تهدیدهای ترامپ، تندروها و اصلاح‌طلبان ایران را با هم متحد کرده است

 

خبرگزاری رویترز امروز چهارشنبه ۱۹ مهرماه می‌گوید تهدیدهای آمریکا علیه توافق هسته‌ای و قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی، تندروها و اصلاح‌طلبان کشور را متحد کرده است.

رویترز می‌گوید: «موضع‌گیری سرسختانه دونالد ترامپ در مورد حکومت ایران دسته‌بندی‌های سیاسی در ساختار حکومت ایران را به اتحاد میان آنها کشانده است. اکنون موضع تندروهای ایرانی که آمریکا را به‌عنوان دشمن اصلی جمهوری اسلامی خطاب می‌کنند بر مواضع نیروهای پراگماتیست که خواهان همزیستی و رابطه با غرب هستند غلبه کرده است.

روز گذشته مقامات دولتی ایران که در روزهای گذشته در حال صدور واکنش‌های خصمانه نسبت به مواضع واشنگتن بوده‌اند، آمریکا را به دادن ‘درسی جدید’ تهدید کرده‌اند و اضافه کرده‌اند که در صورت گذاشتن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی جهان’واشنگتن با گزینه‌های جدید روی میز ایران طرف خواهد بود’.

ترامپ که دولت باراک اوباما را به ضعف شدید در مقابل حکومت تهران متهم کرده است قرار است این هفته استراتژی جدید و مقابله‌جویانه کاخ سفید را در مقابل ایران اعلام کند. در رأس این استراتژی جدید عدم صدور تأییدیه پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای قرار دارد که می‌تواند به اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران منجر شود.

انتظار می‌رود ترامپ سپاه پاسداران را هم یک سازمان تروریستی اعلام کند. سپاه که یک امپراتوری مالی و نظامی را در ایران اداره می‌کند می‌تواند با قرار گرفتن در این لیست بر همه ارگان‌های مالی حکومت که با نهادهای مالی بین‌المللی در تماس هستند تأثیر بگذارد و مشکلات جدیدی را برای تجارت با ایران بوجود بیاورد.»

Share