ترامپ برجام را پاره می‌کند اما تحریم‌های هسته‌ای را باز نمی‌گرداند

روزنامه «واشنگتن پست» نوشته است که با وجود توصیه‌های مشاوران رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ قرار است روز ۱۲ اکتبر به کنگره توصیه کند که ایران به برجام وفادار نبوده است. اما او قرار است به کنگره بگوید که در مورد وضع مجدد تحریم‌های هسته‌ای اقدام نکنند.

 

روزنامه «واشنگتن پست» روز ۵ اکتبر /۱۳ مهر نوشته است که بنا به گزارش‌هایی که این روزنامه دریافت کرده، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بنا دارد که قرارداد هسته‌ای با ایران را لغو کند.

 

این روزنامه نوشته است که هفته آینده، ترامپ در سخنرانی‌ای اعلام خواهد کرد که معامله هسته‌ای با ایران با منافع ملی آمریکا در تضاد است.

 

ترامپ تا روز ۱۵ اکتبر فرصت دارد که نظرش را در مورد برجام به کنگره ابلاغ کند.

 

چهار نفر که با روند مذاکرات رئیس‌جمهوری آمریکا با مشاورانش در مورد برجام آشنا هستند به «واشنگتن پست» گفته‌اند که ترامپ گزینه بهترکردن برجام را هم مطرح خواهد کرد.

 

بهترکردن قرارداد برجام گزینه‌ای بود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل خود در ماه سپتامبر پیشنهاد داد. او گفت که یا «درستش کنید یا به دورش بیاندازید». ترامپ هم از این گزینه استقبال کرده و رویکرد سختگیرانه‌تری را برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران پیشنهاد خواهد داد.

 

تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران مجدد وضع نخواهند شد؟

 

بنا به گفته این چهار نفر رئیس‌جمهوری آمریکا با وجود توصیه به لغو برجام، به کنگره خواهد گفت که فعلا برای برقراری مجدد تحریم‌های هسته‌ای لغوشده اقدام نکنند.

 

این در حالی است که بنا به قرار سال ۲۰۱۵ دولت باراک اوباما با کنگره که در هنگام امضای برجام با ایران وضع شد، هر زمان که مقام رئیس‌جمهوری آمریکا وفاداری ایران به قرارداد هسته‌ای را تایید نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت دارد که تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را مجدد برقرار کند.

 

برقراری مجدد تحریم‌های هسته‌ای از سوی آمریکا ضربه‌ای است که به طور بالقوه می‌تواند معامله هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ را از بین ببرد. چرا که به موجب این تحریم‌ها، شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند هم ممکن است از سوی آمریکا تحریم شوند.

 

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا این هفته گفته بودند که در حال مشاوره دادن به رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد گزینه‌های مختلف برخورد با برجام هستند.

 

ژنرال متیس روز سه‌شنبه سوم اکتبر در سخنرانی‌اش در مجلس نمایندگان آمریکا به این موضوع اشاره کرد که یکی از گزینه‌های مقابل ترامپ این است که از برجام خارج شود اما آمریکا تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را مجدد برقرار نکند.

 

متیس به «کمیته خدمات نیروهای مسلح» مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «ما دو موضوع مختلف داریم یکی برجام است و یکی همان قراری که کنگره [با اوباما] گذاشت. این دو از هم متمایز، اما به یکدیگر مربوط هم هستند.» این تمایز ممکن است نکته کلیدی تصمیم ترامپ باشد – اگر چنانچه ترامپ بخواهد از برجام خارج شود و هم‌زمان به انتقادهای کشورهای اروپایی که مایل به حفظ برجام هستند، پاسخ قانع‌کننده‌ای بدهد.

 

به این ترتیب خروج از برجام و حفظ شرایط لغو تحریم‌ها گزینه‌ای است که به موجب آن هم رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند برجام را لغو کند و هم شرایط برقراری روابط تجاری با ایران را برای شرکای اروپایی دشوارتر نکند.

برای حفظ لغو تحریم‌های هسته‌ای اما ترامپ باید همکاری کنگره را داشته باشد تا طبق قراری که با اوباما گذاشته‌شده، تحریم‌ها ظرف مدت ۶۰ روز مجدد برقرار نشوند.

 

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در حاشیه جلسات مجمع عمومی سازمان ملل گفت که در مورد برجام تصمیم گرفته است اما تصمیم خود را اعلام نخواهد کرد. روز پنج‌شنبه پنج اکتبر هم سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، بار دیگر همین را تکرار کرد و گفت که ترامپ تصمیمش را گرفته و آن را در «زمان مناسب» اعلام خواهد کرد.

 

با این حال جزئیات استراتژی ایران ترامپ هنوز مشخص نیست و مشاوران او همچنان در حال مشاوره دادن به کسی هستند که تصمیمش را گرفته است.

 

این چهارنفر که با «واشنگتن پست» به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده‌اند، گفته‌اند که برنامه‌های کاخ سفید برای برخورد با برجام هنوز به طور کامل تنظیم نشده است و ممکن است که تغییر کنند. واشنگتن پست همچنین با کاخ سفید در مورد سخنرانی روز ۱۲ اکتبر تماس گرفته و کاخ سفید وجود این سخنرانی یا محتوایش را تایید نکرده است.

Share