حداقل نوزده نفر در تظاهرات روز شنبه کشته شدند

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گزارش کرده است دستکم ۱۹ تن در جریان ناآرامی های روز شنبه در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تهران کشته شده‌اند. به گزارش رادیو فردا، شبکه «سی ان ان» شمار تلفات درگیری‌ها در تهران را به نقل از منابعی در بیمارستان ها اعلام کرده و در ادامه می افزاید گزارش های تایید نشده حاکی از مرگ ۱۵۰ نفر در هفتمین روز اعتراض ها به نتیجه انتخابات است.
جمهوری اسلامی، دفاتر خبرگزاری های بین المللی در ایران را از انتشار گزارش های دقیق درباره درگیری ها و تلفات آن، برحذر داشته است.
به گزارش «سی ان ان» هزاران معترض در تهران روز شنبه به حوالی میدان انقلاب رفتند و با مقابله نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه شدند. نیروهای پلیس در این رویارویی از گاز اشک آور، باتوم و جریان آب فشار قوی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کردند.
شبکه تلویزیونی «بی بی سی» نیز در گزارشی تلویزیونی اعلام کرد چند ساعت پس از درگیری، پلیس به سوی مردم «شلیک مستقیم» کرده است. تظاهرات در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، روز شنبه علاوه بر تهران در دیگر شهرها مانند اصفهان، رشت و شیراز نیز برگزار شد.
منابع دولتی ایران از کشته شدن ده نفر در جریان ناآرامی های روز شنبه در تهران خبر داده اند.

اسامی برخی کشته شدگان
فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران نام چهار نفر از جان باختگان روز شنبه را اعلام کرده اند.
مریم مهر آذین ۲۴ ساله
میلاد یزدان پناه ٣۰ ساله
حامد بشارتی ۲۶ ساله
بابک سپهر ٣۵ ساله
از جمله کسانی هستند که روز گذشته کشته شده اند. بنابر این گزارش اجساد جان باختگان راه آزادی به نقاط نامعلومی منتقل شده و در دست مامورین وزارت اطلاعات می باشند. گفته می شود که جان باختگان فوق در خیابان آزادی با شلیک گلوله جان خود را فدای راه آزادی مردم ایران کردند.
این گزارش می افزاید: خانواده های جان باختگان صبح روز یکشنبه در مقابل پزشکی قانونی تجمع کردند. صحنه های دردناک ضجه‍ی مادران داغ دیده که همه را نسبت به این جنایات برافروخته بود باعث وحشت افراد آنجا شده بود. خانواده ها تا ساعتها در مقابل پزشکی قانونی بودند و خواستار تحویل گرفتن پیکر عزیزان خود بودند کسی جوابگوی آنها نبود. به مادران و پدارن سوگوار گفته می شد که پیکر فرزندان آن ها اینجا نیست و باید به اداره پیگیری وزارت اطلاعات مراجعه کنند. وقتی که به ستاد پیگیری مراجعه کردند نیز کسی جوابگوی آنها نبود.
مامورین وزارت اطلاعات خانواده های جان باختگان را ه آزادی را به شیوه های مختلف تهدید می کنند که از افشای نام عزیزانشان خوداری کنند و در غیر اینصورت پیکر آنها را تحویل نخواهند داد. آنها همچنین تهدید به دستگیری خانواده های داغدیده می کنند و بطور مضاغف روی این خانواده فشار وارد می کنند تا آثار جنایت خود را پنهان کنند.

