زنبورها هم می‌توانند چپ‌دست یا راست‌دست باشند

 

دانشمندان کشف کرده‌اند که زنبورها نیز مانند انسان‌ها می‌توانند راست‌دست یا چپ‌دست باشند که این امر بر نحوه تصمیم‌گیری و جهت‌یابی آن‌ها در هنگام پرواز تاثیر می‌گذارد.

به گزارش  ScienceAlert، هر زنبور می‌تواند راست‌دست، چپ‌دست یا هیچ‌کدام باشد؛ البته برخلاف انسان‌ها، این تقسیم‌بندی در جمعیت زنبورها کاملا مساوی است. دانشمندان دانشگاه کوئینزلند در استرالیا نه تنها ثابت کردند که زنبورها چپ‌دست یا راست‌دست هستند و با توجه به این موضوع در هنگام پرواز ترجیح می‌دهند که در سمت راست یا چپ پرواز کنند بلکه طی تحقیقات دریافتند که زنبورها قادر به تشخیص سوارخ بزرگ‌تر از کوچک‌تر و انتخاب سوارخ بزرگ‌تر برای عبور هستند.

مندیم سرینواسان، متخصص اعصاب، در این باره گفت: «برخی از زنبورها به شدت تمایل دارند که در سمت چپ پرواز کنند، برخی دیگر به شدت تمایل دارند که در سمت راست پرواز کنند و برای بعضی زنبورها فرقی ندارد که از کدام طرف پرواز کنند».

محققان برای مشخص کردن این که زنبورها چپ‌دست هستند یا راست‌دست، مسیر ۱۰۲ زنبور را ردیابی کردند که با رنگ‌های مختلف نشانه‌گذاری شده بودند تا تیم تحقیقاتی قادر به تشخیص آنها از یکدیگر باشند.

سپس زنبورها در یک تونل ۱۲۰ سانتی‌متری قرار گرفتند که دارای یک منبع تغذیه در انتها و یک مانع در میانه راه با دو ورودی قابل‌تنظیم بود. وقتی که عرض یکی از ورودی‌ها دو برابر دیگری بود، ۸۰ درصد زنبورها ورودی بزرگ‌تر را انتخاب می‌کردند اما وقتی هر دو ورودی به یک اندازه تنظیم شدند، اتفاقات جالبی افتاد.

تقریبا برای ۵۵ درصد از زنبورها فرقی نداشت که از کدام ورودی عبور کنند. از ۴۵ درصد باقی‌مانده نیز، نیمی از زنبورها هر بار ورودی سمت چپ و نیم دیگر هر بار ورودی سمت راست را انتخاب می‌کردند.

دانشمندان زمانی که یک زنبور صرف می‌کند تا از یک ورودی عبور کند را نیز اندازه‌گیری کردند. اگر ورودی ترجیحی زنبور کوچک‌تر بود، زنبور زمان بیشتری را صرف می‌کرد تا تصمیم بگیرد که کدام ورودی را انتخاب کند؛ سمت مورد علاقه‌شان یا ورودی بزرگ‌تر. همچنین اگر ورودی بزرگ‌تر در سمت ترجیحی آن‌ها بود، زمان کوتاه‌تری را صرف تصمیم‌گیری می‌کردند.

زنبورها نیز جز لیست حیواناتی شدند که یک سمت را به سمت دیگر ترجیح می‌دهند. پیش از این مشخص شده بود که راست‌دست یا چپ‌دست بودن در میمون‌های کوچک، موش‌ها و موش‌های صحرایی وجود دارد. همچنین نتایج مشابهی در حشرات نیز مشاهده شده است.
*

Share