حمایت ضرغامی از سپنتا نیکنام: مسلمان‌ها چه تخم دو زرده‎ای کردند که یک زرتشتی نمی‎تواند

 

ایران وایر :  در پی لغو عضویت منتخب مردم یزد در انتخابات شورای این شهر از سوی شورای نگهبان به دلیل زرتشتی بودن، رییس پیشین سازمان صداوسیما با انتشار تصویری از «سپنتا نیکنام»، در صفحه اینستاگرام خود از وی حمایت کرد و نوشت رای مردم بهترین دلیل در تایید عضویت نیکنام در شورای شهر یزد است.

به گزارش گیل نگاه ، «عزت الله ضرغامی» نوشت:«شورای محترم نگهبان به وظیفه شرعی و قانونی خود در مورد لغو عضویت آقای سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد رای داده است. آن را محترم بشماریم و اجازه دهیم که آنان به دور از مصلحت اندیشی های سیاسی، وظیفه شان را به درستی انجام دهند. تعجب من از این است که دستگاه‌های تشخیص مصلحت که خوش بختانه در کشور کم هم نیستند! در تشخیص این مصلحت واضح تعلل می کنند؟»

وی افزود:«ضرورت احترام به افکار عمومی، به ویژه مردم متعهد یزد (مسلمان و زرتشتی) که بر اساس نظامات قانونی و اعلامی قبلی، به آقای سپنتا رای داده‌اند، بهترین دلیل در تایید عضویت آقای نیکنام در شورای شهر یزد است. به اعتقاد من، حفظ حرمت و جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران در داخل و در سطح جهانی بالاترین مصلحت نظام است. جامعه را به سمت دوقطبی های کاذب سوق ندهیم و برای بوق های تبلیغاتی جهانی سوژه و لقمه آماده فراهم نکنیم.»

او اضافه کرده است:«ضمناً مسلمان‌ها در شوراهای شهری چه تخم دو زرده ای برای مردم کردند که حالا یک زرتشتی نمی‌تواند؟!»

او در حالی از عضو زرتشتی شورای شهر یزد حمایت کرده است که روز گذشته به گزارش تسنیم، آیت‌الله «محمد یزدی»، عضو فقهای شورای نگهبان اعلام کرد اعضای فقهای این شورا بر اشکال شرعی سپنتا نیکنام به‌اتفاق آرا رأی داده اند.

او پس از سخنان روز چهارشنبه هفته گذشته «علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده است: «این که فقهای شورای نگهبان راجع ‌به یک اقلیت مذهبی تصمیم گرفته‌اند، این تصمیم قانونی، شرعی، قطعی و غیرقابل تغییر است و بدون تعارف عرض می‌کنم که اگر کسانی دنبال این هستند که مصوبه قانونی را برگردانند، در حقیقت مقابله با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران است و نظام قطعا در برابر آن می‌ایستد و نمی‌تواند تحمل کند که قانون زیر پا گذاشته شود. اصل ۴ قانون اساسی هم بر این مساله صراحت دارد.»

عضو فقهای شورای نگهبان افزوده است: «شورای نگهبان غیر‌قانونی و غیر‌شرعی بودن فعالیت منتخب شورای شهر یزد را ابلاغ و درباره آن اقدام کرده است اما طرفدارانش شکایت کرده‌اند و این شکایت متوقف شده است.»

چهارشنبه هفته گذشته علی لاریجانی در دیدار با رییس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران از اختلاف‌نظر بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان درباره عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد خبر داده و گفته بود اگر این اختلاف حل نشود، موضوع از طریق ارسال نامه به شورای حل اختلاف قوا پی گیری می‌شود.

این سخنان علی لاریجانی در شرایطی مطرح شد که جمعی از نمایندگان مردم یزد در مجلس نیز نسبت به لغو عضویت سپنتا نیکنام اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

اواخر فروردین‌ماه امسال و در روزهای شلوغ بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای شهر و روستا تفسير جديدی از سوی شورای نگهبان درباره تبصره یک ماده ٢٦ «قانون انتخابات شوراها» از سوی آیت‌الله «احمد جنتی»، دبیر این شورا منتشر شد که سروصدای زیادی به دنبال داشت. طبق این تفسیر جدید، به استناد سخنان روح الله ‌خمينی در ‌سال ٥٨ كه در «صحيفه نور» (جلد ۶، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) آمده است، كانديداتوری غيرمسلمان‌ها در مناطقی كه در اقليت هستند، خلاف شرع دانسته شده است.

پیشنهاد جنتی با مخالفت بعضی نمایندگان مواجه و با دستور «علی لاريجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی و تأكيد او بر اين كه ملاك باید قانون فعلی باشد، در همان زمان متوقف شد. اما بعد از برگزاری انتخابات و انتخاب مجدد سپنتا نیکنام، عضو زرتشتي شورای شهر يزد، دیوان عدالت اداری با شکایت «علی اصغر باقری»، كانديدای مغلوب شورا، حكم تعليق موقت عضويت او در شورای این شهر را صادر کرد که با مخالفت برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد. نمایندگان استان یزد در نامه‌ای به علی لاريجانی، خواستار رسيدگي به تعليق عضويت او در شورای شهر يزد و رفع آن شدند. رونوشت این نامه به آيت‌الله «صادق آملی‌لاريجانی»، ریيس قوه‌قضایيه هم ارسال شد.

Share