ساره امیری؛ دختر بلوچ ایرانی در مسند وزارت علوم امارات

 

ایران وایر :  حكومت امارات در آخرین تحولات کابینه خود ۹ زن را به عنوان وزیر انتخاب کرد که یکی از آن‌ها «ساره امیری» است. امیری که از این به بعد وزارت علوم این کشور را در اختیار خواهد داشت، دختری بلوچ است که گفته می‌شود اصالت ایرانی دارد. او پیش‌تر به عنوان یکی از ۵۰ دانشمند جوان دنیا شناخته شده بود.

«محمد بلوچ‌زهی»، بخش‌دار مرکزی «نیک‌شهر» استان سیستان و بلوچستان بیستم اکتبر در صفحه توییتر خود ضمن بازنشر این خبر، توضیح داد طایفه «امیری» و بسیاری دیگر از طوایف بلوچستان ایران مقیم کشورهای عربی هستند. به نوشته او، بسیاری از بلوچ‌های ایرانی با بلوچ‌های ساکن کشورهایی مثل امارات و عمان خویشاوند هستند، با هم مراوده دارند و در این کشورها توانسته‌اند منصب و مقام به دست آورند و موفق باشند.

 مهاجرت بلوچ‌ها اما سابقه‌ای طولانی دارد. در دوران پهلوی اول، زمان رضا خان، بسیاری از بلوچ‌ها از محل زندگی خود به کشورهای مختلف، از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس کوچ کردند. در آن زمان بافت جمعیتی شهرهای مختلف بلوچستان قرار بود تغییر کند. حالا چندین نسل از بلوچ‌ها در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند و اگرچه در ایران نمی‌توانند به مناصب عالی دست یابند اما این خسران را در کشورهای دیگر جبران کرده‌اند.

ساره امیری متولد ۱۹۸۷ است. وقتی دبیرستان‌ را تمام کرد، به دانشگاه امریکایی «شارجه» رفت و مدرک مهندسی کامپیوتر خود را در سال ۲۰۰۸ گرفت. او در سال ۲۰۱۴ در همین رشته کارشناسی ارشد را تمام کرد و بعد از تحصیل، مدیریت سیستم‌های پیشرفته در مرکز فضایی «راشد بن محمد» را در اختیار گرفت. او از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ رییس بخش توسعه و پژوهش‌های این مرکز هم بود. امیری در سال ۲۰۰۹ در تیم برنامه‌ ریزی سیستم کنترل از راه دور ماهواره «دبی‌ست ۱» مشغول به فعالیت بود و همین نقش را در راه‌اندازی ماهواره «دبی‌ست ۲» برعهده داشت.

طبق حکمی که «محمد بن راشد آل مکتوم»، حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات برای ساره امیری صادر کرده، علاوه بر پست وزیر علوم پیشرفته این کشور، ریاست تیم اکتشاف مریخ و رییس شورای دانشمندان این کشور است. شورای دانشمندان امارات در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده است.

ساره امیری در دسامبر ۲۰۱۵ در گفت‌وگو با مجله «خلیج»، فعالیت در امور فضایی را به عنوان یکی از آرزوهای همیشگی خود توصیف کرده بود: «اولین روز در مرکز فضایی بن راشد نمی‌دانستم این اولین قدم من به سمت تحقق آرزوی همیشگی‌ام است. این قدم، من را به کشف فضا و تجربه کار کردن با ماهواره‌ها نزدیک کرد. اولین روزی که وارد محل کارم شدم، فهمیدم که باید به خودم متکی باشم و هیچ فرد با تجربه‌ای آن‌جا نیست که کار را به من یاد بدهد. تمام اعضای تیم اولین بار بود که با بخش فنی ماهواره کار می‌کردند. همه فکر می‌کردند این‌که گروهی از جوانان که بزرگ‌ترین‌شان ۲۷ ساله است بتوانند ماهواره‌ای طراحی کرده و به فضا پرتاب کنند.»

این گروه توانست در نوامبر ۲۰۱۳ ماهواره «دبی‌ست ۲» را که پنج سال روی آن کار کرده بود، به فضا پرتاب کند. ساره امیری دو سال بعد از طرف «انجمن جهانی اقتصاد» به پاس فعالیت‌هایش در زمینه توسعه علم، تکنولوژی و مهندسی، به عنوان یکی از ۵۰ دانشمندان جوان جهان انتخاب شد. او يك سال بعد، در ژوئن ۲۰۱۶ در گفت‌وگو با همین انجمن خبر داد كه ساخت فضاپیمای «امید» تا سال ۲۰۲۰ تمام و در ماه مارس ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد.

به گفته امیری، مساله جنسیت هیچ‌وقت برای او چالش به حساب نیامده است: «بیش تر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و ۵۰ درصد کارکنان سازمان‌های فضایی در امارات زنان هستند. در نتیجه، ما به شکل معمول این میزان از حجم نابرابری را که در جهان وجود دارد، نمی‌بینیم. به شکل بسیار جالبی وقتی من با همتایان خارجی‌ خود دیدار می‌کنم، معمولا من تنها زن در اتاق هستم.»

به روایت‌ او، زنان اماراتی در حال حاضر می‌توانند در زمینه‌های فضایی و اکتشاف مریخ فعالیت کنند: «زنان در امارات تبدیل به اعضای فعال در جامعه و بازار کار شده‌اند. برای مشارکت در این قبیل برنامه‌های علمی، دیگر تفاوتی میان دختران و پسران وجود ندارد.»

انتخاب ساره امیری به عنوان وزیر علوم امارات بحث‌هایی را هم در شبکه‌های اجتماعی میان ایرانی‌ها پیش آورده است. بسیاری به نقض حقوق بلوچ‌ها در ایران اعتراض دارند که جغرافیای آن ها از محروم‌ترین مناطق کشور شناخته می‌شود و به علت سنی مذهب بودن، از حقوق شهروندی محروم مانده‌اند. گروهی دیگر هم به محدودیت‌هایی که علیه زنان در ایران اعمال می‌شود، اعتراض دارند؛ از ممنوعیت رفتن به استادیوم ورزشی تا محرومیت از رسیدن به پست‌های عالی سیاسی.

«امير سیدین» در توییتر خود نوشته است: «وزیر شدن خانم ساره امیری وعده‌های روحانی در حوزه جوانان، زنان، اقوام و دانشگاهیان رو یه جا محقق می‌کنه؛ منتها توی امارات!»

«روزبه»، یکی از کاربران دیگر نوشته است: «علاوه بر استادیوم، زنان ما در کشورهای اسلامی وزیر هم می‌شوند. این جا ولی خواستن، نشد.»

اشاره او به توضیحات حسن روحانی است که گفته بود می‌خواسته وزیر زن در کابینه دوازدهم داشته باشد اما نتوانسته است. «لایت نایت»، از دیگر کاربران توییتر نوشت: «واقعا هم زن ایرانی می‌تونه به هر جایی برسه به شرط این که از ایران بره.»

Share