انتقاد روحانی از دخالت سایر نهادها در کارهای دولت

 

ایران اینترنشنال :  حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، صبح روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، در مراسم افتتاح موزه‌های دفاع مقدس از دخالت در جزئیات کارهای اجرایی دولت از سوی نهادهای دیگر انتقاد کرد.

روحانی گفت، زمانی که کار را به دولت می‌سپارند لازم است اجازه دهند دولت کارخود را انجام دهد. او افزود، واقعیت این است که اگر ما در جنگ یا غیرجنگ کار را به اهلش واگذار نکنیم و اعتماد نکنیم، کار پیش نمی‌رود.

رئیس‌جمهور ایران در ادامه گفت: «یکی از مشکلات امروز کشور ما این است که همه می‌خواهیم راجع به همه مسائل احساس وظیفه کنیم. در حالی که یک چارچوب و مقرراتی است و افراد و دولتی مسؤول شده است. نیرویی مسئول شده است».

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد در هر جنگی قبل از بحث سخت‌افزارها باید به فکر نرم‌افزارهای آن باشیم. او با تأکید بر این‌که اولین نرم‌افزار برای یک دفاع در برابر متجاوزین مشروعیت آن در افکار عمومی است، افزود: «اگر مشروعیت در ذهن همه مردم روشن نباشد آن ملت پای کار نمی‌آید و از آن جنگ خسته می‌شود». رئیس‌جمهور ایران، این مسئله را مهم دانست که بتوانیم مردم را قانع کنیم که «نمی‌خواهیم به منافع هیچ ملتی در منطقه و همسایگان خود تجاوزی داشته باشیم».

روحانی همچنین اضافه کرد: «اگر مردم به سازمان رزم، به فرماندهان میدان، به فرماندهان دفاع، به مقامات ارشد سیاسی کشور اعتماد نداشته باشند، نه خودشان به میدان جنگ می‌آیند و نه اجازه می‌دهند همسران و فرزندانشان  به میدان جنگ بیاید.».

رئیس‌جمهور ایران تأکید کرد، اینکه مادران و پدران در زمان جنگ فرزند خود را با افتخار بدرقه می‌کردند و «با لبخند با آنها خداحافظی می‌کردند»، به خاطر این بود که به فرماندهی جنگ اعتماد داشتند. او افزود، اگر اعتماد به فرماندهان جنگ نبود اداره جنگ ممکن نبود.

Share