سعودی به شورای امنیت: حمایت ایران از تروریسم امنیت جهان را تهدید می‌کند

 

العربیه :  هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل روز چهارشنبه ۸ نوامبر ۲۰۱۷ و پیش از جلسه غیرعلنی شورای امنیت درباره اوضاع انسانی در یمن، طی نامه‌ای به سازمان بین‌الملل متحد، ایران را حامی تروریسم و اقدامات تخریبی که امنیت سعودی، منطقه و جهان را تهدید می‌کند، معرفی کرد و از این سازمان خواست اقدامات مناسب برایمقابله با ایران را در دستور کار قرار دهد.

در نامه هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی، به اقدام‌های شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران علیه سعودی اشاره و تاکید شده که روی آوردن حوثی‌ها و همپیمانانش به خشونت از زمان آغاز بحران یمن، خودداری آن‌ها از پذیرش دولت قانونی و عدم پایبندی‌شان به قطعنامه شورای امنیتريال منجر به وقوع فجایع بشری شده و راه‌حل‌های سیاسی برای مشکلات یمن را پیچیده‌تر کرد.

هیات سعودی همچنین تاکید کرد که ایران به شکل مستمر به حوثی‌ها اسلحه قاچاق می‌کند و دخالت مستقیم حزب‌الله برای قاچاق و به کارگیری تسلیحات، نشانه آشکاری از نادیده‌انگاری تعهدات بین‌المللی از سوی ایران، رفتارهای خصمانه این کشور و حمایت از ویرانی و تروریسم است که امنیت سعودی، منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

پادشاهی عربی سعودی همچنین گفت که بررسی بقایای دو موشکی که حوثی‌ها در روزهای ۴ نوامبر ۲۰۱۷ و ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۷ به سوی اراضی این کشور شلیک کردند، نقش ایران در ساخت این موشک‌ها را روشن می‌کند.

پادشاهی عربی سعودی پیش از این بارها قاچاق تسلیحات ساخت ایران به یمن را که نقض آشکار قطعنامه‌های ۲۲۱۶ صادره سال ۲۰۱۵ میلادی و ۲۲۳۱ صادره سال ۲۰۱۶ میلادی است، ناکام کرده بود.

هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل تاکید کرد این کشور برای حفظ سلامت و امنیت اراضی خود و براساس میثاق سازمان ملل و قوانین بین‌المللی، اقدامات مناسب برای پاسخ به اقدامات خشونت‌آمیز حوثی‌ها انجام خواهد داد.

در همین چارچوب ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۷ نوامبر ایران را متهم کرد موشکی که حوثی‌ها ماه ژوئیه به سمت اراضی پادشاهی عربی سعودی شلیک کردند، را در اختیار آنها قرار گذاشت.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد فاش کرد اطلاعاتی که پادشاهی عربس سعودی آنها را منتشر کرده نشان می‌دهد موشکی که حوثی‌ها در ماه ژوئیه به سمت اراضی سعودی پرتاب کردند، یک موشک ایرانی از نوع قیام بود.

نیکی هیلی درباره این موشک گفت که پیش از آغاز جنگ یمن، این نوع موشک در یمن وجود نداشت. او از سازمان ملل خواست مسئولیت نقض دو قطعنامه شورای امنیت را متوجه ایران کند.

 

 

عربستان سعودی: شرایط حقوق بشر در ایران «فاجعه بار»‌ است

 

سازمان ملل: الشرق الاوسط آنلاین

عربستان سعودی گفت هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه رژیم حاکم در ایران در صدد رفع تبعیض  و ظلم و عدم محو هویت عربی و اعطای حقوق مدنی به عرب های اهواز است وجود ندارد. ایران با ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در کشورهای منطقه و نفرت پراکنی و فرقه گرایی در منطقه به دنبال منحرف کردن توجه جهانی از شرایط فاجعه بار حقوق بشر در این کشور است.

عربستان سعودی افزود «ایران از کلیه عملیات تروریستی شبه نظامیان حوثی در یمن حمایت مالی و لجستیکی می کند. بنادر یمن از سوی ایران برای انتقال موشک های بالستیک و اسلحه و مهمات و مواد منفجره به شبه نظامیان تروریست در یمن بکار می رود. این اقدامات ایران منجر به بدترین شدن وضعیت مردم یمن که در محاصره شبه نظامیان حوثی در برخی بنادر هستند شده است.»

این اظهارات توسط دکتر خالد منزلاوی کاردار هیات عربستان سعودی در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در ایران عنوان شد.
دکتر منزلاوی خاطر نشان کرد «مردم ایران تاوان سیاست ها و خصومت ورزی های حکومت خود در برابر جهانیان را پرداخت می کنند. حکومت ایران به جای استفاده از درآمدها برای توسعه کشور از این منابع مالی در راستای فتنه افزوزی در خارج از مرزهای خود بهره برداری کرده و به حمایت از عملیات تروریستی در سراسر جهان و ایجاد بی ثباتی و ناامنی در کشورهای همسایه پرداخت.»

او یادآور شد «بر کسی پوشیده نیست که ایران چه کارنامه تیره ای حقوق بشری دارد و به قراردادها و معاهدات بین المللی احترام نمی گذارد و التزامات بین المللی را نادیده می گیرد. هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه رژیم حاکم در ایران در صدد رفع تبعیض  و ظلم و عدم محو هویت عربی و اعطای حقوق مدنی به عرب های اهواز است وجود ندارد. تازه به اینها باید تبعیض قومی و مذهبی رژیم حاکم در ایران علیه ملیت های غیر فارس را هم افزود.»

دکتر منزلاوی گفت «کشتار زندانیان در سال ۱۹۸۸ توسط نظام ایران را محکوم می کنیم. چند هزار زندانی سیاسی معترض به اندیشه افراطی و فرقه ای خمینی در جریان این کشتار جان باختند. در این راستا از جامعه جهانی می خواهیم تا این کشتار را محکوم و تحقیقی در این باره انجام دهد.»

او خاطر نشان کرد « ایران با ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در کشورهای منطقه و نفرت پراکنی و فرقه گرایی در منطقه به دنبال منحرف کردن توجه جهانی از شرایط فاجعه بار حقوق بشر در این کشور است. سپاه پاسداران و شبه نظامیان تروریستی حزب الله که مورد حمایت ایران هستند در کلیه عملیات نظامی در کشورهای همسایه شرکت می کنند. این عملیات نظامی منجر به کشته شدن هزاران نفر و زخمی و آواره شدن میلیون ها تن شده است. این گروه ها با زیر پا گذاشتن قوانین حقوق بشری به معاهدات بین المللی توجه نمی کنند.»

دکتر منزلاوی افزود «ایران حامی مالی و لجستیک کلیه عملیات تروریستی شبه نظامیان حوثی در یمن است.»

Share