نگاری هم نمی‌کنند، امکان نفس کشیدن را سخت کرده‌اند. مملکت که ۳۰۰ تا روزنامه نمی‌خواهد. تقریبا همه هم بی‌خاصیت.»

سیامک رحمانی، سردبیر تماشاگران امروز که روز پنج‌شنبه ۳۰ شهریور آخرین شماره‌ آن روی کیوسک‌های روزنامه‌فروشی رفت هم با انتقاد از وضعیت اقتصادی مطبوعات و تاثیر آن بر کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاران به خبرگزاری «شفقنا» ‌گفته است: «متأسفانه امکان گرفتن آگهی از مؤسسه‌های خصوصی و مستقل را نداشتیم و به جز چند آگهی دولتی که برای بیش تر روزنامه‌ها هم است و نمی‌توانستیم بیش تر از آن بگیریم، بیش ترین درآمد ما از طریق فروش روی دکه و نسخه دیجیتال بود.»

رحمانی معتقد است فضا برای کل مطبوعات نامناسب است: «وزارت ارشاد آن چه وعده داده بود را نتوانست به شکل کامل انجام دهد. هر چند این وزارت خانه خود در تأمین بودجه‌اش با یک سری مشکلات مواجه است و این به کل روزنامه‌ها و نشریات صدمه می‌زند.»

بحران مالی و «حمایت تبعیض‌آمیز» وزارت ارشاد در همین یک ماه اخیر منجر به تعطیلی دو روزنامه و بی‌کاری شمار زیادی از روزنامه‌نگاران شده است؛ روزنامه‌نگارانی که انجمن صنفی آن‌ها سال‌ها است تعطیل شده و هیچ نهادی را ندارند که از آن ها حمایت کند.

Share