ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل جت‌های ایران خبر داد

 

مدیر فروش شرکت هواپیماسازی ایرباس می گوید تحویل ده ها جت مسافربری که ایران سفارش داده ممکن است با تاخیر صورت گیرد.

جان لیهی در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز در اشاره به قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیما به شرکت ایران ایر گفت: “فکر می کنم این توافق عملی خواهد شد، اما ممکن است طبق برنامه اولیه انجام نشود.”

او اضافه کرد: “ما باید ترتیب تامین مالی این توافق را بدهیم؛ آنها باید متوجه پرداخت های پیش از تحویل باشند.”

آقای لیهی گفت که ایرباس در ساختن جت برای ایران بدون دریافت پیش پرداخت ها احتیاط خواهد کرد.

بنابر این گزارش منابع مطلع صنعت هوانوردی می گویند بوئینگ هم تا زمان دریافت پیش پرداخت ها از ایران، تولید هواپیما برای این کشور را متوقف کرده.

شرکت ایرباس و همتای آمریکایی آن، بوئینگ، در مجموع قرارداد فروش ۱۸۰ هواپیمای مسافربری به ایران ایر را امضا کرده اند.

ایران که نیازمند نوسازی ناوگان هوایی است پس از امضای برجام (توافق اتمی با قدرت ها در سال ۲۰۱۵) امکان بستن چنین قراردادهایی را پیدا کرد. بوئینگ همچنین با فروش ۳۰ هواپیما به شرکت آسمان موافقت کرده.

ایران ایر تاکنون ۳ ایرباس و چند توربوپراپ ساخته “ای تی آر” که یک شرکت فرانسوی-ایتالیایی وابسته به ایرباس است را تحویل گرفته است.

گزارش ها حاکیست که بسیاری از موسسات مالی و بانک های بین المللی به دلیل نگرانی در مورد آینده برجام و تخطی از محدودیت مالی آمریکا از معامله با ایران خودداری می کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه بار دیگر با بی رغبتی تعلیق تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران را تمدید کرد، و از متحدان اروپایی آمریکا خواست به رفع “کاستی های فاجعه بار” آن توافق کمک کنند یا آمریکا از آن خارج خواهد شد.

Share