رژیم ایران ولادیمیر پوتین و روسیه را دوست دارد: شهروندان چطور؟

 

کیهان لندن : بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های ایران که در مصلای تهران برگزار می‏‌شود تحت تاثیر دو رویداد مهم قرار گرفته است: تحریم‎های سپاه از سوی وزارت خزانه‎داری آمریکا و سفر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به تهران.

تقریباً اکثر مقام‌های جمهوری اسلامی و کارشناسان و استادان علوم سیاسی و اقتصادی که برای بازدید به نمایشگاه می‌روند  با یک پرسش مشترک روبرو می‎شوند «آثار تحریم‎های آمریکا بر سرنوشت برجام و وضعیت سپاه و واکنش  احتمالی جمهوری اسلامی چه خواهد بود؟»

در همین‌باره روز چهارشنبه دهم آبان رمضان شریف، مسوول روابط عمومی سپاه در غرفه‌‏ی ایسنا به خبرنگاران این خبرگزاری گفتسپاه پاسداران همواره چندین قدم از آمریکا جلوتر بوده و آمریکا از این موضوع عصبانی است.

به گفته این مقام نظامی، آمریکا دنبال ایجاد شکاف بین مردم و سپاه است، «اما خوشبختانه انقلاب و سپاه پاسداران سربلند بودند و آمریکا نتوانسته است به کشور ما راه باز کند.»

انقلابی که می‌خواست با شعار «نه غربی نه شرقی» الگویی برای مستضعفان سرتاسر عالم باشد، بعد از چهار دهه حتی نتوانسته رضایت مردم خود را جلب کند و همچنان ذهن‌شان بین قطب‌های شرق و غرب عالم درگیر است.

در این نمایشگاه تعداد غرفه‎هایی که رسانه‎های مذهبی وابسته به حوزه علمیه یا مراکز دینی و قرآنی اداره می‎شوند افزایش چشمگیری پیدا کرده. تعداد طلاب و روحانیونی هم که به این نمایشگاه می‌روند خیلی به چشم می‎آید.

غرفه‎های مطبوعات و خبرگزاری‎هایی که به ظاهر رسانه هستند، اما عملاً با صورت پادگان‎های کوچک شبه‌نظامی و امنیتی و بوق‌های تبلیغاتی عمل می‌کنند زیاد لسا. آنها در خط مقدم آنچه جنگ نرم خوانده می‎شود قرار دارند.

پرویز فتاح، رییس کمیته امداد که نام او در فهرست تحریم‎های جدید آمریکا قرار گرفته با اشاره به اینکه اصل تحریم سپاه غلط است پرسیده، «بنا به کدام سابقه و اقدام نام من در لیست تحریم‌ها قرار گرفته؟ ما به این نتیجه می‌رسیم که برای دشمن موشک مسئله نیست».

فتاح تاکید کرد: «قرار گرفتن من در لیست تحریم‌ها نشان از این دارد که راه ما در کمیته امداد درست است، چون دشمن به دنبال این است که مردم نسبت به اقتصاد، دولت و نظام ناراضی شوند. باید افکار عمومی دنیا نسبت به این موضوع آگاه شوند که اگر کسی بخواهد مشکل مردم ایران را حل کند، آمریکا تحریمش می‌کند».

او گفت، «اگر از این موارد هم عبور کنیم، دشمن صدها بهانه دیگر دارد، چون مشکل آنها اساس نظام جمهوری اسلامی ایران است.»

اما در نمایشگاهی که امسال بیش از گذشته رنگ و بوی انقلابی گرفته است، غرفه پایگاه خبری «ایران خبر» یک نظرسنجی برگزار کرده. روی یک تابلو از بازدیدکنندگان پرسیده شده «شما کدام را ترجیح می‌دهید؟ روسیه– آمریکا». می‌بینید که پونزهای ستون آمریکا دو سه برابر روسیه است.  بگذرین از اینکه طرح چنین پرسشی از مراجعه‌کنندگان به خودی خود بیانگر فضای سیاسی جامعه است.

 

در شرایطی که جمهوری اسلامی به شدت مورد حمله‌ی مقامات آمریکا قرار گرفته، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به تهران سفر کرده است. سفری که در رسانه‎های محافظه‎کار تبلیغ زیادی روی آن می‏‌شود. از تصاویر پوتین و همراهان او با اسکورت‌های طولانی گرفته تا اظهارات او در دیدارها، به نحوی که تلاش می‎شود رابطه خوب روسیه با ایران بر مسائل دیگر سایه بیندازد و در عین حال این رابطه را به رخ آمریکا بکشد. بزرگان رژیم هر قدر ظاهرا بر طبل دشمنی با آمریکا می‌کوبند، به همان اندازه بر دوستی با روسیه تبلیغ می‎کنند، اما آیا این همه واقعیت است؟

بسیاری از خبرنگاران و روزنامه‎نگاران اصلاح‌طلب که تا همین اواخر برای رای جمع کردن به نفع روحانی سنگ تمام گذاشتند، در حال حاضر سکوت پیشه کرده و خاموش‎اند. دیگر از حمایت‌ها خبری نیست. روحانی به نام مذاکره و گشایش درهای ایران رو به دنیا به قصد بهبود وضعیت اقتصادی رای جمع کرد، اما امروز در میدان پوتین بازی می‎کند. شاید هم راهی به جز این ندارد چون، ترامپ برجام را که شاید مقدمه بهبود روابط با رژیم تهران بود به پرسش کشیده است.

 

Share