ایرانی‌های خارج از کشور چطور می‌توانند به زلزله‌زدگان کمک کنند؟

 

ایران وایر :  همزمان با امدادرسانی به زلزله زدگان ایرانی، موج همکاری مردمی  به روال معمول به اوج رسیده است. ایرانیان خارج از کشور نیز از جمله گروه هایی بودند که در روزهای اخیر وارد گود شدند. عمده کمک های این گروه، کمک های نقدی بود. جمعیت هلال احمر ایران برای دریافت کمک های نقدی شماره حساب های ارزی ۷۰۲۰۷۰ (دلار) ۸۰۰۳۰۰  (یورو) بانک ملی و ۱۴۰۴۴۴۰ (دلار) بانک ملت را اعلام کرده ولی فقدان دسترسی به قوی به شبکه بانکی ایران در خارج از کشور، تحریم ها و بی اعتمادی به سیستم کمک رسانی دولتی سبب شده که برخی ایرانیان ساکن خارج دنبال راه حل های دیگری باشند.

در این میان، روزنامه‌نگارها، فعالان حقوق بشر، اساتید دانشگاهی و چهره‌هایی که بیشتر شناخته‌شده‌ هستند یا برخی از آن‌ها کرمانشاهی هستند در شرایط فعلی توانسته‌اند اعتماد برخی از ایرانی‌های خارج از کشور را جلب کنند. ناهید حسینی یکی از این افراد است. استاد دانشگاه در انگلیس که خودش اهل کرمانشاه است. او که برخی از اعضای درجه دو خانواده‌اش در این زلزله آسیب دیده‌اند، کمک‌های مردمی را جمع‌آوری می‌کند. حسینی می‌گوید طی تنها یک روز که شماره حساب و حساب پی‌پالش را در شبکه‌های اجتماعیاعلام کرده است نزدیک به ۳۰۰۰ پوند جمع‌آوری شده است. او هم توانسته با این مبالغ جمع شده در دو روز گذشته آب و غذا به «سرپل ذهاب» که بیشترین تلفات را داشته است، ارسال کند.

کاوه کرمانشاهی، فعال حقوق بشر یکی دیگر از اهالی کرمانشاه است که کمک‌های ایرانی‌های خارج از کشور را جمع‌آوری می‌کند و به نیروهای داوطلب می‌رساند. او نیز طی دو روز گذشته توانسته است دو هزار یورو جمع‌آوری کند: «در واقع ما از طریق شناخت‌های شخصی این کار را انجام می‌دهیم. افرادی که به من اعتماد دارند، وجوه نقدشان را به حساب بانکی می‌ریزند و من هم به کرمانشاه منتقل می‌کنم. یکی از دوستان برای سفر به کرمانشاه رفته است و من پول را به حساب او در آلمان می‌ریزم و او معادلش را به نیروهای داوطلب در کرمانشاه تحویل می‌دهد.»

اقدامات انفرادی و جمع آوری پول توسط افراد از سوی برخی مورد انتقاد قرار گرفته است. آرش بهمنی، روزنامه نگار ساکن اسپانیا نوشته است: «بیشتر از ۳۰ گروه خصوصی و افراد مختلف در داخل و خارج از ایران می شناسم ک مشغول جمع آوری کمک های نقدی برای زلزله زدگان هستند. حسابرسی هم وجود دارد؟» با این وجود، مدافعان چنین روشی می گویند یکی از دلایل بی‌اعتمادی مردم چه در داخل و چه خارج از ایران، معطوف به سوابق قبلی است و راه دیگری نیست.

در دی ماه ۱۳۸۲ شهر «بم» در جنوب ایران، شاهد یکی از مرگ‌بارترین زلزله‌های این کشور بود. در آن زمان زلزله ۶.۶ ریشتری نزدیک به ۵۰ هزار کشته و بیش از ۳۰ هزار زخمی به همراه داشت. بسیاری از مردم در داخل و خارج از ایران برای کمک‌های نقدی و جنسی اقدام کردند اما در نهایت خبرها حاکی از نرسیدن کمک‌های مردمی به زلزله‌زده‌ها بود. حتی گفته شد چادرهای مجهزی که از طرف دولت‌های کشورهای دیگر ارسال شده بود، در اختیار زلزله‌زده‌ها قرار نگرفت. برای همین هستند ایرانی‌هایی که اعتماد به اشخاص را به اعتماد نسبت به جمهوری اسلامی ترجیح می‌دهند.

در صفحه‌های شبکه‌های مجازی برخی از ایرانی‌ها هم با استفاده از امکان جمع‌آوری کمک‌های نقدی یعنی فاوندریزینگ، توانسته‌اند مبالغ قابل توجهی جمع‌آوری کنند. تنها در یک نمونه  طی دو روز گذشته نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار جمع‌آوری شده است. در این دو روز حدود سه هزار نفر در این اقدام مشارکت کرده‌اند. البته این سایت ها هم دچار مشکل شده اند. خشایار جنیدی، خبرنگار بی بی سی در آمریکا در توییترش خبر داده که سایت های فاندرینگ، کمپین های جمع آوری کمک های مالی به زلزله زدگان ایرانی را مطابق با قوانین تحریم ها بسته اند.

دفتر کنترل دارایی های وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که برای ارسال وجوه نقدی می توان با شرایط خاصی اقدام کرد. این دفتر اعلام کرده که می توان در طی ۱۲ ماه ۵۰۰هزار دلار به ایران ارسال کرد و شرایطی برای فرد کمک کننده ذکر شده است. اعمال این محدودیت می تواند به طور طبیعی در کار کمپین های بزرگ تاثیر بگذارد.

با این حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که ارسال کمک هایی چون دارو، خوراک و پوشاک برای زلزله زدگان مجاز است و تصریح کرده که این اقلام باید برای کمک به کاهش درد افراد زلزله زده باشد و به نهادها یا افراد ایرانی که تحت تحریم هستند، تحویل داده نشود. جمعیت هلال احمر ایران و برخی نهادهای غیردولتی فعال تحت تحریم نیستند و می توانند واسطه ای برای این نوع کمک ها باشند.

جمعیت امام علی که یک نهاد فعال غیردولتی در زمینه کمک به زلزله زدگان است نیز شماره حساب های متعددی برای ایرانیان مقیم آمریکایی شمالی اعلام کرد ولی در اطلاعیه ای که دیشب صادر کرد، از مردم خواست تا اطلاع ثانوی به شماره حساب اعلام شده پول واریز نکنند «چون به دلیل حجم بالای کمک ها، امکان بلوکه شدن حساب وجود دارد.» این جمعیت اعلام کرده که امروز اطلاعات دقیق تری در زمینه ارسال کمک به ایران منتشر می کند.

ایرانیان مقیم اروپا اما می توانند از طریق بانک تجارتی ایران و اروپا مستقر در هامبورگ کمک های نقدی خود را ارسال کند.

یک راه حل دیگر برای کمک به زلزله زدگان ایرانی و همچنین توسط گوگل فراهم شده است. اطلاعات در این زمینه در بخش Donate در دسترس است.

Share