جهانگیری : ترامپ می‌خواهد مانع سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بشود

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، امروز در یک سخنرانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت که هدف رئیس جمهوری آمریکا جلوگیری از سرمایه گذاری در ایران است و برای این منظور ایالات متحد آمریکا با همکاری کشورهای عرب منطقه و اسرائیل می کوشد ایران را محل نامناسبی برای سرمایه گذاری وانمود کند.

به گزارش راديو فرانسه، معاون اول رئیس جمهوری ایران اضافه کرد که دولت آمریکا خوب می داند که مشکل اصلی ایران معیشت، درآمد و رفاه مردم است و می داند که راه حل معضل بیکاری در ایران ایجاد آرامش، ثبات و امنیت در کشور است تا سرمایه گذار بتواند در امر تولید سرمایه گذاری کند.

اسحاق جهانگیری در جای دیگری از سخنانش تصریح کرد که ایران برای رفع حل مشکلات اقتصادی اش سالانه به ٦۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی نیازمند است و به همین دلیل دولت آمریکا می کوشد با اعمال فشار بر دولت ایران این کشور را محل نامناسبی برای سرمایه گذاری جلوه دهد.

اسحاق جهانگیری در ادامه افزود که برای مقابله با فشارها و اقدامات رئیس جمهوری آمریکا باید در داخل کشور از طریق “یک گفتگوی ملی، وحدت و انسجام بزرگی را به نمایش گذاشت.”

معاون رئیس جمهوری ایران نگفت که این “گفتگوی ملی” دقیقاً میان چه کسانی باید صورت بپذیرد. آیا این گفتگو شامل همۀ نیروها و آحاد جامعه اعم از مخالفان و منتقدان و مدافعان حکومت اسلامی ایران می شود؟ و آیا چنین “گفتگویی” می تواند بدون رعایت آزادی اندیشه و بیان، آزادی انتقاد و حق اعتراض صورت بپذیرد؟ و دولت حسن روحانی چه تمهید عملی برای رعایت حقوق اساسی جامعه و افراد در نظر گرفته است؟

هفدهم دی ماه گذشته جنبش سراسری علیه فقر و استبداد دینی در ایران به راه افتاد. دولت ایالات متحد آمریکا شماری از شخصیت های حقیقی و حقوقی ایران از جمله رئیس قوۀ قضائیه این کشور را به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور هدف مجازات و تحریم قرار داد. رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، نیز اعلام کرد که اگر خلاء های توافق اتمی با ایران جبران نشوند و این کشور به سیاست های بی ثبات کننده اش در خاورمیانه خاتمه ندهد، در فرصت بعدی به طور یکجانبه از برجام خارج خواهد شد و مجازات های یک طرفۀ آمریکا را علیه جمهوری اسلامی از نو به اجرا خواهد گذاشت.

Share