واکنش نتانیاهو به سخنان ضدآمریکایی عباس؛ «نقاب از چهره او برداشته شد»

 

رادیو فردا : یک روز پس از سخنرانی تند رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی علیه آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفت که اظهارات محمود عباس به اسرائیل در ارائه حقیقت کمک کرده و نشان داده است که ریشه نزاع فلسطینیان با اسرائیل در این است که حاضر نیستند اسرائیل را در هیچ مرزی به رسمیت بشناسند.

محمود عباس یکشنبه ۲۴ دی در شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین که برای بررسی گزینه‌های این سازمان در برابر اقدام اخیر آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تشکیل جلسه داد، حملات تندی را متوجه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا کرد.

او مدعی شد که طرح صلح دولت آمریکا که قرار بود «معامله قرن» باشد، به «سیلی قرن» برای فلسطینیان مبدل شد؛ و هنگام اشاره به توئیت آقای ترامپ در مورد قطع کمک مالی آمریکا به فلسطینیان نیز عبارت عربی «خانه‌ات خراب شود» را اضافه کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش توئیت کرده بود که فلسطینیان هیچگاه برای کمک‌های آمریکا قدردانی و احترام قائل نبوده‌اند و در شرایطی که آنها آماده مذاکره نیستند، چرا آمریکا باید سالیانه صدها میلیون دلار به آنها پول بدهد.

ایالات متحده سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به تشکیلات خودگردان و نیروهای امنیتی آن می‌پردازد و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به برنامه‌های سازمان ملل در کرانه باختری و نوار غزه کمک می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که شامگاه یکشنبه هنگام سخنرانی محمود عباس در پرواز سفر رسمی‌اش به هند بود، دوشنبه ۲۵ دی در دهلی نو، در نخستین واکنش به اظهارات رهبر فلسطینی‌ها گفت که «او حقیقت را برملا کرد و نقاب از صورت برداشت».

به گفته آقای نتانیاهو، «اگر بخواهیم به آشتی و صلح برسیم باید درک کنیم که چرا این نزاع این همه سال طول کشیده است… سخنان محمود عباس حقیقت ساده‌ای را نشان داد که من سال‌های طولانی در تلاش هستم تا نشان دهم که ریشه نزاع فلسطینیان با اسرائیل در رد دائمی به رسمیت شناختن کشور یهودی در هیچ مرزی است».

به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، محمود عباس از طرح سیاسی آمریکا هراس دارد و می‌خواهد آمریکا را از میانجی‌گری در روند صلح خارج کرده و آن را با عوامل دیگر جایگزین کند.

آقای نتانیاهو در عین حال گفت که رویکرد جهانی تغییر کرده است؛ در حالی که سال‌های زیاد جامعه بین‌المللی فلسطینیان را با ملاطفت نازپرورده می‌کرد… حالا یک نفر آمده و حقایق اورشلیم و لزوم به رسمیت شناختن اسرائیل را رو در روی او بیان کرده است».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، رئووِن ریولین، رئیس‌جمهور این کشور نیز با «هولناک» نامیدن اظهارات محمود عباس گفت او «حقایق بسیاری را از سخنرانی‌اش حذف کرد و همان مطالبی را تکرار کرد که به خاطر آن از سال‌ها پیش به یهودستیزی و انکار هولوکاست متهم شده است».

وزیران دفاع و آموزش و پرورش و شمار دیگری از مقام‌های اسرائیل و رهبران اپوزیسیون این کشور نیز که در دوره اخیر دیدارهای سیاسی با محمود عباس داشته‌اند، اظهارات رهبر فلسطینیان را شدیداً محکوم کردند.

دولت دونالد ترامپ از آغاز کار خود در سال گذشته جرد کوشنر مشاور ارشد کاخ سفید و هیئت همراه او را در چند مأموریت صلح راهی اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی کرد. محمود عباس نیز در چهار دیدار با آقای ترامپ برای رسیدن به صلح تاریخی ابراز آمادگی کرده بود.

رسانه‌های آمریکایی چند هفته پیش گزارش دادند که جرد کوشنر و تیم او به تکمیل طرح صلح ادامه داده اند تا آن را به طرف‌های نزاع ارائه کنند.

قرار است مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، در روزهای آینده به منطقه سفر کند اما فلسطینیان گفته‌اند که در اعتراض به تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، با او دیدار نمی‌کنند.

Share