دادستانی ترکیه برای فعال مدنی آلمانی ۱۵ سال حبس درخواست کرد

 

دویچه وله : حدود سه ماه از بازداشت پتر اشتویتنر، فعال حقوق بشر آلمانی، در ترکیه می‌گذرد. حال رسانه‌های محلی می‌گویند، دادستانی کل ترکیه برای او ۱۵ سال حبس درخواست کرده است. اتهام: عضویت در تشکیلاتی تروریستی و حمایت از آن.

 

خبرگزاری “دوغان” ترکیه و چند رسانه‌ی دیگر این کشور گزارش می‌دهند که پتر اشتویتنر فعال آلمانی حقوق بشر، علی غروی همکار سوئدی او، و ۹ بازداشتی دیگر در ترکیه به عضویت در تشکیلاتی تروریستی و حمایت از آن متهم شده‌اند. خانم ایدیل اِسِر، مدیر دفتر سازمان عفو بین‌الملل در ترکیه نیز در میان متهمان است.

وکلای متهمان در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان تأیید کرده‌اند که دادخواست ارائه شده است.

اشتویتنر، غروی و هشت فعال حقوق بشر ترک روز چهاردهم تیرماه ۱۳۹۶ (پنجم ژوئیه ۲۰۱۷) در سمیناری در استانبول بازداشت شدند. این افراد در زندان “سیلیوری” در شرق استانبول حبس هستند؛ همان زندانی که دنیز یوجل، روزنامه‌نگار ترک‌تبار روزنامه “دی ولت” آلمان هم در آن زندانی است. مشاله تولو دیگر روزنامه‌نگار آلمانی تیز در زندانی در ترکیه به‌سر می‌برد.

مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه، اخیرا به مجله‌ی اشپیگل آلمان گفته بود که برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌ی اشتویتنر تلاش خواهد کرد. او گفته بود که به این منظور با وزیر کشور و وزیر دادگستری صحبت کرده است.

مناسبات برلین-آنکارا از جمله در پی بازداشت چند شهروند آلمانی در ترکیه دچار تنش شده است.

 

Share