جایزه صلح نوبل برای تمسخر ترامپ، احتمالا به ظریف و موگرینی می‌رسد

فدریکا موگرینی و جواد ظریف عوامل اصلی توافق هسته‌ای ( توافقی که رییس‌جمهور آمریکا بارها آن را محکوم کرده و بدترین توافق تاریخ می‌داند) در میان اصلی‌ترین گزینه‌های دریافت جایزه صلح نوبل موسسه مطالعات صلح اسلو قرار دارند.

 پایگاه خبری فایننشال اکسپرس نوشت: توافق هسته‌ای ایران برای استهزای مواضع ترامپ برنده جایزه نوبل خواهد شد.

به گزارش این پایگاه خبری، عاملان اصلی توافق هسته‌ای (توافقی که رییس‌جمهور آمریکا بارها آن را محکوم کرده و بدترین توافق تاریخ می‌داند) در میان جدی‌ترین گزینه‌های دریافت جایزه صلح نوبل قرار دارند.

بر اساس گفته هنریک اوردال رییس موسسه مطالعات صلح اسلو، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران بهترین گزینه‌های دریافت جایزه نوبل صلح هستند؛ چراکه فرآیندی را نهایی کردند که در نتیجه آن تحریم‌های تهران در ازای محدودیت‌های هسته‌ای بر آنها برداشته شد.

اوردال گفت: «تهدید استفاده از سلاح هسته‌ای با ظهور کره شمالی واقعی‌تر از گذشته است. این که از اقداماتی که برای جلوگیری از توسعه سلاح هسته‌ای انجام می‌شود حمایت کنیم، بسیار مهم است.»

رییس موسسه مطالعات صلح اسلو تاکید کرده که خروج نام جان کری از لیست جایزه نوبل به معنای انتقاد از نقش وزیر خارجه سابق آمریکا در توافق هسته‌ای نیست. این راهی است که ما انتخاب کردیم تا حمایت جهانی از این توافق را به ترامپ که قصد خروج از برجام را دارد، نشان دهیم.

به گزارش بلومبرگ باراک اوباما رییس‌جمهور سابق آمریکا در سال اول ورود خود به کاخ سفید برنده جایزه صلح نوبل شد. کاندیداها هر ساله از میان ۲۰۰ نامزد از سوی آکادمی‌ها و حقوقدانان و آژانس‌های غیر دولتی در سراسر جهان معرفی می‌شوند.

جوایز نوبل دیگر رشته‌ها نظیر شیمی، فیزیک، پزشکی و ادبیات نیز احتمالا این هفته در استکهلم سوئد نهایی خواهد شد . برندگان نوبل روز جمعه اعلام می‌شوند.

Share