ابلاغ دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی برای کنترل موج دوم اعتراضات

 

آمد نیوز :  روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶،  شورای عالی امنیت ملی، ستادکل نیروهای مسلح و فرماندهی کل سپاه با ابلاغ دستور‌العملی جدید به رده‌های مختلف نظامی و انتظامی تحت امر خود، از آنان خواستند تا مراقب موج دوم خیزش مردم معترض در دهه‌ی فجر بوده و هر مورد مشکوکی را بلادرنگ گزارش، بازداشت و یا سرکوب کنند.

بر اساس گزارش یک مقام ارشد در شورای عالی امنیت ملی به خبرنگار «آمدنیوز»، این دستور‌العمل در بیش از هفت صفحه تهیه و به رده‌های مختلف سپاه، ارتش و نیروی انتظامی ابلاغ شده است.

مهمترین بندهای این دستورالعمل (نقل به مضمون) عبارتند از:

۱- طی تغییراتی که در «قانون تسلیح» به وجود آمده، تمامی رده‌های نظامی با درجه ستوان دو به بالا می‌توانند با درخواست سلاح از کمیسیون مربوطه سلاح دریافت کنند. این قانون پیش‌تر از درجه‌ی سرگردی به بالا را شامل می‌شد.

۲- امسال تأکیده شده تمامی پرسنل وظیفه و کادر نظامی و انتظامی باید در تمام مراسم‌های دهه فجر تا ۲۲ بهمن شرکت کرده و در مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی حضور بهم رسانند.

۳- به نیروهای رزم سپاه ابلاغ شده که قایق‌ها، گشت‌‌های دریایی و اسکله‌های نظامی را به حالت آماده‌باش کامل در آورند.

۴- به سازمان هوافضای سپاه ابلاغ شده کلیه‌ پایگاه‌های این سازمان عملیاتی باشند و «استعداد تجهیزات آماده پروازی» هر پایگاه را به رده‌های فرماندهی و کنترل «مکررا» اعلام کنند. دستور داده شده که این سازمان برای حفاظت از کلیه‌ی پایگاه‌های نظامی باید از درجه‌داران استفاده کند و نه سربازان.

۵- حوزه‌های مقاومت بسیج از حالت شبه مردمی به حالت نظامی در آیند. فرماندهان حوزه‌ها و معاونین آن باید از نیروهای قرارگاه ثارالله، سپاه محمدرسول‌الله و نیروی زمینی سپاه انتخاب شوند. به حوزه‌ها تجهیزات جنگی داده شده تا با همکاری ناجا، اعتراضات در محلات سرکوب شود.

۶- برای حفاظت از اسلحه‌خانه‌های پادگان‌های نظامی تأکید شده با نظارت حفاظت‌اطلاعات هر رده، کلیه سلاح و مهمات موجود هر پایگاه صورت‌جلسه شود. در صورتی‌که محل نگهداری تسلیحات مناسب نیست، سلاح‌ها به رده‌ی بالاتر منتقل و محافظت شود. هم‌چنین حفاظت از اسلحه‌خانه‌ها تشدید شود تا سلاح‌ها به دست مردم نیفتد.

۷- به نیروی زمینی سپاه دستور داده شده که برای هر استان یک «تیپ آماده‌ی عملیاتی و ذخیره» در اختیار فرمانده ارشد سپاه هر استان قرار دهند.

۸- به صداوسیما ابلاغ شده از پخش سریال‌ها و فیلم‌های مربوط به انقلاب ۵۷ که مردم را به جنگ مسلحانه تشویق می‌کند خودداری کرده و از پخش سرودهای انقلابی مهیج و خاطره‌انگیز جلوگیری نماید.

۹- به صداوسیما ابلاغ شده که برای فیلمبرداری از تظاهرات حکومتی ۲۲ بهمن، با نماینده قرارگاه ثارالله هماهنگی لازم را انجام دهد و این نماینده بر فیلمبرداری از نقاط پر جمعیت نظارت کند.

۱۰- به سپاه محمدرسول الله «بر خلاف قانون» ابلاغ شده است که می‌توانند تمامی خودروها را به طور کامل در پست‌های «ایست و بازرسی» بازرسی کنند. پیش‌تر جستجوی اتومبیل با حکم قضایی مشخص، امکان‌پذیر بود. هم‌چنین به این نیروها دستور داده شده شعارنویسی در خیابان‌ها و معابر را متوقف کرده و در بازرسی‌ها، به دنبال سلاح، اسپری‌های رنگ و کوکتل مولوتوف باشند.

۱۱- یک دستور امنیتی محرمانه از سوی فرماندهی کل سپاه پاسداران به رده‌های نظامی این نیرو ابلاغ شده که بر اساس آن، کلیه‌ی رده‌ها، نیروهایی که استعداد سرکوب مردم را ندارند یا در سخنان خود از سرکوب مردم انتقاد می‌کنند را، شناسایی و برای تعیین تکلیف به «کمیسیون» معرفی کنند.

۱۲- هم‌چنین در دستور محرمانه‌ی دیگری از سوی فرماندهی کل سپاه به رده‌های نظامی این نیرو ابلاغ شده که از روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه، ظرف ۴۸ ساعت، سطح دسترسی پرسنل رده‌های مختلف سپاه با کمک حفاظت اطلاعات هر رده، به اخبار، اسناد و اطلاعات مشخص شود تا در صورت نشت اخبار یا اسناد به رسانه‌ها، افراد به راحتی تحت بازداشت قرار گیرند.

۱۳- طی بخشنامه‌ای از ستاد کل نیروهای مسلح به سپاه، ارتش و قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ابلاغ شده که در آماده‌باش کامل باشند و پوشش گسترده‌ی راداری را بر مناطق پرواز ممنوع، مناطق نظامی و پادگان‌ها اعمال کنند و هر جسم مشکوکی را «بلادرنگ» سرنگون کنند.

باری؛ انتشار گسترده فراخوان‌هایی با مضامین‌ انقلابی و انتشار اخباری مبنی بر اتحاد نسبی چند جریان سیاسی اپوزیسیون در خارج از کشور (که دفعتا نیروهای وفاداری نیز در داخل ایران دارند) برای استفاده از امکان‌‌های بالقوه‌ای نظیر دهه فجر (که جمهوری اسلامی در طول چهار دهه‌ی گذشته از آن به‌مثابه ویترین اتحاد نظری و عملی همه‌ی جریان‌های انقلابی استفاده کرده) باعث شده است تا تمامی نیروهای نظامی و انتظامی برای سرکوب مخالفان حاکمیت، در آماده‌باش کامل به‌سر ببرند.

Share