شی جین‌پینگ برای یک دور ۵ ساله دیگر رهبر حزب کمونیست چین باقی ماند

 

رادیو زمانه : نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین پس از یک هفته پایان یافت و در آخرین روز آن کمیته مرکزی این حزب شی جین‌پینگ، رهبر ۶۴ ساله این حزب را برای دومین بار به‌مدت پنج سال در سمت خود ابقا کرد.

 

در آخرین روز کنگره حزب کمونیست چین که صبح چهارشنبه ۲۵ اکتبر / ۳ آبان پایان یافت، کمیته مرکزی همچنین هفت عضو دفتر سیاسی حزب را برگزید که از این هفت نفر پنج عضو جدید هستند. به جز شی جین‌پینگ تنها عضو قدیمی این دفتر لی کچیانگ، نخست‌وزیر و فرد شماره دو چین است.

روز گذشته (سه‌شنبه) کنگره حزب کمونیست چین نام شی جین‌پینگ را وارد قانون اساسی حزب کرد و قدرت او افزایش یافت. بدین ترتیب او به جایگاه تاریخی «اندیشه‌ورز پیشتاز» انقلاب ارتقا یافت و هم‌طراز مائو تسه‌تونگ، رهبر انقلاب چین و دنگ شیائوپینگ، معمار اصلاحات اقتصادی چین قرار گرفت.

شی جین‌پینگ در نخستین دوره دبیرکلی خود کارزار مبارزه با فساد را راه‌اندازی کرد که در پی آن بیش از یک میلیون کارمند دولت چین و بیش از ۱۰ تن از مقامات بلندپایه این کشور به اتهام رشوه‌خواری و فساد اقتصادی از کار برکنار و زندانی شدند.

جلب سرمایه‌گذاری خارجی، اصلاح نظام بانکی و توانمندسازی ارتش و همچنین مبارزه بیشتر با فساد اقتصادی در دستور کار نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین قرار داشت.

نزدیک به دو هزار و ۳۰۰ نماینده در این کنگره شرکت داشتند. حزب کمونیست چین ۸۹ میلیون نفر عضو دارد.

 

Share