مذاکره وزیر خارجه انگلیس با کنگره برای حفظ برجام

 

موریس جانسون وزیر خارجه انگلیس شامگاه پنجشنبه با انتشار پیامی ویدئویی از نتیجه‌بخش بودن مذاکرات خود با مقامات کنگره آمریکا برای حفظ برجام خبر داد.

به گزارش ایرنا، بوریس جانسون در این پیام ویدئویی گفت: در واشنگتن هستم جایی که با افراد زیادی در این شهر و در کنگره درباره چگونگی حفظ توافق هسته‌ای ایران صحبت کردم.

وی با اشاره به برخی نگرانی‌های لندن نسبت به اقدامات ایران در منطقه افزود: ما فکر می‌کنیم که توقف ایران از دست‌یابی به سلاح هسته‌ای در ازای بهره‌مندی این کشور از مزایای اقتصادی، اقدام بزرگی به شمار می‌رود و این مساله از سوی افراد بسیار زیادی در اینجا پذیرفته‌شده است.

وزیر خارجه انگلیس ادامه داد: ما بایستی به تلاش خود ادامه دهیم و دولت انگلیس در حال حاضر مشغول این کار است.

در همین حال وزارت خارجه انگلیس نیز در پیامی توییتری نوشت: توافق هسته‌ای ایران دنیا را امن‌تر می‌کند و این مهم است که جامعه جهانی به این توافق پایبند باشد. بوریس جانسون اکنون در واشنگتن است تا این دلایل را مطرح کند.

بر اساس گزارش وزارت خارجه انگلیس، بوریس جانسون روز گذشته عازم واشنگتن شد و در سفر دوروزه‌اش تصمیم دارد تا نظر مثبت مقامات کنگره را نسبت به اهمیت توافق هسته‌ای جلب کند.

جانسون پیش از سفرش به آمریکا گفته بود: «توافق هسته‌ای ایران جهان را امن‌تر می‌کند. به همین دلیل پایبندی جامعه بین‌المللی به این توافق از اهمیت برخوردار است. این توافق مؤثر بوده و تاکنون باعث شده که ایران ۹۵ درصد از ذخایر اورانیوم خود را واگذار کند. این‌ها مسائلی هستند که در جریان ملاقاتم در آمریکا مطرح خواهم کرد.»

وی بابیان اینکه ‘حمایت از برجام منافاتی با نگرانی نسبت به رفتارهای ایران ندارد’، افزود: «اما این نکته مهم است که مسائل را با یکدیگر تلفیق نکنیم.»

وزیر امور خارجه انگلیس اضافه کرد: «توافق هسته‌ای محصول ۱۳ سال دیپلماسی طاقت‌فرسا میان انگلیس، آمریکا، شرکای اروپایی و ایران بود تا جهان را به مکانی امن تبدیل کنیم. بنابراین اکنون زمان آن نیست که این توافق را به خطر اندازیم.»

وی همچنین سه شنبه گذشته اعلام کرد که قصد دارد در هفته‌های آینده به ایران سفر کند و افزود که در این سفر، در باره تمام موضوعات کنسولی بحث و رایزنی خواهد کرد.

Share