رفت و برگشت دلار به کانال ۴۸۰۰ تومان/ توزیع ارز بانکی در کف بازار+عکس

 

قیمت دلار در حالی در بازار آزاد امروز به کانال ۴۸۰۰ تومان رسید و برگشت که فعالان بازار ارز از توزیع ارز بانکی از سوی صرافی های بانک به عموم مردم با قیمت ۴۷۲۵ تومان خبر می دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، همزمان با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز نرخ های جدیدی در خیابان فردوسی ثبت شد. نرخ هایی که موجب شد دلار برای دقایقی وارد کانال ۴۸۰۰ تومان شود.

البته دلار ۴۸۰۰ تومانی خیلی دوام نداشت و ساعتی بعد با ورود صرافی بانک به بازار ارز و عرضه ی دلار به عموم متقاضیان از شتاب افزایش قیمت کمی کاسته شد. ذکر این نکته ضروری است که صرافی های بانکی از صبح تا ظهر نه نرخی داده بودند نه ارزی به مردم می فروختند.

یکی از فعالان بازار ارز درباره عدم ورود بانک مرکزی به بازار در روز جاری گفت: احتمالا بانک امروز فروش دلار بانکی رو متوقف کرده تا نور چشمی ها بتوانند به بهترین قیمت دلار هایی را که در قیمت های پایین خریده بودند را  در آرامش کامل بفروشند.

 

* ورود بانک مرکزی به بازار بعد از ثبت رکورد دلار ۴۸۰۰ تومانی

این فعال بازار ارز می گوید: اگر بانک میخواهد دلار ارزان شود کافی است یک هفته یک نماینده را مامور فروش ارز در پاساژ افشار کند که یک دستگاه کارتخوان هم همراه داشته باشد تا هر کسی لفظ خرید نقدی میدهد سریع بانک بفروشد. با این روزش به قیمت کف افشار کم می شود و دست واسطه و صراف ها بسته میشود.

به گزاش تسنیم، از ظهر و بعد از آنکه دلار رکورد ۴۸۰۰ تومان را هم زد از خیابان فردوسی و مقابل پاساژ افشار خبر رسید که نماینده بانک به پاتوق اصلی دلارفروش ها رفته و به تمام متقاضیان دلار با نرخ بانکی می فروشد. متقاضیان با کارت ملی می توانند ۳۰ دلار دریافت کنند.

 

در دقایق نخست فروش ارز بانکی به عموم متقاضیان در بازار آزاد قیمت فروش دلار از سوی نماینده بانک ۴۷۸۵ تومان اعلام شد. ولی دقایقی بعد دلار بانکی با قیمت ۴۷۵۵ تومان و بعد از آن ۴۷۴۹ تومان و هم اکنون ۴۷۲۵ تومان به مردم فروخته شد.

یکی از فعالان بازار ارز در خصوص اتفاقات امروز این بازار اینطور می گوید که عده ای از افراد با رانتی که داشتند صبح دلار هایشان را با قیمت های ۴۷۹۰ تا ۴۸۱۰ فروختند و بعد با تاخیر بانک از دلار ۴۷۹۵ شروع به فروش برای(عموم) میکند و بتدریج قیمت را کاهش میدهد (الان ۴۷۲۵)!

وی می گوید: با این روال افرادی که الان دلار می خرند هر چی میگذرد تا دلار شان را بگیرند، قیمت بازار آزاد رفته رفته پایین می‌اید! خودتان قضاوت کنید برنده این بازی کیست؟!

* فروش ارز به عموم مردم/ ترفند جدید برای خروج دلارها از جیب خانه دارها؟

این صراف وضعیت فعلی بازار ارز را ترفندی برای گرانی دلار و ایجاد جذابیت برای پیش فروش سکه می داند و می گوید: شاید با این روش خانه دارهایی که دلار خریده اند به خرید سکه روی بیاورند.

به گزارش تسنیم، در تلاطم ارزی بازار امروز دلار فردایی نه در افشار و نه در سبزه میدان معامله نمی شد. ضمن آنکه از بازار سبزه میدان خبر رسیده که تعدادی از دلال های بازار متواری شده اند.

بعد از تشدید تلاطم ارزی در بازار از سوی دادستان تهران اعلام شد که تعدادی از متهم‌های ارزی دستگیر شده‌اند و چند روز قبل هم نیروی انتظامی در خبری رسماً اعلام کرد که وارد بازار شده و درحال شناسایی تأثیرگذاران این بازار است.

رییس پلیس آگاهی ناجا با ابراز اینکه “در حال طراحی اقداماتی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها در بازار ارز هستیم”, گفت: در حال بررسی تأثیرگذاران در بازار ارز و کسانی که حمایت و پشتیبانی پشت‌پرده از آنها می‌کنند هستیم و امروز برای ما روشن شده که این افراد چه‌کسانی هستند.

گفتنی است, طبق اعلام فعالان بازار ارز فضای این بخش از چند روز قبل با حضور جدی نیروی انتظامی امنیتی شده بود. یکی از صراف‌ها در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت: فضای الآن بازار طوری است که تقریباً همه آماده فرار هستند.

براساس این گزارش, نیروی انتظامی با هماهنگی بانک مرکزی از هفته گذشته عملیات پلمب دفاتر واسطه صرافی‌ها را آغاز و در پی آن ۴ دفتر واسطه صرافی پلمب کرده بود، بر همین اساس موج دوم پلمب دفاتر صرافی‌ها از روز گذشته آغاز و یک دفتر واسطه صرافی پلمب شد.

برخی منابع اعلام کرده‌اند که پلمب دفاتر واسطه صرافی‌ها در راستای جلوگیری از قیمت‌سازی این دفاتر برای بازار ارز و به‌خصوص دلار انجام می‌شود.

* تغییرات لحظه‌ای قیمت دلار، طلا، سکه و ارز را اینجا مشاهده کنید.

گرانی جدید دلار در بازار ارز در حالی ادامه دارد که پیشتر رئیس کل بانک مرکزی در چند روز مختلف تأکید کرده بود که دلار به‌زودی و طی روزهای آینده ارزان می‌شود.

در روزهای اخیر رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: تا حدود زیادی کاهش نرخ ارز در بازار ادامه خواهد یافت، البته این کاهش در حد رقم و اعدادی خواهد بود که حبابی در آن وجود نداشته باشد. البته برای کاهش نرخ ارز در بازار نمی‌توان رقم خاصی را اعلام کرد.

ولی‌الله سیف درباره میزان حباب نرخ ارز با توجه به روند کاهشی که در بازار آغاز شده است، گفت: بازار ارز در حال طی کردن شرایط خاص خود است و طبیعی است که بانک مرکزی طبیعتاً نظارت بر این روند دارد؛ البته به‌نظر می‌رسد که یک التهاب در یک تا دو ماه گذشته در این بازار رخ داد که اکنون، در حال تعدیل شدن است.

این درحالی است که رئیس جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم تأکید کرده بود که مشکلی از بابت دلار وجود ندارد و مردم خیالشان راحت باشد.

Share