بازداشت زخمی ها در بیمارستان
کمپین بین المللی حقوق بشر روز یکشنبه اعلام کرد تعداد بسیار زیادی از مردم ایران در حالی که تلاش می کردند تجمع مسالمت آمیزی برگزار کنند توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و مجروح شدند و مجروحینی که به بیمارستان منتقل شده بودند در برخی از بیمارستان ها بازداشت شدند.
نیروهای مسلح نظامی و انتظامی و همچنین گروههای شبه نظامی مسلح با هزاران نفر از مردمی که تلاش می کردند تجمع برگزار کنند به مقابله پرداختند. بر اساس اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر، نیروهای نظامی با استفاده از سلاح باتوم الکتریکی، گاز اشک آور و توپ های آب، صدها نفر از مردم را مجروح کردند. گزارش های تائید نشده نیز حاکی است که تعدادی از تظاهر کنندگان کشته شده اند. یکی از شاهدان عینی به کمپین گفت که او زن جوانی را دید که از ناحیه گردن به او شلیک شده بود و کشته شد.
هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد وضعیت مجروحین گفت: “بازداشت مردمی که خواستار حقوق تضمین شده خود در قانون اساسی ایران و قوانین بین المللی هستند و توسط نیروهای امنیتی زخمی شده اند، بسیار اسف بار است. و این بی حرمتی کامل دولت به جان مردم ایران است.”
بر اساس اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر، روز ۲۹ خرداد ماه به پرسنل و پزشکان بیمارستان ها دستور داده شده بود که فهرست زخمی ها را گزارش کنند.
بسیاری از افرادی که بشدت مجروح شده و در وضعیت بحرانی هستند، بخاطر ترس از بازداشت، بدنبال راههای مختلف درمان فوری هستند و برخی نیز گزارش شده که ممکن است که به سفارت های خارجی مراجعه کنند.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می خواهد که در مورد تعداد افرادی که در جریان این تجمع کشته و مجروح شده اند، پاسخگویی کامل و شفافی ارائه شود. این کمپین از مقامات می خواهد که از مداخله در کار مراکز درمانی و بهداشتی شدیدا خودداری کنند.
همچنین به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گزارش شده است که امکان ارتباط زندان اوین تهران با بیرون قطع شده است. زندان اوین محل نگهداری زندانیان سیاسی و تعدادی از روشنفکرانی است که از قبل در زندان بوده اند، و همچنین بسیاری از سیاستمداران مخالف، فعالان حقوق بشر و روزنامه نگارانی که در طول روزهای اخیر بازداشت شده اند به این زندان منتقل شده اند.
هادی قائمی در مورد قطع ارتباط زندان اوین با بیرون از زندان گفت: “قطع ارتباط زندانیان اوین با دوستان و اقوام به معنای این است که همه در زندان اوین در یک بازداشت واقعی دولتی بدون ارتباط با دنیای خارج قرار دارند، و این خود به این معناست که همه آنها در خطر شدید شکنجه دولتی هستند.”

استقرار نیروهای امنیتی در مراکز پزشکی
نیروهای امنیتی با حضور پررنگ خود در مراکز پزشکی مشکلات عدیده ای را برای بیماران و خانواده های پیگیر وضعیت عزیزان خود ایجاد نموده اند.
بنا بر گزارشات دریافتی هر چند در طی روزهای اخیر نیروهای امنیتی در تلاش برای کمرنگ نشان دادن حضور خود در مراکز پزشکی حداقل در بهداری محلات و مراکز کوچک بوده اند.
از روز گذشته و وقوع درگیریهای گسترده و خشونت آمیز که بنا به گفته رسانه های مستقل ۱۹ تا ۱۵۰ کشته در شهر تهران به جای گذارده است نیروهای امنیتی به صورت ثابت در مراکز پزشکی اعم از مراکز درمانی بزرگ تا درمانگاههای محلی کوچک و همچنین مراکز پزشکی قانونی، بهشت زهرا و اماکن مشابه حضور یافته اند.این نیروها بی توجه به وضعیت بیماران یا خانواده های پریشانی که به دنبال کسب اطلاع از سرنوشت عزیزان خود هستند نسبت به بازجویی از آنان اقدام نموده و در پاره ای موارد اقدام به بازداشت فرد بیمار یا عضوی از خانواده که به دنبال کسب اطلاع از سرنوشت عزیز خود هست نموده اند. به گفته منابع پزشکی این نیروها از پرسنل مراکز درمانی خواسته اند برای مصدومین و جان باختگان درگیریهای اخیر اقدام به تشکیل پرونده ننمایند. با امنیتی کردن مراکز درمانی بیم افزایش شمار جان باختگان درگیریهای خونین روز گذشته تهران میرود.

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *