روحانی در مورد حکومت پهلوی: هرگز اجازه نخواهیم داد «استبداد» بازگردد

 

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه، ۱۱ بهمن‌ماه، در یک سخنرانی به مناسبت سالگرد انقلاب سال ۵۷ با اشاره به دوران پهلوی گفت که «بازگشت به عقب از محالات است و مردم آن روزهای سیاه و تاریک را پشت سر گذشته‌اند.»

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، حسن روحانی با تاکید بر این‌که «هرگز اجازه نخواهیم داد استبداد به این سرزمین بازگردد»، افزود: «هیچ‌کس از نور به ظلمت گذشته بازنمی‌گردد.»

این سخنان آقای روحانی در حالی بیان می‌شود که در اعتراضات اخیر که بیش از صد شهر ایران را دربر گرفته بوده شمار زیادی از معترضان شعارهایی در حمایت از دودمان پهلوی سر دادند و از وقوع انقلاب ۵۷ ابراز پشیمانی کردند.

«رضاشاه روحت شاد»، «چه اشتباهی کردم که انقلاب کردم»، «ای شاه ایران، برگرد به ایران» و «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره» ازجمله شعارهایی بود که در این تجمعات اعتراضی شنیده می‌شد.

رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران نیز از این اعتراضات حمایت کرده و می‌گوید مردم ایران «قصد دارند سرنوشت خود را بر اساس آن‌چه خود خواستار آن هستند، بنا کنند».

روحانی: حکومت پهلوی همه چیز را از دست داد زیرا صدای نقد مردم را نشنید

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه، ۱۱ بهمن‌ماه، در ادامه سخنرانی خود گفت که «هیچ کس نمی‌تواند» مردم را از «اظهار نظر و نقد و حتی اعتراض بازدارد».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای روحانی همچنین با اشاره به حکومت پهلوی گفت که این حکومت «به این دلیل همه چیز را از دست داد که صدای نقد مردم را نشنید، صدای مردم نصیحت مردم را هم نشنید».

به گفته رئیس جمهور، در زمان محمدرضاشاه پهلوی، «یک نفر بود فکر می‌کرد به جای همه ملت باید فکر کند و به جای همه ملت باید فرمان دهد».

این انتقاد در حالی از سوی حسن روحانی بیان می‌شود که معترضان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی نیز انتقاد مشابهی نسبت به نظام ولایت فقیه حاکم بر جمهوری اسلامی دارند.

این سخنرانی یک روز پیش از آغاز دهه‌ای ایراد شد که «دهه فجر» خوانده شده و از روز ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن هر سال به عنوان جشن سالگرد «پیروزی انقلاب اسلامی» در ایران برگزار می‌شود.

به گفته رئیس جمهور ایران، «هیچ کس نمی‌تواند ملت بزرگ ایران را از بیان اظهار نظر و نقد و انتقاد و حتی اعتراض بازدارد. گوش همه مسئولین کشور باید در برابر مطالبات مردم و خواست مردم شنوا باشد.»

او ادامه داد: «حکومت‌ها باید صدای نصیحت مردم، خواست مردم، مطالبه و انتقاد و اعتراض مردم را به خوبی بشنوند.»

حسن روحانی در حالی می‌گوید «هیچ کس نمی‌تواند» مردم را از اعتراض بازدارد که حکومت جمهوری اسلامی همواره اعتراضات را با خشونت سرکوب کرده و در اعتراضات اخیر نیز این سرکوب‌ها با بیش از ۲۰ کشته و هزاران بازداشتی همراه بود.

اوایل دی‌ماه گذشته تظاهراتی اعتراضی در شهر مشهد با محور اعتراض به وضع اقتصادی موجود و وضع بد معیشتی غالب مردم برگزار شد که بعدا به چندین شهر سرایت کرد.

شعارهای معترضان در ابتدا فقط بر اوضاع مالی و اقتصادی مردم متمرکز بود، اما خیلی زود فراتر رفت و به مسائل سیاسی کشید و به شعارهایی بسیار تند علیه علی خامنه‌ای و رئیس جمهور تبدیل شد.

آیت‌الله خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در واکنش به این اعتراضات در روز ۱۹ دی‌ماه تجمع‌های اعتراضی مردم را «آتش‌بازی»، «شیطنت‌کاری» و «پاتک دشمن» خواند و ضمن متهم کردن کشورهای آمریکا، بریتانیا و اسرائیل به سازماندهی این تجمع‌ها گفت که پول این تجمعات را یک دولت «خرپول» منطقه داده ‌است.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین خطاب به کسانی که از آنها با عنوان «دشمن» یاد کرد تهدید کرد که «در این چند روز به ایران خسارت زدید، این کار بی‌تقاص نخواهد ماند».

غالب مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی چنین واکنشی به اعتراضات داشتند و آنها را به خارج از کشور و «دشمنان» خارجی ربط دادند.

Share